IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ИПИ: Как се отразява на кредитния рейтинг преминаването към еврото?

Влизането в ERM II също подобрява рейтинга с една или две стъпки, показва анализът на Весела Кръстанова

09:12 | 18.02.18 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Емпиричен анализ показва, че при всички новоприели еврото страни се наблюдава ефект на покачване на суверенния кредитен рейтинг след приемането на страната в чакалнята на еврозоната, ERM II, както и при официалното приемане на еврото след това.

Ясната перспектива за присъединяване към „клуба на богатите” и самото присъединяване се интерпретират от кредитните агенции като безспорни фактори за намаляване на страновия и кредитния риск (разбира се, при равни други условия).

От своя страна самото повишение на рейтинга допълнително прави страните по-привлекателни за инвеститорите, пише в анализа на Весела Кръстанова* от екипа на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Оценките на трите големи рейтингови агенции - Fitch, Moody’s и Standard and Poor’s са важни по няколко причини:

1/ държавните рейтинги служат като стимул за разумна парична и фискална политика, тъй като оценката за тези политики е неразделна част от рейтинговите методологии;

2/ благоприятният рейтинг позволява на правителствата и компаниите да набират евтино и лесно капитал на международния финансов пазар;

3/ институционалните инвеститори в развития и развиващия се свят силно разчитат на рейтинговите агенции при вземането на инвестиционни решения.

При всяка страна от приелите еврото след 2007 г. ясно си личи покачване на кредитния рейтинг или подобряване на перспективата по рейтинга половин до една година преди приемането в чакалнята и същия ефект известно време преди приемането на еврото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 23:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 4
thehappyroger
преди 6 години
Те мислите, че не знаят мн добре ли :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
thehappyroger
преди 6 години
Около 2025-та чакайте спасителният план ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 4
thehappyroger
преди 6 години
Не се притеснявайте, спасителният пакет за разграбената отвсякъде и едвам вече изнемогващата България ще ви ги преведат в евро ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
А да, думата "суверен" няма работа в този текст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 6
abdul
преди 6 години
"държавните рейтинги са стимул... защото политиката е важна в рейтинговата методология."Какво излиза, че рейтинговите агенции командват парада? Мечо пух? Колкото повече слушаш, толкова по-добър рейтинг, по-ниски лихви, повече кредити?..Докато в даден момент не фалира някой с рейтинг ААА (лемън брадър).. счупи се системата, печатим до края на живота и после следва пак да им вярваме на тия същите рейтингови агенции?"инстиъуционалните инвеститори силно разчитат на тези рейтинги.."Не, не разчитат. Те са ДЛЪЖНИ да работят с рейтинговите агенции. И ако случайно се появят други, то те са с фалшива методология. Нашата методология е най-добрата :-D.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още