Богатството на домакинствата в България нараства с два пъти по-бързи темпове от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за последните 10 години, сочи доклад на Industry Watch (Индъстри Уоч).
Основни фактори за изпреварващия ръст са повишената склонност на домакинствата да спестяват и високите лихви, които домакинствата получаваха до 2013 г. По този начин финансовото богатство на българите се е утроило от 2005 г. насам като абсолютна сума, надхвърляйки 65 млрд. лева в края на 2015 г., или 75,6% от БВП.
Тенденцията от последните 10 години продължава и през първите три месеца на 2016 г. – разполагаемото богатство на домакинствата расте основно заради повишаването на доходите на заетите лица и притока на емигрантски пари от чужбина.
Предпочитанията на домакинствата се променят в рамките на последното десетилетие. Въпреки спада на лихвите домакинствата в България избират банковите депозити като основен начин за съхранение на своето богатство. Делът на банковите влогове нараства от 61,5% от финансовия портфейл на населението през 2005 г. до 65,2% десет години по-късно.
Значението на пенсионните фондове също расте. Все повече средства се натрупват по задължителния втори и доброволния трети стълб на пенсионната система. Универсалните, професионални и доброволни фондове управляват 14% от финансовите активи на населението през 2015 г. при едва 6% десет години по-рано.
Хоризонтът на спестяване се удължава. През последните 10 години домакинствата спестяват все по-дългосрочно. Близо половината срочни спестявания на населението са за срок от 6 до 12 месеца през 2015 г., а всеки пети срочен влог е сключен за период над 1 година.
Все по-голям става делът
преди 8 години Държава-пирамида, с фараони, налазили държавните институции. Що е то? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Авторите на данните са на хранилка от Америка...следователно са за либерален капитализъм.....а, това е нещо което трябва да променим в България, ако искаме да си подобрим живота. Такива данни пречат на повишаване на заплатите в България. Тия "пичове" забравят, че ние тръгнахме на практика от нула доходи през 1997 година. Затова доходите трябва да се повишават по-често...на, което обаче такива автори пречат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Извода Време е да се прибере това богатство и да се започне от начало :))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Финансовото богатство като абсолютна сума се удесетори само за една година при Виденов....нали се сещате!? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар