IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кръгом и бегом обратно към плановата икономика

Идеята на земеделското министерство за квота „родни стоки“ е всичко друго, но не и пазарна

16:19 | 08.04.20 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Земеделският министър Десислава Танева. <em>Снимка: МС</em></p>

Земеделският министър Десислава Танева. Снимка: МС

„Нямам коментар, защото тази позиция беше пълна с манипулации. Да, ние ще въведем задължение на всички оператори, които имат представителства в цяла България, в областните центрове - с търговски обекти, да предлагат местна регионална продукция на потребителя. В това няма абсолютно никакво вмешателство в досегашните им канали на доставка, логистика, разпространение. Това е минималното, което сме длъжни да направим като държавници, за да съхраним нашия народ". По този начин министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева отговори на журналистическа молба за коментар на острата реакция на големите търговски вериги за предложението да отделят поне 50 на сто от площта си за българска продукция.

Идеята на министерството буди недоумение. На първо място, защото противоречи на основните принципи на пазарната икономика. Дали ще купуваме полски, гръцки, унгарски или дори турски домати, краставици и агнешко, трябва да реши свободният пазар, а не твърдата ръка на администрацията и на министър Танева.

Нека оставим пазарът сам да направи избор. Идеята за наличие на квоти за български стоки в магазините е лоша заради редица причини, които такова решение ще породи.

Най-очевидната е изкривяването на свободния пазар, при който търсенето определя предлагането, а не обратното. Идеята на общия пазар на ЕС (от който сме част над 10 години) е проста – в основата е свободното движение на стоки (и услуги). Г-жо министър, г-жо Танева, частните търговски отношения между производители и търговци, вносители и износители, не могат да се решават от административния апарат. Подобни отношения са били налице преди има-няма 30 години. Би трябвало отдавна да сме ги загърбили.

Това може изкуствено да доведе до отслабване на конкуренцията и да причини понижаване на качеството и повишаване на цените. А в условията на криза, особено дефлационна (каквато се очаква), би следвало да се стимулира възможно най-голямо потребление на стоки на възможно най-ниски цени, независимо откъде идват те. И ако хеликоптерните пари не са най-добрата идея или са неприложими, властта поне не би трябвало да ограничава свободните икономически отношения по такъв начин.

Разбира се, в юридически аспект също има потенциални проблеми. Ако вземем само договора за функциониране на ЕС, то ограниченията (мита, квоти и др.) върху вноса и износа на стоки, както и мерки с равностоен ефект, са забранени между държавите членки. Дори само това е основание ЕК да започне разследване, което може да завърши дори с дело в Европейския съд.

Но най-лошият резултат от този чист популизъм е сигналът, който държавата ни отправя към инвеститорите, дори не от търговския сектор (макар че един от операторите, за които министър Танева говори е сред най-големите вложители в България през последните години). Накратко посланието е: може да сте Клас А инвеститор и да влагате милиони и милиарди, но ние можем от днес за утре да ви вземем бизнеса.

ПС: На този фон от Министерството на отбраната обявиха, че Гергьовденският парад няма да бъде отменян въпреки мерките за ограничаване на пандемията. Напомня на упоритостта на президента Румен Радев, който реши да празнува 3 март на Шипка. Но... както призна и вицепремиерът Томислав Дончев „тази криза вади най-доброто от обществото, но не вади най-доброто от политиците“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:37 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

