IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газификацията на домакинствата може да балансира енергийната система

По-масовата употреба на газ ще изчисти пиковете в потреблението на ток, смята Иванка Диловска

15:35 | 20.10.14 г. 24
Газификацията на домакинствата може да балансира енергийната система

Газифицирането на около 30% от домакинствата може да окаже благотворно влияние върху баланса в енергийната система. Това стана ясно от коментарите на експерти по време на дискусия, посветена на енергетиката, в Българската стопанска камара.

Иванка Диловска, председател на Управителния съвет на Института по енергиен мениджмънт, коментира, че според анализите на организацията газификацията на 1/3 от домакинствата ще доведе до отпадането на нуждата от 1,4 хил. мегавата мощности.

Използването на природния газ от домакинствата ще „изчисти“ пикове при потреблението на електричество, което ще балансира по-добре системата, обясни още Диловска. Домакинствата ще пестят и по около 100 млн. лева годишно от сметките си за енергия.

В енергийната стратегия, разработена от правителството на Пламен Орешарски, но все още непоказана публично, е предвидено ускоряване на газификацията, като до 2030 г. се предвижда 30% от домакинствата в страната да използват газ. 

В момента една от пречките за масовото навлизане на природния газ в домакинствата обаче е високата цена на суровината, както и на необходимото оборудване. Инфраструктурата достига до 13% от домакинствата, но са включени едва 3%. От „Овергаз“ коментираха преди време, че не само високата цена, но и твърденията, че Русия се кани да спира доставки на суровината, също влияят негативно.

Реално обаче битовите потребители са последните, на които ще бъде спрян газът при евентуален проблем с доставките от Русия. По думите на енергийния министър Васил Щонов домакинствата са защитени потребители и за тях доставките са гарантирани, доколкото е възможно, разбира се, при липсата на много алтернативи за доставка на природен газ, освен през Украйна.

При увеличаване на броя на домакинствата, които го използват обаче има възможност и за намаляване на цената, убеден е бившият премиер Иван Костов, сега ръководител на Лабораторията за управление на риска. Според него намалението ще дойде от факта, че повече потребители ще плащат таксите за пренос. От „Овергаз“ обаче коментират, че таксата за пренос отговаря за 1/4 от цената на природния газ и не е задължително наличието на повече потребители да се окаже решаващо за намаляването на цената на газа.

Енергийните експерти са категорични, че изтласкването на електроенергията от отоплителния пазар ще подобри баланса в системата. У нас прекалено голям брой домакинства се отопляват на електричество, което не е икономически ефективно, защото има загуби при трансформацията на електричеството в топлинна енергия. Затова и стремежът в Европа е повече домакинства да използват природен газ, при който няма преобразование.

Вариант за отопление, освен на природен газ, е и биомасата. Тази перспектива обаче не е добре разработена у нас. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 6
MZ/X
преди 10 години
Знам я аз тази сметка, но не може в цяла Европа най-евтино да излиза газификацията, а в България да е най-скъпо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 1
ert
преди 10 години
Газификацията у нас е скъпо удоволствие. За апартамент не става, на запад се газифицират главно еднофамилни къщи, за да има обем за отопление. За апартаменти, като у нас просто не е ефективно. Отделно е скъпо, много скъпо. Имам приятели, газифицирани, все апартаменти среден размер къде 70-80кв., всички се оставили газта на доизживяване, доакто още работи, после никой не мисли да подновява инсталациите. Отоплението им идва около 300-400лв. на месец зимата, и то все на хладно стоят да пестят.Не, мерси. По-добре на дръвца, бракониерски, без акциз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 0
Repoman
преди 10 години
Газификацията у нас беше хит, преди 7-8г., когато газа струваше по 0.50лв/м3. В момента цената е около 1.15лв/м3, което сметнато за KWh иде около 0.13ст., което е малко над нивото на цената на нощния ток. За да ползваш газ обаче ти трябва голяма инвестиция, средно около 5к лв. за среден апартамент, такса включване около 500лв., котел за 2к, къртене, тръби, радиатори, труд. Такава инвестиция просто няма избиване, отделно си е голяма разправия. Котела има живот около 5-6г., до макс. 10г. Абе просто не си струва. Много по на сметка е на ток и на климатици, или на бракониерски дърва за по 60лв. кубика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 2
MZ/X
преди 10 години
Отоплението на газ би трябвало да е най-евтино, а не най-скъпо както е в България. Има нещо много объркано в енергийната ни система щом за повечето потребители е по изгодно газта първо да се превърне в топла вода и електричество в ТЕЦ, вместо директно и без никакви загуби да се използва в домакинството!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още