Редица държави – от Колумбия до Индонезия – се възползват от най-дългото поскъпване на валути на развиващите се пазари от 2009 г. насам, за да трупат рекордни резерви, като по този начин повишават способността си за реакция при евентуална нова криза на валутните пазари, пише Bloomberg.
Само за последните три месеца 12-те развиващи се нации с най-големите чуждестранни валутни резерви – с изключение на Китай - добавиха 34 млрд. долара към сметките си. По този начин към 30 април общата сума на резервите им достигна 2,98 трлн. долара. Цифрата е най-голямата, откакто агенция Bloomberg е започнала да събира данни от 2008 г.
Индексът, който Bloomberg съставя и който проследява движението на валутните курсове на 20 развиващи се държави, се възстановява, след като за последните 12 месеца към края на февруари спадна с 11%.
През януари резервите на развиващите се страни "олекнаха" с 22 млрд. долара, след като се наложи държавите да отблъснат валутните спекуланти на фона на действията на Федералния резерв на САЩ, който започна да изтегля своята програма за покупки на облигации, и на глобалната политическа и финансова нестабилност. От тогава индексът, следящ изменението на валутите на 20 развиващи се страни, е нараснал с 5% от февруарското дъно.
Това е така, защото инвеститорите купуват долари, за да успокоят покачването на курсовете, което прави износа по-скъп, въпреки че по този начин си осигуряват още възможности за справяне с евентуални разпродажби в бъдеще.
Индексът, съставян от Bloomberg, се покачи с 4,5%, след като на 3 февруари слезе до 88,9417 пункта – най-ниското ниво от април 2009 г. През май е добавил 0,8% към стойността си и по този начин се изкачва за четвърти пореден месец. След края на търговията в Ню Йорк вчера индексът отбеляза 92,9685 пункта.
През януари индексът изтри 3 на сто от стойността си и маркира най-лошия годишен старт от 2009 г. насам. Тогава причините бяха многобройни – от решението на Фед да започне да изтегля стимулите, през забавянето на китайското производство, до стъпките на Аржентина за девалвация на песото. Турция и Южна Африка също искаха да предотвратят загуби за своите валути и затова централните им банки повишиха лихвите.
От дузината развиващи се държави с най-големи валутни резерви Индия, Индонезия и Турция увеличиха с най-много запасите, след като правителствените опити за намаляване на волатилността и за свиването на дефицитите по текущите им сметки успяха отново да примамят чуждестранните инвеститори.
преди 10 години Ми тя най-добрата американска стока е доларът. Иначе, не хващам логиката как купувайки долари те "повишават способността си за реакция при евентуална нова криза на валутните пазари". Ами ако доларът вземе че поевтинее при следващата криза, няма ли да са малко прецакани? Или може би са "твърде големи за да не купуват долари" ? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ако искат газ, май ше им се наложи с рублите, ако искат iPhone и Coca Cola ше им трябват долари :)) На всеки според нуждите си, на мене ми трябват ланци и си ги купувам ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години е виж, че ти не си се бил разбрал така, иначе нямаше да пишеш с тоя тон. Та-дефинирай всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да ама нали уж всички разбрахме че долара е пълен шит и нищо не струва, не са ли си научили урока тия развиващи се? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години поради щото и 2007ма всички купуваха апартаменти, а 2008ма си викаха, че е можело да продадат на други цени отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Що купуват долари, бе а не рубли, юани, реали и евро??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар