Мине се не мине известно време и удобната дъвка ”пропорционален (плосък) или прогресивен подоходен данък” отново се качва на дневния ред на обществото. Това обикновено се случва около избори, като инициатори на дебата традиционно са политици от левите партии или представители на академичната общност с леви убеждения.
Темата за плоския данък, се оказва, е изключително удобна за предизборни кампании и политическо празнословие, тъй като тя не засяга никоя от най-наболелите теми в обществото - правосъдие, здравеопазване, пенсионно дело, образование, корупция и т.н. Много по-лесно е за един политик да отвори дебата за плоския данък, вместо, например, да представи мащабен план за реформа на съдебната система, който би накърнил доста интереси и би срещнал сериозен отпор от и извън системата, пише в свой коментар икономистът Десислава Николова от ИПИ.
Ето че избори отново предстоят наесен и ето че плоският данък за пореден път е на дневен ред. В края на април депутати от БСП дори внесоха в парламента законопроект за отмяната му и заместването му от прогресивен данък със ставки от 0% до 27% в зависимост от дохода. На наскоро състояла се конференция на Института за икономически изследвания при БАН и Лабораторията за управление на рискове към Нов български университет пък бившият премиер Иван Костов изложи тезата, че е време да се помисли за замяна на плоския данък с прогресивен с цел увеличаване на данъчните приходи.
Може би премиерът Иван Костов по някаква причина е забравил за Кривата на Лафер, която илюстрира обратнопропорционалната зависимост между данъчната тежест и приходите от данъци след достигане на определено ниво на данъчното облагане. Тоест, ако приемем, че Костов има предвид освен замяна на пропорционалния данък с прогресивно облагане, и увеличаване на средната ефективна данъчна ставка, то тогава не е лошо да си припомним, че данъчните приходи могат да растат само до определено ниво на данъчната тежест. Оттам насетне започват да падат, тъй като сивият сектор се разраства и все повече работещи бягат в него, за да не плащат високите данъци.
Може би Костов е забравил част от икономическата теория, която самият той преподава. Но дори и да оставим настрана икономическата теория, данните за бюджетното изпълнение в България последните години едностранно и безспорно потвърждават теорията за Кривата на Лафер. Може би Костов не е поглеждал и статистиката за изпълнението на бюджета последните няколко години?
Приходите от данъка върху доходите на физическите лица бяха единствените, които не се сринаха по време на кризата и по-специално през най-тежките 2009 и 2010 г., когато приходите в републиканския бюджет пострадаха сериозно. Въпреки огромната загуба на работни места (близо половин милион между 2009 и 2012 г.), данъкът върху доходите на физическите лица по трудови договори (т.е. 10%-ият пропорционален данък) беше единственият данък, приходите от който не спряха да растат през най-тежките години за икономиката и бюджета.
На фона на резкия спад на общите данъчни приходи в републиканския бюджет през 2009 г. приходите от данъка върху доходите на физическите лица продължиха да растат – и това при положение, че над 100 000 работни места бяха закрити само през 2009 година. Единственото обяснение зад разминаването между динамиката в приходите от данъка върху доходите и тази в броя на работещите е изсветляване на икономиката и то точно при трудовите доходи.
Другият често срещан аргумент срещу плоския данък, който се излага от неговите противници, е, че този данък, според тях, увеличавал неравенството. Срещаме го и в мотивите към внесения законопроект от депутати на БСП: „Сега прилаганата единна данъчна ставка е фактор за задълбочаване на социалното неравенство…”. Явно и вносителите са пропуснали да погледнат някой от използваните показатели за подоходно неравенство в България, поне не и през последните 7-8 години.
А какво показват те? Показват, че то не се е увеличило, напротив – дори през 2008 г., когато пропорционалният данък върху доходите на физическите лица беше въведен, неравенството намалява спрямо предходната година. По-конкретно, НСИ изчислява и публикува всяка година два показателя за неравенството в разпределението на дохода – коефициент на Джини и отношение между доходите на най-богатите и най-бедните 20% от домакинствата. И от двата е видно, че 2008 г. бележи намаление в подоходното неравенство прямо 2007 г. – коефициентът на Джини намалява от 35,9% на 33,4%, а отношението между доходите на най-богатите и най-бедните 20% общо за населението намалява от 6,5 до 5,9 пъти, като това намаление идва именно от възрастовата група под 65 години. Там попадат болшинството работещи на трудови договори, като съответно при тях това отношение намалява по-чувствително, от 6,8 пъти през 2007 г. до 5,9 пъти през 2008 година.
През следващите години показателите за неравенство се колебаят нагоре-надолу в относително тесни граници. Ако се сравнят последните данни на НСИ (които се отнасят за 2012 г.), то се вижда, че коефициентът на Джини през 2012 г. показва леко намаление на неравенството спрямо 2007 г., а отношението на най-бедните към най-богатите 20% от домакинствата – незначително увеличение. Т.е. общо погледнато, промяна в подоходното неравенство в България между 2007 и 2012 г. няма. Съответно и твърденията за задълбочаване на неравенството в резултат от въвеждането на пропорционален данък по никакъв начин не отговарят на истината.
Не би било лошо следващият път „кръстоносците” срещу пропорционалния подоходен данък да си припомнят икономическата теория или поне да погледнат някои статистически данни преди да атакуват една от малкото (ако не и единствената) успешна данъчна реформа от последното десетилетие.
