IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Първите плахи стъпки на газовата диверсификация у нас

С повече от три години закъснение в експлоатация влиза новата интерконекторна връзка между България и Румъния

10:08 | 11.11.16 г. 13
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

През 2016 година започнаха първите крачки на диверсификацията на газовите доставки у нас. Поредната в тази насока е въвеждането в експлоатация след повече от три години забавяне на газовия интерконектор с Румъния.

Тръбата с дължина от 25 километра ще свърже газопреносните мрежи на България и Румъния в точките при Русе и Гюргево. Максималният капацитет на интерконектора е 1,5 млрд. куб. метра годишно.

Реализацията на проекта се забави над 3 години заради участъка от само 2,1 километра под река Дунав. Първият изпълнител не успя да се справи с технически проблем - прекъсване на положената тръба. На няколко пъти и опитите да бъде намерен заместник, който да довърши работата, също удариха на камък.

През април обаче беше подписан договорът с австрийската Habau, която в консорциум с холандската "Ахак" изгради подводната част на връзката.

На първо време обаче връзката ще може да реализира потоци основно от юг на север. Причината е липсата на компресорна станция на румънска територия. Налягането в румънската газопреносна мрежа е около 25 бара, а на българската - 54 бара.

Затова и първоначално възможният поток ще е основно от България към Румъния и съответно другите държави в Централна и Източна Европа.

Въпреки засега частичната реализация проектът осмисля осъществяването на новия интерконектор с Гърция - това е видимо от увеличения интерес към връзката, демонстриран по време на пазарните тестове, и е предпоставка за отварянето на газовия пазар в региона.

Новият интерконектор всъщност е поредната, все още плаха стъпка, която България прави за диверсификацията на източниците на газ. Тя е втората връзка между мрежите на България и Румъния. Досега те бяха свързани при точките Кардам и Негру Вода - трасето, по което получаваме газ от Русия.

Доскоро капацитетът на този газопровод беше изцяло запазен за руския газов гигант "Газпром", но това положение се промени преди месеци и други компании вече могат да участват в търгове за разпределянето на свободния капацитет.

Подобна е ситуацията и по отношение на съществуващата връзка с Гърция - при точките Кулата и Сидирокастро. При освобождаването на обеми бяха извършени и първите виртуални сделки с природен газ у нас.

Количествата, реализирани по този начин, са все още малки, но посоката е вече зададена, а реализацията на проекти като новия интерконектор с Румъния е част от плановете на правителството за осъществяване на идеята за газов хъб "Балкан" на българска територия.

Трасетата на разпределителния център изглежда вече са начертани. Сега предстоят трудните преговори за доставките на природен газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 13 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Газпром няма интерес да настане чак такава голяма криза с хохлите, нито хохлите имат такъв интерес, нито онзи американец, който беше показан като фактическия собственик на Нафтогаз има интерес от това.Тая криза играчите я опитаха един път и като гледам нямат желание да я повторят пак. Всички гореизброени имат единствен интерес ситуацията да не се променя.А Газпром отчаяно се нуждае от нов тръбопровод до Европа, който да заобикаля Украйна и чак след това може да си позволи лукса за нова криза в отношенията с хохлите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 8
vzhekoff
преди 8 години
Ми той си е баш 1/2. Каква диверсификация, като по тази тръба към момента (и неизвестно докога) ще можем само да изнасяме !!! Ако настане криза с хохлите, по тази тръба ще получим една голяма 0-ла....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 2
KPetkov
преди 8 години
Тази година половин интерконектор, догодина цял. Keep up the good work.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още