За да не дразни Тел Авив обаче гръцкото правителство допълнително ще прецени най-подходящия момент да се съобрази с препоръката на парламента да признае Палестина.
През последните години в Средиземно море бяха открити няколко перспективни полета, сред които Афродита, Левиатан, Тамар и Зохр, които могат да помогнат на южната ни съседка в плановете й да превземе газовото поле на Европа.
Разработването на тези полета пък ще бъде обект на преговори по време на планирани за първия месец на 2016 година срещи между Ципрас и Нетаняху в Йерусалим, както и на тристранна среща в Никозия между лидерите на Гърция, Израел и Кипър.
През февруари пък е планирано и посещение на гръцкия премиер в Иран, който след премахването на санкциите също се превръща във важен източник на алтернативи на руския газ.
А всъщност докато "Турски поток" не бъде официално прекратен, Гърция ще може да се надява и на руски природен газ. Първоначалните планове бяха тръбите да захранят газов хъб на територията на страната и оттам суровината да бъде разпределяна към клиентите на Газпром в Европа.
Страната може да захранва региона и с втечнен газ през своите терминали - бъдещи и вече изградени. В това отношение България не може да разчита на втечнен газ от Катар или Северна Африка, защото танкерите, превозващи суровината не могат да преминават през Босфора. Ограничението е въведено от турските власти.
Всички тези проекти разбира се все още са в сферата на вероятностите, но ако Гърция успее да ги реализира, безспорно страната ще бъде незаобиколим фактор при разпределението на газовите потоци.
Освен, ако не бъде изненадана от новата позиция на Турция. Заради охладнелите руско-турски отношения Анкара също активно започна да търси алтернативи на руския природен газ и в това отношение тя вече се превръща в сериозен конкурент на Европа.
Неочакваната конкуренция на Турция
Първото посещение на премиера Ахмет Давутоглу след като зае поста си през ноември, беше в Баку и получи уверенията на партньорите, че работата по Трансанадолския газопровод (TANAP), част от Южния газов коридор, ще бъде ускорена.
В интервю за CNN Turk в края на годината пък външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу пък съобщи, че страната ще преговаря с Израел за доставки на природен газ. Коментарите на висши чиновници пред турски медии са, че Израел може да доставя газ за Турция чрез нов газопровод по дъното на Средиземно море, по който да минават около 30 млрд. куб. метра газ годишно - 10 млрд. куб. метра за Турция, а останалото количество - транзит за Европа.
Разбира се, колкото и да е засегната от свалянето на бомбардировача Су-24 от страна на турските ВВС, Русия едва ли ще остане без реакция на тези планове. Турция е вторият по големина пазар на руския природен газ в Европа, след Германия. Около половината от суровината страната получава по газопровода "Син поток", а останалата - чрез транзит през България.
А тепърва поглед към европейския газов пазар ще отправя Иран.
2015 година в Европа премина под знака на търсенето на новите източници на природен газ, които ще гарантират сигурността на доставките. Нужните източници вече са налице, но тепърва ще трябва да се търсят начините суровината да бъде доведена до пазарите.
Действията досега показват и още нещо, което ще поставя своя отпечатък и през 2016 година - всеки участник дърпа чергата към себе си и се опитва да се превърне във фактор. В резултат се чертаят нови газопроводи и връзки, а се пренебрегва съществуващата инфраструктура, която с по-малко инвестиции може да заработи в изпълнение на плановете за диверсификация и сигурност на доставките.
преди 8 години и аз тва викам да отида барем днеска за един наръч дръвца, че докат дое кораба от Катар или Камилария ше се озъбим батко .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години да си пална аз камината , не го ползвам тоя гъc и не ми дреме за алтернативите му отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години айде да слагаме кебапчетата и пържолите на масата, че като излезнах навънка е неккав невероятен студ като за "глобално затопляне" а вие си продължавайте да си търсите алтернативи ...... :)) Сега е момента на рашките да им се "повреди" нещо в транспортната система уж нещо за месец това онова, за да намажем от големия студ и да видиме как е с американския газ или с някоя "алтернатива" дали е по-топло ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар