IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Die Welt: Как Путин работи над Ренесанса на Източния блок

Дали Югоизточна Европа не трябва да плати политическата цена за ограничаване на руската експанзия, която Германия не иска да плати

16:14 | 15.11.16 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

В продължение на дълго време тези страни бяха силно заинтересовани от проекта „Южен поток" - газопровод, който ще заобикаля Украйна през Турция. Но САЩ и ЕС се противопоставят на проекта. Те се страхуват, че с газопровода Русия ще разшири влиянието си в Европа, и ще отслаби страните от Източна, заобикаляйки Полша и Украйна.

И така – под натиска на Запада проектът за газопровода се провали. Въпреки това американците и европейците не предоставят засега убедителни алтернативен подход за енергийната сигурност на страните от Югоизточна Европа. В същото време хората в региона и сами виждат, че самата Германия директно купува руски газ чрез проекта „Северен поток“ през Балтийско море, заобикаляйки Украйна.

Дали не се оказва, че Югоизточна Европа трябва така да плати политическата цена за ограничаване на руската експанзия, която Германия не иска да плати. Така расте и горчивината, говори се и за „лицемерието" на „западняците".

Междувременно Русия възнамерява да доставя газ през Турция чрез нов проект, наречен „Турски поток" - версия на плана, предвиждащ тази газ да премине през Гърция - но да се заобиколи България, вероятно защото страната е послушна към изискванията на ЕС и САЩ. Досега.

Българското правителство на премиера Бойко Борисов подаде оставка след поражението на президентските избори, не на последно място и защото прекалено много от собствените му избиратели са гласували за Радев. Дали изборите през пролетта може да доведат до стабилно правителство далеч не е сигурно. Въпреки това обаче динамиката сочи за вероятно засилване на критичните към ЕС сили - социалистите и националистите.

Към това следва да се добави факта, че Русия инструментализира радикални малки групи и партии – в левия и десния сектор, в много страни от бившия съветски блок, като Словакия или Чехия. Да не говорим за Сърбия и Балканите. Наскоро лидер на малка дясна група в Унгария, наречена „Маджарски Национален Фронт 1989 г." застреля полицай и рани тежко още един. За групата се твърди, че поддържа много ясни връзки с Русия.

Също така и уеб сайт на групата очевидно се управлява от Русия. Пропагандни страници със сензационни, объркани твърдения се появяват като гъби след дъжд, което свива значението на традиционните медии. Русия оперира много такива сайтове във всички страни от бившия Източен блок, твърди Die Welt.

Повече от всичко друго обаче една успешна културна борба насърчава интересите на Русия в Европа. Нация, религия, отечество - вместо гей бракове, отворени граници за бежанци и край на националната държава: това са аргументи, които достигат до големи части от обществата не само в Източна Европа.

Русия гледа на себе си като на реставратор на консервативна мисъл в Европа. В случая става дума и за пропагандно оръжие: завръщането към политиката на националните интереси в Европа трябва да отслаби значението на ЕС като транснационален политически актьор. 

Това са възгледи, които успяват да убедят мнозинството от обществата в Централна Европа. В самия си дух за ползване на политиката като средство за защита на националните интереси обаче тази руска офанзива на ценностите съдържа и нещо като аварийна спирачка. Тъй като тя е агресивна и експанзивна, тя предизвиква ожесточена съпротива, когато се среща чувствително с националните интереси на съответните държави. В момента това са Полша и балтийските държави.

Но и в други страни, като България и Унгария, може да се стигне до обръщане срещу Русия, ако стане напълно ясно, че Москва се стреми към доминация. В исторически аспект България често е приемана от Русия като „руска провинция“.

Станата постоянно се противи на това – рефлекс, който по всяко време може да се върне, добавя Die Welt.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 21 rate down comment 12
soze
преди 7 години
Маик пенс много ласкаво се е изказал за путеф. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 26
ing5rov
преди 7 години
Ми като 51ви щат смятат ,че туй което Америка си позволява със света , Германия може да си позволява с Европа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 33
DELCHO SMOKA
преди 7 години
Коя е ш*баната Германия, че да си позволява да тълкува и определя съдбата на Източна Европа! С какво право философстват относно Путин! Васалитета на САЩ, да си трайкат там в ъгъла, защото дори не са и държава, а териториално владеене, което е предвидено да замени местното си население с африкански бонговци!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 40 rate down comment 34
DELCHO SMOKA
преди 7 години
Коя е ш*баната Германия, че да си позволява да тълкува и определя съдбата на Източна Европа! С какво право философстват относно Путин! Васалитета на САЩ, да си трайкат там в ъгъла, защото дори не са и държава, а териториално владеене, което е предвидено да замени местното си население с африкански бонговци!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 37 rate down comment 8
KPetkov
преди 7 години
Май ги почнаха гей браковете. Пенс (Mike Pence) и той не си пада по гей изпълненията. С Путин може и да намерят общ език :) Това доста притеснява гей феновете :)After signing the Religious Freedom Restoration Act, Pence encountered fierce resistance from moderate members of his party, the business community, and LGBT advocates.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 46 rate down comment 18
ing5rov
преди 7 години
"Повече от всичко друго обаче една успешна културна борба насърчава интересите на Русия в Европа. Нация, религия, отечество - вместо гей бракове, отворени граници за бежанци и край на националната държава: това са аргументи, които достигат до големи части от обществата не само в Източна Европа."Е добре , че поне туй можахте да видите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още