2016 г. скоро ще бъде история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2016 г."
2016 година донесе развръзка по едно от ключовите дела за българската енергетика - за поръчаното оборудване за АЕЦ "Белене", но сагата около втората ядрена централа изглежда се заплита отново. И отново на дневен ред е строителството на втората ядрена. С консервирана от години площадка и морално остаряло оборудване обаче държавата едва ли ще има много шансове да получи добра оферта от потенциални инвеститори.
Проектът беше прекратен с решение на Народното събрание (по препоръка на Министерския съвет) през пролетта на 2012 година. Няколко месеца по-късно руската компания "Атомстройекспорт" вече е с иск срещу Националната електрическа компания (НЕК) на стойност около 1 млрд. евро.
Първоначално исканията на руската компания в иска пред арбитража, заведен през 2011 година, бяха на стойност 58 млн. евро. Тогава оплакванията бяха свързани единствено със забавянето на проекта. През 2012 година обаче "Атомстройекспорт" вече очаква от българската компания и да изплати поръчаното през 2006 година оборудване.
Четири години по-късно арбитражният съд се произнесе в полза на руската страна, но пък не и в пълния размер на поисканата сума, а за малко над 601 млн. евро. Така на НЕК натежават още над 1,2 млрд. лева задължения, свързани с водената от държавата политика в енергийната сфера. Компанията получи заем от държавния бюджет, за да плати на "Атомстройекспорт".
Решението по иска е факт, но неяснотите около централата остават и са обект на разследване от прокуратурата.
Скоростно, буквално за броени дни, бяха повдигнати няколко обвинения по казуса "Белене".
На първо място - срещу двама бивши директори Любомир Велков и Мардик Папазян. След това дойде ред и на трима бивши министри на енергетиката.
Всичките те са свързани с безстопанственост, от която НЕК е загубила милиони, но не касаят самото оборуднане, за което страната беше осъдена да плати.
Енергийният министър Теменужка Петкова показа и документи, според които Мардик Папазян и Любомир Велков са поръчали ядрените блокове без решение на Управителния съвет на НЕК, без въобще да има сключен договор за строителство и инженеринг на централата.
След арбитражното решение НЕК вече се изплати на руската страна и сега отново на дневен ред е дали България ще има втора ядрена електроцентрала.
Отговорът не е еднозначен. На първо място защото липсва цялостна стратегия за развитието на ядрената енергетика, а и на енергийния ни сектор като цяло. Така е трудно да се даде отговор за икономическата обосновка на проекта, ще има ли нужда страната от нови мощности и кога. А тъй като България вече е част от единен пазар, трябва отговор и на въпроса ще има ли нужда регионът от още енергийни мощности.
преди 7 години ба тая яка клика дето 20 години не може да спре кражбите покрай Белене :):) и все мляко дава, това не е атомна централа, това е млекоцентрала :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Според тебе сме на по голяма далавера , дето не строим Белене и Южен поток...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хайде стига с тоя АЕЦ вече! Нали платихме на Р.Овч., Първанов и останалите братушки... Как не разбрахте, че с тези индустриални мощности и падащо насаление, България просто няма нужда от нов АЕЦ... икономически е нерентабилно! Дори да дойде инвеститор да я строи, няма да се учудя да сключи договор с държавата под масата за изкупуват на цена в пъти по-висока от сегашната, за да си избие мултимилиардната инвестиция! Но е трудно да се разбере от хората отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ама да, разбира се, веднага щом се заговори по-сериозно за нещо около централата и веднага се пръкват подобни публикации...явно кликата срещу Белене е яка ама яка, не спи, реагира светкавично. От години е така, това било тъй, онова било иначе, все нещо е в ущърб. Истината е друга, интересите на тази територия не се подчиняват на правилата на големия бизнес както е по света. При такава концентрация/гъстота на тъмни субекти на кв километър прогнозата е пессима. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Морално остаряло оборудване? Това да не е айфон или автомобил:):):).Дори и с "морално" остарялото оборудване Белене ще е най-модерната АЕЦ в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар