"Да бъдем предпазливи в тези ситуации", посъветва Евгения Харитонова, макар и да призна, че и между търговците ще съществуват договорни отношения и тяхното спазване ще бъде следено.
Всъщност работата на енергийния регулатор на свободния пазар ще бъде да определя цените на мрежовите услуги. КЕВР е и органът, който ще контролира лицензите на търговците на енергия. Към момента лицензи за търговия с електроенергия имат около 150 търговци, но активни на пазара са между 30 и 40. Техният брой обаче вероятно ще нарастне с либерализацията на пазара.
В случаите на фалит на търговец потребителите няма да останат без електричество, гарантират институциите. В такъв случай домакинствата ще бъдат прехвърляни на т.нар. доставчици от крайна инстанция. Проблемът при този случай обаче е по-високата цена на енергията, която те ще предлагат на пазара.
Смяна на доставчик
Потребителите ще имат право бързо да сменят своя доставчик. Срокът за промяна ще бъде минимум един месец, като такса за това няма да се дължи. Трябва обаче двете страни по договора да изчистят своите задължения.
Тъй като излизането на свободния пазар ще е опция за потребителите, а не задължение, те ще имат право да останат и при сегашния си доставчик. Практиката в Европа показва, че само между 10 и 15% от битовите потребители се възползват от възможността да избират своите доставчици.
На първо време вероятно това дори ще продължи няколко години, като БЕХ ще осигурява количества електроенергия за потребителите, които няма да излязат на свободния пазар.
Енергийната борса - основен компонент от либерализацията на пазара
Една от най-важните дати, свързани с либерализацията на енергийния пазар, ще се окаже 11 декември 2015 г. Плановете са тогава да започне работата на енергийната борса, която ще се администрира от дружеството на БЕХ - Българска независима енергийна борса (БНЕБ). Компанията ще използва платформата на скандинавската Nordpool Spot и ще осигурява администрирането и сетълмента на търговията.
Функционирането на енергийната борса е много важен компонент на свободния пазар, защото ще може да даде цената на електроенергията.
Либерализацията не става от една дата, нито с нормативни разпоредби, коментира Николай Николов. България изостава в отварянето на енергийния пазар, но пък и това ни дава възможността да се поучим от опита на останалите държави в Европа. Особено що се отнася до цената, която всъщност истински вълнува домакинствата у нас.
Статискитата показва, че през първите месеци цената се повишава, но след това намалява и остава трайно на ниво, което е по-ниско от това преди либерализацията. Това е нормално, защото в момента цената за битовите потребители е субсидирана, а и ще липсва достатъчно опит за балансиране на системата в пиковите часове на потреблението.
Как ще се случат нещата в България - предстои да разберем. Как ще бъдат защитени уязвимите домакинства - този отговор се очаква от социалното министерство. Надеждата е, че през енергетиката вече няма да се прави социална политика.
преди 8 години Ще е по-висока в начална сметка :) демек в началото, когато пазарът не е конкурентен. С течение на времето, ще стане такава, каквато трябва да бъде, а дали това значи по-висока или по-ниска, ще се види. Лошото е, че на този пазар , няма как да се играе с качеството на услугата, защото всичко, което контролира търговеца е цената. Качеството си остава при ЕРПто отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Кво стана бе що врътнахте дупарата а мушмороци?Га ви думах че пазаря ще вдигне цените ми викахте комунист.Сега гледам друго нещо.Като получите първите сметки ще отрезнеете още повече.И едно въпросче за размисъл колко ще са ви сметките ако търговецът ви не е познал потреблението?А на зам министъра Николов искам да му кажа че е лольо щом твърди че пазаря ще подобри качеството...Тоя дали знае че е зам министър на енергетиката а не на търговията със зарзават и чорапи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Това, което Деляна е претупала в материала, е да обясни ясно, че МОНОПОЛИТЕ остават. И докато големите предприятия имат изграден собствен пренос за високо напрежение и могат да се отърват от ЕРП-тата, което много от тях правят от години, то Бай Иван и Хаджи Хасан няма как да пуснат други жици до дома си и ще ползват под наем тези на местното ЕРП, с всички произтичащи от това монополни последствия.Та каква ще е тая реформа със запазени монополисти и 20 годишни фиксирани договори за изкупуване на ток.... ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пействам си коментара от преди ден с твърдението на одиторката-министърка, че цената на тока ще подскоче след либерализацията:В какво се изразява тая "либерализация" ??? С още един нов гладник по веригата - търговецът, който ще сключва договори с абонатите и ще ги прилъгва с "прекрасни" условия. Естествените монополи на ЕРП-тата обаче остават, но вече скрити от погледа.Ще си правят разходите и ще ги начисляват на търговеца. Държавния регулатор и той щастлив, зер не те, а борсата веече ще определя цената, ще си пият уискито на спокойствие. Държавата и тя щастлива, "пазара" вече ще определя цената, бат Бойко ще се прави на Пилат Понтийски, ни пил, ни ял, ни лук мирисъл, след поредното поскъпване! . А как ще се компенсират дългосрочните договори за Американските ТЕЦове и ВЕИта, еееее, няма страшно, чакаме инструкции от Световната банка. Поредният експеримент, вече ще храним и едни търговци в повече и една борса в повече. Щастие, а!?.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Е че то ако жиците са едни, каква конкуренция ще има? Виртуална? ако в един блок един апартамент реши да си доставя от ел енергия от еди къде си, как ще стане това? ще му пускат нови жици? Или ще използва старите? Кой ще му поддържа жиците? Игра на пазар.. смешна работа е това.. само дето сметките няма да са смешни - а доста по-високи от сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Излизането на пазара на битовите потребители ще стане поетапно и ще започне от 1 април," :D:D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар