IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Три мерки за стимулиране на икономиката в отговор на пандемията

Данъчната ваканция, съкращаването на данъци са пазарно-неутрални, не дискриминират, важат за всички и злоупотреби и корупция не са възможни, според икономист

18:36 | 14.03.20 г. 27
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Рецесията може да прерасне и в по-дълга и по-дълбока такава, ако доведе до криза в банковата система на Италия, която може да доведе до колапс на финансовата система на цяла Европа. Този сценарий изглежда много вероятен, ако Италия не успее във възможно най-кратък срок да овладее кризата. Ако това се случи, рецесията е гарантирана и в България.

В тази ситуация икономиката на България се нуждае от много амбициозни стимули и финансови облекчения за бизнеса не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Премахването на корпоративния данък е една такава мярка, която от ЕКИП вече сме предлагали в миналото.

Основният плюс на такава реформа е, че би стимулирала инвестициите. На разговорна реч „корпоративен данък“ наричаме данъкът върху неразпределената печалба на предприятията. Това е тази печалба, която се заделя за реинвестиране в самия бизнес, а не се разпределя към собствениците.

Най-важното за бързото излизане от криза е възстановяването на инвестициите. Инвестициите са това, което движи всяка икономика напред и инвестиционните разходи са първите, които колабират в кризисни периоди. Премахването на данъка върху неразпределената печалба би дала сериозен стимул на предприятията в България да инвестират повече, което поне частично би компенсирало отрицателното влияние на икономическата криза.

3. Вдигане на прага за регистрация по ДДС

От очакваното рязко влошаване на икономическата ситуация най-много ще пострадат малките и средни бизнеси, които са гръбнакът на българската икономика. Повечето от българските бизнеси са по-малки по мащаб от западните конкуренти и за това са в по-уязвимо положение. Най-добрият начин, по който държавата може да ги облекчи финансово и да стимулира тяхното възстановяване след кризата, е чрез вдигане на прага за регистрация по ДДС.

В момента този праг е само 50 000 лева годишен оборот. Това е изключително ниско ниво, при което бизнесите да започват да плащат ДДС. Бизнес с до 50 000 лв. оборот дори е по-скоро „микро“ отколкото „малък“. Не може още на толкова ранен етап от своето развитие българските предприятия да бъдат обременявани с плащане на ДДС, който е най-тежкият данък за бизнеса. Затова е препоръчително прагът за регистрация по този данък да се вдигне възможно най-много. От ЕКИП предлагаме той да стане 200 000 лв. Това би позволило на всеки нов и малък бизнес в страната да се развива по-свободно в първите етапи на своя икономически живот и така да натрупа достатъчно стабилна финансова база, която му позволява да понесе данъчното бреме без да го изправя на ръба на фалита.

В момента комбинацията от изключително ниският праг за регистрация по ДДС и кризисната икономическа ситуация, причинена от коронавируса, оказват съкрушителен натиск върху малкия бизнес в България, което със сигурност ще доведе до закриването на много дребни предприятия. Правителството може поне частично да предотврати това чрез вдигане на прага за регистрация по ДДС.

Последна актуализация: 21:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 8 rate down comment 5
data
преди 4 години
Апропо за ДДС-то си в тотална заблуда . Само и единствено при плащанията в брой съвпада времето на извършването на продажбата и събирането на плащането . По всичко си личи че ти фактури никога не си издавал и нямаш идея за какво иде реч когато не ти платят фактурите от предният период по ддс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 3
data
преди 4 години
Ти печалбата като сандък със злато ли си я представяш ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 4 години
Който има овърдрафт :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Глупости, ако плащаш корпоративен данък, значи, че има печалба, а щом има такава, значи бизнеса е работил. Кой да не плаща ДДС, крайния потребител ли? Или фирмите? Защото ако са фирмите, това означава, че ддс ще е събирано от хората, но невнасяно от фирмите. Тоеа сериозно ли е?? Или ддс-то да отпадне временно? Тогава крайния потребител ще получи отстъпка.Но откъде ще дойдат парите за пенсии, заплати за държавни длужители и тн.! Да, пенсионната система събира под 50% от разходите за пенсии от осигуровки, другото идва от други приходи, включително ддс.Това са глупости, в които липсва елементарна логика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 5
zelka007
преди 4 години
че кой чака да плаща корпоративния март месец ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 5
data
преди 4 години
на 31.03.2020 изтича срока за деклариране и внасяне на Корпоративния данък за 2019 г. Най резонната мярка би била този срок да се удължи най-малкото поради факта че след като сме под карантина ние няма от къде да акумулираме средства за неговото плащане .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 8
karadjata
преди 4 години
А дано но на дали. Прага за регистрация по ДДС от 50000 лв е смешно нисък и много отдавна трябваше да се повиши към днешна дата поне 200-250 хиляди лв трябва да е. За съжаление ни управлява един данъчно акцизен дерибей и на дали ще има повишение на този смешно нисък праг за регистрация по ДДС от 50000 лв. или каквито и да било данъчни намаления.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още