Какво се случва сега? Дали защитата на устата и носа ни дава предимство срещу новия коронавирус? Поне откакто Австрия наложи изискване за влизане в супермаркетите с маски, този въпрос започна да се обсъжда по-интензивно и в други страни в Европа. Първите общини в Германия последваха примера. Йена се превърна в първия германски град, искащ защита на устата и носа в автобуси, влакове и супермаркети. Мнозина обаче са изненадани. Доскоро навсякъде се твърдеше, включително и от страниците на Investor.bg, че в нормалното ежедневие никой не се нуждае от такава маска за предпазване от коронавируса.
Отговорът на тези въпроси е: с бързо нарастващия брой инфекции в България, но най-късно със заповедите за ограничаване на контактите, тоест откакто училищата, университетите, моловете и ресторантите са затворени, нещо важно се промени по отношение на въпроса с маските. Познанието за това колко добре или зле маските предпазват от заразяване други хора или самия носител все още е същото. Но в настоящата ситуация трябва да обмислим как всеки може по-добре да защити себе си и всички останали. Всеки, който днес държи нещо през устата и носа си, например при пазаруване, е внимателен и съвестен. Той прави нещо за другите и сигнализира: „Наясно съм с риска от зараза, приемам сериозно ситуацията и правя всичко, за да не дам на вируса никакъв шанс да се разпространи допълнително“.
Точно това не беше необходимо преди няколко седмици, когато в нашето ежедневие почти нямаше ограничения, освен отмяната на някои събития. Вирусът изглеждаше много по-далеч, отколкото е днес - и всъщност беше: вероятността да се заразите беше много по-малка. И дори тогава се твърдеше следното - обикновената маска за уста в никакъв случай не предпазва хората от зараза със Sars-CoV-2. Носена от заразен човек, намалява разпространението на капки и намалява риска за другите.
Това, което рядко се признава: само защото обикновената маска за уста не защитава много, не означава, че не прави нищо. Научните доказателства за това колко ефективни са хирургическите маски са неубедителни. Но също така е ясно, че тези, които ги носят, имат определена степен на защита, дори и ако някой е кихал срещу тях (Journal of Hospital Infection: Booth et al., 2013). В едно от малкото проучвания по въпроса изследователски екип тества това с манекени, които симулират дишането при хора - единият от тях с настинка, а другият здрав и с маска за лице. Не е изненадващо, че всеки, срещу когото е кихано от близо (30 сантиметра), има най-малко защита. По-голямата част от инфекциозните частици се озовават в очите и лицето или попадат отстрани под тъканта. Ако се сблъскате с някой, който е заразен и издишва нормално, вдишвате половината частици, дори и с маска (Journal of the Royal Society Interface: Lai, Poon, Cheung, 2011).
Виролозите правят по-ясни изявления в другата посока: всичко, което държим пред носа и устата си, улавя част от това, което издишваме, кашляме и кихаме. Само при кихане всяка капчица се изхвърля със скорост между 160 и 180 километра в час. И понякога те могат да се озоват далеч в затворени помещения, а също и да се смесват с въздуха от климатика (Journal of Fluid Mechanics: Bourouiba et al., 2014).
Само защото не е ясно доколко работи нещо, не значи, че е безсмислено
Световната здравна организация (СЗО) продължава да препоръчва, че простата защита на устата и носа е особено подходяща за медицински персонал, за хора, които имат или са имали пряк контакт с хора с Covid 19, както и за всички, които са заразени. Маските не били цялостна мярка за контрол на инфекцията за широката публика. Екип от изследователи обаче разкритикува това послание в списание Lancet. „Липсата на доказателства за ефикасност не трябва да се приравнява с доказателството за неефективност, особено когато има нова ситуация“, пишат учените (Lancet Respiratory Medicine: Feng et al., 2020).
Многократно подчертавайки, че медицинският персонал се нуждае от маска за лице, докато други може да се нуждаят от по-малко, СЗО и други агенции биха могли да предизвикат точно обратното на това, което искат. В момента маските за устата се проявяват като обещаващи средства срещу вируса за всички. Социологът Зейнеп Тюфекчи наскоро описа това в New York Times. Кризисната комуникация също куца. И не само в България. За да се ограничи недостигът на защитно оборудване, може би би било по-добре веднага да се каже, че няма достатъчно маски, тъй като пандемията ни хвана неподготвени. И в края на краищата можеше да има смисъл и един призив към панически купуващите десетки маски за лице. Призивът към тях да дарят маски на клиники и болници би бил по-полезен, „отколкото да кажете на хората, че не се нуждаят от тях“.
Става дума и за това в каква среда маската за уста е особено полезна. Из града, на улицата, в парка, където рискът от инфекция е по-нисък, стига да нямате постоянен и дълъг контакт с хората, все още не е задължително необходимо да бъде носена. Там, където близостта е неизбежна, нещата изглеждат различно, като се имат предвид днешните нива на зараза, например в метрото или супермаркета. А в клиниките хората си слагат маски много преди коронавируса. И не само заради себе си, но и като външна защита. Носенето на хирургическа маска не само намалява риска например собствената ви слюнка да попадне в открити рани, които трябва да бъдат лекувани (въпреки че това не представлява опасност в случая коронавируса), но и предотвратяват опасността възрастен, отслабен човек да вдишва вируса на грипа. И разбира се, тя е от съществено значение за операциите. Там тя предлага и известна бариера срещу кръвта, която понякога може да бликне срещу вас, ако сте лекар.