преди 9 години Ще го обясня просто - колелото на икономиката се върти когато има потребление(крайно търсене) и как да има потребление с 360лв. мин.заплата и оня ден излезе световно изследване ,че 25% от работещите в света взимат 2 долара на ден ?! Има официални данни за САЩ - през 2012г. разликата в дохода на средния топ мениджър и средния му работник е нараснала над девет пъти от 30 пъти в края на 70-те години, до 277 пъти днес. Средното почасово възнаграждение от 1975 до 2010 г. е пораснало 10 пъти по-малко от производителносттаИ най-страшното е ,че през 50-те години на ХХ век делът на финансовия сектор в общите печалби на корпорациите е достигал не повече от 10%, днес той е повече от 50% ,и като за капак на всичко се подиграват - http://***.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=502043Спасяват ги с парите на данъкоплатците но продължават да си раздават милиони Трябва таван на заплатите и печалбите и в Англия е имало 100% данък И съм писал в коментар 2 защо съм за 50% данък отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз говоря за принципи и кражбите през разходите на бюджета са отделна тема Статията е много добра - http://darikfinance.bg/***/83787#comments'''В тази модерна система данъците имат пет основни функции:.........''НО ДЪРЖАВА ТРЯБВА ДА ОСИГУРИ ТОТАЛНА ПРОЗРАЧНОСТ Аз съм против соц. помощи особенно кеш и дори като купоните за храна в САЩ за 50 милиона американци тоест аз съм за обществени кухни и ваучери за енергия.Държавата трябва да създава работа - ако трябва по два пъти ще се метат и мият улиците и т.н. шишарки от гората ще се събират а не просто соц.помощи Наскоро ООН предложи 4-дневна работна седмица и очаквах от тях нещо по-задълбочено защото това е за накрая отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години През лятото на 2012 г. докторантът Томас Херндън получил от свой професор задание да тества емпирично някое известно и сложно изследване. Младият учен решил да повтори изчисленията на харвардските икономисти Кенет Рогоф и Кармен Райнхарт от последния им научен материал и установява грешка за трилиони - http://solidbul.eu/?p=3421Това не подлежи на дискусия защото държавата винаги е спасявала положението след 1929год. но въпроса е от къде да дойдат парите Принципно няма проблем и 200% държ.дълг ако лихвата е до 0,1% или от държ.банка Моята идея е забрана на офшорките с което бюдж.дефиците на САЩ и ЕС от 3% става 2-3% излишъци и ако беше само икономиката е елементарно защото идват още две катастрофи - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 Забрана на офшорките и т..н. регулации и данък лукс с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години продължение на коментар 2 Казано по-просто ако плоският данък беше добро нещо САЩ ,Германия ,Франция и т.н. щяха да го приложат Азбучна истина е, че в дългосрочен план регресивното облагане намалява съвкупното търсене, потиска растежа, увеличава дефицита и публичния дълг, засилва неравенството и подчинява демокрацията на олигархичния капитал и в Давос(2014г.) свет.икономисти бяха категорични и МВФ признаха http://***.dw.de/новите-прозрения-на-мвф/a-17488238 Проф.Пикети го доказа емпирично - http://***/article?id=428257 както и нобелиста проф.Стиглиц в книгата ''Цената на неравенството''Капитализмът и в САЩ постига най-големите си резултати 1950 - 1970год. защото има големи регулации и високи данъци отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещата се решават лесно - референдум за основните политики Като се информират хората преди това как е в ЕС - 48% дан.тежест спрямо 38% у нас В някои от страните членки е както следва: Словения 59,7%, Финландия 57,8%, Франция 57,1%, Дания 56,7%, Белгия 54,4%, Швеция 53,3%, Австрия 50,9%, Италия 50,5%, Португалия 50,1% и т.н. - http://avtorski.pogled.info/article/62475/Trevozhni-misli-za-BalgariyaСредното равнище на корпоративния данък в ЕС е близо 2,5 пъти по-високо от нашия, а на данъка върху доходите на физическите лица близо 4 пътиАз съм за 50% данъци защото така пише в Новия Завет - ''8. А Закхей застана и рече Господу: ето, половината от имота си, Господи, давам на сиромаси и, ако от някого нещо съм взел несправедливо, ще отплатя четворно'' - http://***.bg-patriarshia.bg/index.php?file=bible_new_testament_3.xml#19Коментар 8 тук - http://darikfinance.bg/***/112887?&order=asc#commentsи съм обяснил в коментар 1 основното отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Скъпи другари и другарки мръсни кумъняги социалното равенство дето битува в главите ви е стръвта на въдицата за глупаците. Като вдигнете данъка никой няма да ви го плаща. Ще дойде наистина социално равенство но всички ще сме мизерници. и ***. Няма сила която да ме накара да работя и уча да имам едно дете и да ме скубете данъци за да купувам цигари алкохол и сателитни чинии на едни хора дето не искат да работят.Проблема на бедните е че не желаят да работят но искат да живеят добре.Така че другари и другарки забравете че ще продължавате да разбивате мандри и да крадете свърши.На следващите избори ще имате 5% ако не се вземете в ръце.А сега просто не мога да се сдържа и ще поздравя Майчето и Курдалията с един здрав и курав щото липсата на секс в критическата явно им действа зле на главите отговор Сигнализирай за неуместен коментар