Ако парите от частните партиди на осигурените лица в универсалните пенсионни фондове се влеят в общия кюп на държавното обществено осигуряване, както се предлага, това ще извади парите от икономиката, ще удари бизнеса и ще повиши безработицата. Стъпката не е базирана на експертни и актюерски разчети и противоречи на всякаква логика, ще разруши още повече доверието в системата, няма да стимулира осигуряването на реални доходи и ще има временен ефект, след което отново ще се формира дефицит.
Това са основните изводи от коментарите на експерти и икономисти по предложението, одобрено вчера от правителството и двата синдиката, което дава право на родените след 31 декември 1959 година на свободен избор дали да се осигуряват и в универсален пенсионен фонд (УПФ), или изцяло само в Държавното обществено осигуряване.
Какво означава това предложение, какви могат да бъдат последиците от него, дали е в полза или в ущърб на осигурителната система? За плюсовете и минусите от него Investor.bg разговаря с експерти.
Калоян Стайков: След покриване на дефицита в НОИ отново ще има недостиг
Очевидно е, че решението не е добро, това са козметични промени и не можем да очакваме, че ще решат проблемите на системата, коментира Калоян Стайков от Института за пазарна икономика. Той посочи, че подобна мярка в някои страни от ЕС е дала краткосрочен положителен ефект за бюджета, след което са се проявили проблемите.
Икономистът обясни, че след като с парите от универсалните фондове се покрие дефицитът в системата, а те ще стигнат само за година или две, после отново ще се формира недостиг. Той обясни, че мярката е в интерес само на тези, които укриват доходи и осигуровки и имат изгода парите им да отиват в общия кюп на НОИ. А в същото време тези, които внасят осигуровки на реалните си доходи, нямат интерес, защото искат да видят връзката между направените вноски и размера на пенсиите си след време. Във всички случаи ако парите от индивидуалните партиди се прехвърлят в НОИ, няма да е ясно какво се случва с тях, твърди той.
Стайков описа ситуацията по следния начин: „Този, който не може да очаква висока пенсия от частния фонд, предпочита парите му да отиват в общия кюп и един ден да се надява, че държавата ще му увеличи пенсията, без да е ясно как и откъде“.
Според Стайков няма логична причина защо частни сметки да се прехвърлят в общия кюп на общественото осигуряване и решението не е взето въз основа на експертни анализи и актюерски разчети. „Там ще отидат гнилите ябълки, които не се осигуряват на реалните доходи и един ден ще кажат: ниска ми е пенсията, увеличете ми я“, посочи икономистът.
С това решение се върви точно в обратната посока – не се стимулират хората да внасят осигуровки и то върху реалните си доходи, а обратното. Стъпката е още един начин за разрушаване на доверието към осигурителната система, обобщи той.
Христина Христова: Управляващите са в паника за финансовата устойчивост на системата
В случая това е пенсионна реформа на парче – нещо, от което всички искаме да избягаме, коментира Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика и председател на Институт за семейна политика.
„Вярно е, че демокрацията е право на избор, но в случая правото на избор вече е дадено“, каза тя. И поясни, че и сега се правят пенсионни вноски чрез втория и по избор чрез третия стълб на системата.
Истинската реформа в пенсионната система обаче според Христова е да се даде възможност на младите работещи, които сега навлизат на пазара на труда, да избират къде да се осигуряват – дали в първия стълб на държавното обществено осигуряване или само във втория с лични партиди.
За нея причината за това изненадващо предложение, одобрено от правителството, е паниката у управляващите за финансовата устойчивост на системата. Според нея приетият вариант е начин да се помогне за покриването на част от огромния дефицит в НОИ, който за тази година надхвърля 3 милиарда лева.
Христова каза още, че е наложително да не се правят реформи на части, а да се постигне съгласие по цялостна пенсионна реформа с отделните й компоненти.
Иван Нейков: Парите ще излязат от икономиката, ще бъде удар върху бизнеса
Възможността за избор на пенсионен фонд – ако това стане, ще има негативни последици в много посоки. Това каза бившият министър на труда и председател на Балканския институт по труд и социална политика Иван Нейков пред телевизия Bulgaria on Air.