Все още няма сравнителни проучвания за това до каква степен маските могат да помогнат при кризата с Covid-19, казват експерти от Центъра за базираната на доказателствата медицина към университета в Оксфорд. В момента те анализират хирургически маски и респиратори за медицински персонал. Изводът: типът на маската прави разликата. Респираторите, така наречените FFP маски (които според повечето епидемолози трябва да бъдат запазени за болниците поради недостига) всъщност могат да спрат вирусите, без значение колко неудобни могат да бъдат, когато се носят продължително. Нито един от двата вида маски обаче не предотвратява инфекция. А предпазителите за уста и маските трябва винаги да са част от други лични предпазни средства (Greenhalgh et al., 2020). Неслучайно в клиниките се прилага стриктна хигиена: постоянно измиване на ръцете и дезинфекция, но също така и носенето на халати, ръкавици, специални калцуни за обувки и визьори пред очите, както и строги указания за почистване на помещения и уреди за лечение.
И въпреки това - по време на пандемия животът ни се променя, а с него и мисленето за маските за лице. Те са по-добре от нищо, една от многото мерки, които биха могли да намалят риска за нас и за другите. В тази изключителна ситуация маската може да бъде част от стратегията срещу Sars-CoV-2. Останалите мерки остават също толкова важни, ако не и по-важни: спазвайте дистанция, мийте ръцете си често и старателно и избягвайте социалните контакти.
Маската за лице не може да навреди, особено там, където е най-трудно да държите дистанцията си от другите: в супермаркети, аптеки или на лекар. Носенето ѝ е особено добра идея, защото никой не може да изключи, че той или тя не носи вируса. Понякога симптоми като кашлица и температура са толкова леки, че едва се забелязват, или вече може да сте заразни, но симптомите да се появяват малко по-късно (Q&A при коронавирусите, СЗО). Ако сега носите маска за уста, трябва да сте сигурни, че я слагате и сваляте с измити ръце. Вирусът може да се залепи и за ръцете и пръстите ви. Ако докоснете лицето си с тях, лигавиците в устата, носа или очите, можете да се заразите.
Но каква маска е за препоръчване? Докато специализираното защитно облекло е все още дефицит, дори пришити или ръчно изработени маски са добра идея. Например, тези, изработени от покривки за легло или памучна тениска. През 2013 г. екип от учени успя да покажа в едно проучване – наистина с неясна репутация, че подобни маски също спират някои микроорганизми. Не толкова, колкото професионална маска за лице, но поне някакви (Disaster Medicine and Public Health Preparedness: Davies et al),
В крайна сметка не е толкова важно дали регионалните и националните власти ще ни задължат да носим маски. Те вече ще действат по-внимателно по темата, защото препоръките или дори задължителните мерки трябва да бъдат добре обосновани. Това, което не изглежда ефективно, едва ли ще се превърне в официална препоръка. Което не означава, че България и ЕС трябва да спрат да купуват нови и още повече маски.
По материал на Die Zeit
преди 4 години Натягайте, натягайте още, за да си покрия всичките загуби. Alpha Pro Tech - най-добре инвестираните ми 4К - само вчера +50%. Донев да си яде ушите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Aз се пошегувах. Гледам графики със сравняване на годишно починали от рак, грип, новия коронавирус, катастрофи. Не може и не бива да се сравняват. Едното е заразна болест, другото - не. Дори заразните болести имат различна степен на зараза. Не си падам по всяването на паника, но не бива и да си заравяме главите в пясъка. Ето едно видео, сравняващо сезонния грип с covid 19 - https://***.youtube.com/watch?v=FVIGhz3uwuQ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Може, ама като част от починалите всяка вечер (по билници например) - това също би било полезна статистика, не за друго ами за да преценим значимостта на ЗАРАЗАТА.Пусни линк като си готов. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нека продължа темата с още няколко изречения.Именно нехайството и безотговорността на китайските власти КЪМ ДРУГИТЕ по света доведе до сегашното положение на нещата. Имаха опита от други пандемии, които започнаха от тях, знаят че са нацията, която има най много връзки с целия останал свят поради позицията си и въпреки това по стар комунистически обичай са се опитали да прикрият тази зараза. Може би са решили, че ще станат твърде много пандемиите, започнали от тях и това може да затъмни блясъка на изгряващата империя и слъцето Си Дзи Пин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз мога да пусна статистика и за починалите от катастрофи, ако ще ти стане по-леко от това. Моля! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Бойчо, може ли туканка да пуснеш колко хора са починали от грип миналата година?Благодаря. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Съгласен съм с wag1111 по долу. Маските в този случай се носят не за да се предпазите от от вируса , а за да предпазите другите от себе си, ако носите заразата. Този вирус има дълъг латентен период, а и някои хора са устойчиви към този вирус. Поради това никой не може да гарантира, че не е носител на вируса, дори да се е тествал вчера и да има отрицателен резултат. Поне засега единственият начин да ограничим заразата е като пазим другите от себе си, а те нас от тях си. Това обаче влиза в остро противоречие с вградения ни егоцентизъм. Този егоцентизъм е нещо нормално и не е упрек, но в този случай, когато е нужно да се мисли от гледна точа на другия и да се защитят неговите интереси с цената на собствено самоограничение - да се носи мака, това пречи и то много. Именно нехайството към другите води до голямото му разпространение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Прекалена истерия за вирус който има смъртност от 2-3%(освен при старите и болните с редица др. заболявания) и се придава основно при близък контакт със заразен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дами и Господа тези маски се носят за да не заразите хората около вас, а не да се предпазите от заразата. Немога да разбера защо така грешно тълкувате тяхния смисъл. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години прави впечатление , как момите , и по-млади и по-увехнали , с по-джиджани маски , се заиграват само с очи , като кадъни ... :))) ... експериментират нови тактики за привличане ... :))) ... на някои им се получава много добре бих забелезал ... па застанат пред витрина и като занагласяват маската ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар