IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Швейцария може да пренареди световната парична система

Ако швейцарците гласуват за по-високи златни резерви на централната си банка, цената на благородния метал ще се изстреля нагоре

08:17 | 27.10.14 г. 49
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Валутните резерви на Националната банка са за около 500 млрд. долара. Златото в момента покрива по-малко от осем на сто от тези резерви.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Валутните резерви на Националната банка са за около 500 млрд. долара. Златото в момента покрива по-малко от осем на сто от тези резерви. Снимка: Ройтерс

За пореден път референдум в Швейцария предизвиква смут в цяла Европа. Този път обаче жителите на Конфедерацията може дори да предизвикат земетресение, което да разтърси международната парична система. Възможната причина за такова сътресение е предстоящата златна инициатива на страната, пише в свой анализ Die Welt.

Под мотото "Спасете нашето швейцарско злато" швейцарците са призовани на 30-и ноември да гласуват за това дали франкът трябва отново да стане базирана на златото валута. Първите социологически прогнози показват, че е твърде възможно инициативата да получи мнозинство от гласовете.

Исканията на инициаторите са сложни за изпълнение и може да докарат безсънни нощи на много парични надзори в и извън Конфедерацията. Популярната инициатива призовава не само за това Швейцарската национална банка (SNB) да преустанови продажбата на благородния метал, както го правеше в миналото, но също така гласи, че националните златни резерви ще се съхраняват в бъдеще само на територията на страната.

Още по-обширно и деликатно обаче е третото изискване на инициативата - "делът на златото от активите на Националната банка трябва да бъде най-малко 20 процента!" Под "активи" се разбират преди всичко валутните резерви на Националната банка.

Според последните актуални данни валутните резерви на Националната банка са за около 500 млрд. долара. Златото в момента покрива по-малко от осем на сто от тези резерви. За да се постигне покритие от една пета, швейцарските парични власти ще трябва купят според текущото състояние около 1 500 тона от ценния метал.

Според американската агенция за геоложки проучвания US Geological Survey годишното производство на метала в момента възлиза на почти 2 800 тона. Дори ако швейцарците си дадат срок от пет години за постигане на 20-процентовата цел, това би предизвикало сериозно търсене на златото, което би възлизало на приблизително една десета от годишното производство.

По този начин положителен вот в Швейцария би имал сериозни последици не само за швейцарската парична политика, но и за глобалните пазари на суровините и международната парична система.

"Ако инициативата бъде прокарана, това би повишило цената на златото вероятно с десет до 15 процента нагоре", смята Фолкер Хелмайер, главен икономист в Bremer Landesbank. Но според него еднократният скок на цените не би било решаващ. "Вотът ще промени фундаментално пазарната психология. Вместо доскорошното отрицателно пазарno настроение, ще имаме положително". 

През изминалото десетилетие SNB е сред най-големите продавачи на злато - общо 1 550 тона от жълтия метал са продали централните банкери на страната, за да инвестират получените пари главно в американски държавни облигации. Особено дразнещ за швейцарците е фактът, че от днешна гледна точка тази сделка не е печеливша.

Ако швейцарската централна банка принадлежеше дълго сред най-големите притежатели на традиционната валута, то тя сега е седмата сред собствениците на злато. Според Международния валутен фонд (МВФ) SNB е натрупала 1 040 тона с текущата пазарна стойност от малко над 40 млрд. долара (32 млрд. евро).

Големите развиващи се икономики на Китай и Русия междувременно надминаха Швейцария по отношение на собствеността на злато. Но не само SNB,  Bank of England и германската Bundesbank също са намалили своите златни резерви през последните 20 години. Ако швейцарската централна банка стане първата западна централна банка, която след много години започне отново да повишава резервите си, това би бил много важен сигнал за всички.

Последна актуализация: 10:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 1 rate down comment 14
data
преди 10 години
ъ , а кой банки държат злато ? ( освен централните ) Като процент от активите де
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 25 rate down comment 3
абитуриент
преди 10 години
Днешно време златото е възможно най-безмислената част от резервите на национите банки.......... ПИЧ викаш по добре ДОМАТИ и КРАСТАВИЦИ да ДЪРЖАТ БАНКИТЕ.......!!!!????.....ДАЙ МАЛКО ПО- СЕРИОЗНО......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 18 rate down comment 3
Nikola666
преди 10 години
Понеже темата се заформи като подготовка за края на света, да дам и аз принос с една стара поговорка: Оптимистът учи английски, песимистът учи китайски, реалистът се учи да стреля.Имам един познат, който си инвестира джобните пари в патрони. Държи ги под леглото. Събрал е два сандъка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 25 rate down comment 2
Hammer
преди 10 години
"Последните 100 години златото се е представило доста по-зле от американския долар, швейцарския франк и т.н."Но пък през последните 13 години се представя значително по-добре-http://***.mcewenmining.com/files/doc_presentations/gold.pdfКакто се вижда от април 2001 до 7 януари 2013 доларът губи сериозно стойността си спрямо златото, останалите валути също. А при евентуален срив на сегашната система по-добре да разполагаш с някакви резерви от злато и сребро. Най-малкото новата система, която ще трябва да бъде изградена вероятно ще е подкрепена от злато или сребро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 20 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
да, да...и тая земя на село как ще я копаш бе сладур:) тия машини да не би с вода да вървят:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 19 rate down comment 1
benasipro
преди 10 години
Сигурно и парите дадени за застраховка са загубени пари ? Храната във фризера е налична по всяко време, спестява време и пари когато си гладен, да не би за храната в хладилника да не се харчи ток.Последните 3г златото изглежда заспал актив с усиленото шортене, но 2000-2010 не беше така
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 25
MZ/X
преди 10 години
Ако цялата световна икономика рухне е много по добре да имаш земя на село от колкото злато! За златото никой няма да ти даде и коричка хляб! Злато е добре да имаш единствено само ако рухне икономиката на твойта страна или регион и със златото отидеш в Австралия!Същия ефект, но с по голяма доходност би имало обаче ако имаш австралийски долари, в австралийска банка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 12 rate down comment 0
dr.5rov
преди 10 години
Не съм милиардер и не знам какво бих правил ако съм такъв. Мисля си, че всеки милиардер трябва, длъжен е да върти парите си. Затова е така.Опитвам се да намеря, каква част от златото в света (някои го оценяват на 140 000 - 170 000 т) се намира в частни ръце. Сега ЦБ по света държат около 40 000 тона грубо казано. Голяма част от златото е във вид на бижута сред хората.Мнозина препоръчват 5-10% от ликвидноста да държиш в злато. Вярно, че е замразена ликвидност, нещо като храна във фризер - харчиш пари за ток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 34 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Ако цялата световна икономика рухне ти по хубаво имай злато, щото само то ще струва нещо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
може би аз бъркам...може и в Лондон да е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още