30
rate up comment 2 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Объркал си сайта, тавариш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 4
Grosss
преди 4 години
Когато вътрешният ти пазар е завладян от чужди компании и вносни стоки тивече си се превърнал в една колониална държава ,която не я чака нищо хубавов бъдеще.Има един много хубав филм за краха на Византийската империя атой започва когато дават под аренда проливите на Венеция и Генуа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ох, стига с тези митове и легенди.Големите вериги имат по-малък от 50% дял в продажбата на храни. Никой не е накарал насила някой да ходи там да пазарува, като искаме да подкрепяме българското, нека да го купуваме, те ще го сложат в магазините си, като има интерес.Но поврчето са патриоти само на маса.Аз лично купувам български плодове и зеленчуци от пазара, сирене, месо, кашкавал и тн - от специализирани магазини от български производители, хляб от пекарна, и така - всичко хем е прясно, хем родно.Ариела ще си го купя оттам, дето ми е най-изгодно, от препродавачи на всеки ъгъл, дето нямат никаква добавена стойност, няма нужда.Но нека родните производители да не очакват, че някой ще купува нещо, на по-висока цена и с по-ниско качество от конкурентен небългарски продукт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 2
lenko
преди 4 години
Защо постоянно повтаряте опорни точки, които са абсолютно глупави и неверни?Веригите "унищожили" българските магазини. НЕВЯРНО. Има много български магазини които се справят добре. Има магазини за по-качествени деликатесни стоки, които даже търсят локация близо до голям супермаркет, защото той привлича клиенти за тях. Имаме български вериги които цъфтят. Има естествено много хора, на които веригите пречат. Тези които нищо не разбират от търговия, а са се захванали с нея "щото е далавера". Тях пазара така или иначе щеше да ги изчисти. Големите вериги са само катализатор на този естествен процес.Веригите убиват българския производител. НЕВЯРНО. Веригите дават възможност на добрите български производители да растат, като им осигуряват регулярни продажби, улеснена логистика (не ме убеждавайте че за един производител е по-удобно да разкарва стоката си по хиляди магазинчета, вместо да прати тировете до склада на голям търговец). Веригите дават сигурност на българския производител, защото той знае че от тях ще си получи парите, след уговорения срок. От малко магазинче да получиш пари навреме си е цяло чудо - дребния търговец първо си плаща личните разходи, лизинга на колата и т.н. а плащанията към доставчици са на последно място. Познавам хора които имат да си събират стотици хиляди от малки магазинчета.Стратегически важно е за държавата да подпомага всички местни производители. НЕВЯРНО. Държавата трябва да подпомага добрите производители, за да растат, да са конкурентни и да излязат на външните пазари. Подпомагането на некачествено производство не е в интерес на никого, освен на подпомагания. Ако държавата стимулира всички, само защото са местни, ще убие конкуренцията и това ще доведе до повсеместно снижаване на качеството. Подпомагайки некадърника, убиваш кадърния.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 2
lenko
преди 4 години
Би ли дал линк към законите които ЗАДЪЛЖАВАТ Лидл да задели 50% от площта на магазините си за предлагане на несертифицирани и непродаваеми стоки, само защото са местни?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 1
kane
преди 4 години
Статията говори за свободен пазар. И "невидимата ръка" на пазара.Питам, някой вярва ли още в тая теория.За да съществува тази теория са необходими идеални условия. Питам възможно ли е да има такива.Възможно ли всичките 300 страни по света да имат едни и същи условия за производство на чесън(търсен в момента продукт).Свободния пазар е като комунизма, теория практически невъзможна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 4
vladi_guetzov
преди 4 години
Понякога плановата икономика е супер полезна и решава неща ,коита дребния капитал неможе да направи ,но може държавата.Що се отнася за София -най-големия консуматор и пазар на плодове и зеленчуци в България,като и на месо и млечни продукти е необходима ,,Специална програма ,,,политика и инвестиции за да се създаде ХРАНИТЕЛЕН ПОЯС ОКОЛО СТОЛИЦАТА.Смисъла е да се изградят оранжерии,овощни насаждения ,ферми произвеждащи мляко и месо близо до столицата за да може да се засити огромните потребности от пресни и качествени продукти ,което е икономически обосновано и ефективно .София трябва да разчита на плодородните полета около нея и родното производство ,отколкото на внос на домати и ябълки от Полша и Гърция например.София като необятен пазар просто е специална и специални насърчителни мерки трябва да се приложат за зеленчуко производства ,производство на плодове ,месни и млечни продукти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 4
vladi_guetzov
преди 4 години
Истината блесна-чуждите вериги са търговски площи на Германия и българите са купувачите на немски стоки.Те са в България да печелят и да задушават родното производство за сметка на тяхното.,така както задушиха и затриха малките и средните магазини,затриват и фермерството.България се оказа зависима колониална страна ,манипулирана, изнудвана и рекетирана.Германците не продават български домати и блузи при еднаква продажна цена с вносните , защото печелят повече от маржа между нея и закупената .Дори да имат само 1 стотинка по-голяма печалба на килограм домат са готови да наводнят пазара с вносен ,а българските производители просто загиват.Правилен и патриотичен подход на правителството ,но трябва да се възстановят българските магазини,вериги и пазари .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 3
Solar Power
преди 4 години
Значи според Ленко да закриваме родното производство защото е калпаво и той няма къде да паркира и на следващия супер вирус когато всяка държава ще си спре износа на храни (както Индия и Виетнам сега) .... да папаме на Ленко работата ? Държавата трябва да има стратегия ! Трябва да има стратегия и в интернет връзките ! В момента и 3-те оператора са чужди и изяждат малките с дъмпинг.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 4 години
Прав си Терзиев ! А аз в Кауфланд съм виждал плъхове, живи как щъкат така,че не ми ги хвали и тях :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още