Първата е, че това значи дупката в НОИ да бъде запълнена с парите на хората от втория стълб на пенсионното осигуряване, където има над 7 милиарда лева. А Нейков напомни, че данните показват, че доходността от там е по-голяма от тази в банките. По думите на експерта това ще е втори опит да се посегне на парите на хората след прехвърлянето на 1,5 милиарда лева на НЗОК в бюджета през 2011 година.
Другият лош сигнал е, че се противопоставят частните и държавните фондове. Според него това значи "дайте да ударим частника и да защитим държавата".
Решението не е правилно и защото пенсионните фондове са най-големият институционален инвеститор у нас и ако парите от там бъдат извадени и внесени в НОИ, те ще излязат от икономиката, а това ще е удар върху бизнеса и означава по-висока безработица. Ако това се превърне в модел, трябва да очакваме ниски пенсии години напред, твърди експертът.
Дори управляващите да се откажат от предложението, пак ще има минуси, защото доверието в системата отново ще се разколебае, каза експертът.
преди 9 години В случая това е пенсионна реформа на парче нещо, от което всички искаме да избягаме, коментира Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика- Това е пенсионна реформа, за да могат калинките да изпапат и тези милиарди! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Когато пирамидата НОИ рухне, тя така или иначе щеше да завлече и фондовете.- Не и ако тези фондове са отделно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако натрупаните средства от частните пенсионни фондове се влеят в общия кюп, до 1-2 години отново ще има дефицит- На Бойко не му пука, нали до тогава ще се налапа :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тая доходност е сметната без отчитане на таксите. А би трябвало и те да се отчитат защото това също са пари, които са им дадени. Така че, ако се сметнат и таксите, картинката ще е съвсем друга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това прехвърляне на пари от частните фондове в НОИ, ще ги накара да разпорадат активите им под формата на ценни книжа, което ще повлияе негативно на така или иначе слабия капиталов пазар в България. Също така ще се наложи на държавата да изкупи обратно ДЦК които имат тези фондове, което също няма да повлияе добре. И колкото и да се оплаквате че хората които управляват тези фондове прахосват пари една доходност от 6-7% от фонда е много по-добре от 0.1% доходност от държането на парите от НОИ в БНБ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не че нещо, ама в НОИ си има лични партидите от около 15-тина години. Е, друга бира е за какво и как могат да послужат тия партиди, но ги има. А на всички трябва да е ясно, че понеже няма как бъдещето да се прогнозира, още повече с такава точност, то никой не може да знае каква пенсия и с каква покупателна способност ще получи. Независимо от НОИ или от частен фонд. Единственото което може да се знае е, че пенсията ще е пропорционална на направените вноски. Както всъщност си е и сега. А ако някой казва или обещава нещо друго, то той просто говори празни приказки колкото да продаде нещото, което продава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Когато пирамидата НОИ рухне, тя така или иначе щеше да завлече и фондовете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Докато и пенсионерите ги стискат. В БГ водещи са ниските разходи, а не високите доходи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Защо нито един икономист от никой институт за каквото и да било не предлага въвеждането на национален данък недвижим имот?? Ако се събира по 1% от дънъчната стойност на жилището на година биха се събрали близо 2 млрд. лева, а те ще стигнат за запълване на дупките в НЗОК и НОИ и то за постоянно, а не временно както парите от пенсионните фондове. В момента една шепа имотни фараони притежава ститици хиляди крадратни метри площ и прибира милиарди от наеми и ренти като даже не декларира повечето приходи, става въпрос за пазар за 4-5 млрд. лева на година. Малките фирми в големите ни градове са притиснати от огромни наеми от 40 евро на месец на квадрат и реално повечето лъкатушат на границата на фалита. Докога имотите ще са почитани като свещена крава и касичка на управляващата върхушка?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Естествено че няма, те просто са още едно перо за източване. После - фалита, който Хайрсъзов очаква.Бъдещето на хората и поведението на държавата нямат нищо общо тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар