Още с идването си на власт второто правителство на Бойко Борисов заяви в програмата си за управление, че подкрепя изграждането на нови мощности, включително и ядрени, но изцяло на пазарен принцип - без държавно участие и гаранции за изкупване на произведената енергия (при фиксирани цени или количества).
В световен мащаб частните ядрени централи, реализирани без никакъв ангажимент на държавата, са екзотична рядкост.
Дори и с частен оператор, в крайна сметка държавата винаги се оказва замесена по някакъв начин - справка АЕЦ "Фукушима". По оценка на правителството разходите за преодоляване на всички щети от инцидента в централата ще достигнат към 180 млрд. долара. Основната част от тези средства на първо време идват от бюджета, а инвеститорът - Toshiba, постепенно ще ги възстановява.
Инвеститорски интерес към АЕЦ "Белене" на този етап не липсва. Официално две китайски корпорации - Индустриалната търговска банка и Националната ядрена корпорация (CNNC), вече се свързаха с правителството за проекта. Наблюдатели твърдят, че интерес има и от още две западни компании - френската EDF и американски консорциум.
Китай отдавна има апетити към енергетиката в целия регион. Китайска компания вече купи част от оператора на енергийната мрежа на Гърция. Държавната енергийна инвестиционна компания (SPIC) също иска да участва в нови ядрени мощности в България, но на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
Интересът към АЕЦ "Белене" не е изненада - площадката има всички разрешителни за строителство, налична е голяма част от оборудването и поне на пръв поглед проектът е в най-напреднала фаза спрямо плановете за строеж на други ядрени централи в Европа.
Но при по-внимателен прочит на обстоятелствата са видни няколко притеснителни факта - площадката на АЕЦ "Белене" е консервирана от 2012 година, тоест не е ясно колко от изградените досега съоръжения могат да бъдат използвани.
На второ място е и произведеното оборудване от "Атомстройекспорт" - реактори от типа ВВЕР 1000. Към момента на поръчката то е било от последното поколение, произвеждано от руската компания. Междувременно обаче руската корпорация обаче разработи реактори от трето поколение (ВВЕР - 1500) и има решение от 2012 година насам да предлага именно такова оборудване. Или с други думи оборудването е вече морално остаряло.
На този етап заявилите интерес все още не са наясно с пълните параметри на проекта, но няма как да пропуснат тези малки подробности. А те ще дадат много козове при преговорите и възможности за извиване на ръцете на държавата.
Плановете на отиващото си правителство са да обособи всички активи, свързани с АЕЦ "Белене" от НЕК в отделна компания , и да ги продаде в процедура по приватизация. Така в открита процедура ще бъдат описани и всички подробности около централата и какви са намеренията на държавата. Едва след това ще стане ясно какъв е реалният интерес към АЕЦ "Белене".
Проектът обаче, както и много други планове, са временно замразени в очакване на предсрочните избори и новото правителство на страната. Съвсем очаквано инвеститорите не биха проявили интерес към преговори със служебен кабинет, дори и на политическо ниво да изглежда ясно, че България ще има втора ядрена централа.
Към момента вариантът с продажбата на оборудването на заинтересована страна е разглеждан само като начин за минимизиране на щетите. Преговори не се водят, а и фактът, че вече има оборудване от ново поколение от производителя, шансовете за добра сделка реално липсват.
В редиците на БСП настроенията са, че този проект няма начин да не бъде печеливш и настояват държавата да не губи, а да участва в него. На базата на какви анализи обаче се правят прогнозите за печалба обаче не е ясно. А залогът са милиарди инвестиции - само дотук в централата са инвестирани 2,5 млрд. лева - 1,3 млрд. лева за площадката и 1,2 млрд. лева за оборудването на "Атомстройекспорт".
Тепърва предстоят още инвестиции за изграждане, въвеждане в експлоатация, последващото извеждане от експлоатация, за съхраняване на отработеното ядрено гориво (което не е никак маловажен проблем предвид факта, че никой не желае ядрени хранилища на своя територия) и т.н. и т.н.
Ще може ли АЕЦ "Белене" да бъде икономически изгодна при всички тези обстоятелства, само се надяваме да бъде взето предвид при решението на казуса.
преди 7 години Истината е, че на вътрешния пазар потребяваме половината от това, което произвеждаме сега. Има ги цифрите, не мога да ги цитирам точно, но пропорциите остават. Тенденцията е да намалява все повече. АЕЦ "Белене" би могла да послужи единствено за производство за експорт и задоволяване нуждите на Балканския пазар, ако не ни изместят Румъния и Турция. Това не е централа за народа, за хората. Това е централа за правене на пари в угода на търговците на електроенергия или иначе казано - на енергийната мафия. И от много караници за баницата проектът бе затлачен във времето и сега оборудването било остаряло и не ставало и за кравеферма. Вместо всички мафиоти да доят АЕЦ, сега ще карат на сухо мляко. Даже и да краде не го бива политическият елит у нас. Той ни обира по всякакъв начин, но не може да краде. То е като разлика между обирджии на *** и крадци на произведения на изкуството. На Запад обществото е произведение на изкуството - в културно-исторически аспект, но тук си е "Animal planet". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Еми все още се плаща на "експерти" да доказват с цифри колко е неизгодно за България да има Белене или нещо друго. Та бързото изчезване обикновено е подплатено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако не си се усетил - манджата е добрия стар Енжинерин с неосъществените, но изгарящи го от вътре, хомо*секс*уални желания :) Така че, не се чуди на лисата на мозък и интелект във въпросният индивид :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Странно е, как интересът за възобновяване на проекта "Белене" винаги се появява малко преди изборите, а след това бързо изчезва. Човек би си помислил, че в това има някаква закономерност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е ми тя посещаемостта на Инвестора пада веднага наполовина ! И глад , студ и мизерия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Според мен е необходимо законодателно да бъде забранено действието на НПО-та финансирани от чужбина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години то не че ти можеш да обясниш нещо де с тази една гънка от удар с брадва :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години За тебе ше е сложно да стоплиш...щом питаш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години само незнам, ***, защо тури и ЮП тука ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години и според цифрите :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар