От края на януари запасите на Индия нараснаха със 7,6%, за да достигнат 285 млрд. долара, след като през септември миналата година бяха изтъняли до 3-годишно дъно от 247 млрд. долара. Резервите на Индонезия се покачиха с 4,9%, а тези на Турция – с 4,1 на сто.
Инвеститорите отново започнаха да купуват активи от тези страни. Те държат рекордно високи суми в индонезийски облигации, докато са увеличили инвестициите си в индийски активи с 21% тази година, стимулирани от поскъпването на индонезийската рупия с 5,5% и на индийската рупия с 3,6% спрямо долара.
Нетните чуждестранни покупки на турски дълг са за 697 млн. долара през това тримесечие, като по този начин нетните продажби намаляха до 2,9 млрд. долара. От началото на годината турската лира е поскъпнала с 3,9% спрямо щатските пари.
Китай умишлено не е включен в индекса, съставян от Bloomberg, защото огромните резерви на Поднебесната империя ще изкривят показателя. Но само за първите три месеца на 2014 г. страната увеличи валутните си запаси със 126,8 млрд. долара до рекордните 3,95 трлн. долара.
Русия прави изключение сред развиващите се икономики, след като започна да черпи от резeрвите си, за да ограничи поевтиняването на рублата, причинено от ескалиращия конфликт с Украйна.
Централната банка на Русия продаде 24,7 млрд. долара и 2,5 млрд. евро (3,44 млрд. долара) през последните 2 месеца, след като наложените международни санкции срещу Москва накараха инвеститорите да изтеглят своите капитали.
От началото на годината спрямо долара руската рубла е изгубила 5,7% от стойността си. По този начин руските пари са най-зле представящата се валута след аржентинското песо сред валутите на 24 развиващи се нации, чието представяне агенция Bloomberg следи.
За страните, които разчитат на износа за икономическия си растеж, трупането на резерви спомага за ограничаването на поскъпването на валутата с цел запазване на конкурентоспособността на световните пазари. През март запасите на Колумбия се покачиха с 0,7% до 41,8 млрд. долара. Повишението е най-голямото от септември миналата година, след като песото поскъпна с 6,3% спрямо долара от 4-годишното дъно, отчетено на 20 февруари.
преди 10 години Ми тя най-добрата американска стока е доларът. Иначе, не хващам логиката как купувайки долари те "повишават способността си за реакция при евентуална нова криза на валутните пазари". Ами ако доларът вземе че поевтинее при следващата криза, няма ли да са малко прецакани? Или може би са "твърде големи за да не купуват долари" ? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ако искат газ, май ше им се наложи с рублите, ако искат iPhone и Coca Cola ше им трябват долари :)) На всеки според нуждите си, на мене ми трябват ланци и си ги купувам ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години е виж, че ти не си се бил разбрал така, иначе нямаше да пишеш с тоя тон. Та-дефинирай всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да ама нали уж всички разбрахме че долара е пълен шит и нищо не струва, не са ли си научили урока тия развиващи се? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години поради щото и 2007ма всички купуваха апартаменти, а 2008ма си викаха, че е можело да продадат на други цени отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Що купуват долари, бе а не рубли, юани, реали и евро??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар