Цената на електричеството ще се повиши от 1 октомври, официално потвърди новото ръководство на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Точният процент на този етап не е ясен, но председателят на енергийния регулатор Светла Тодорова очаква, че ще бъде не повече от 10 на сто.
Investor.bg се допита до експерти достатъчно ли ще е това увеличение, за да бъде спасена енергетиката.
Атанас Тасев: Дефицитите в системата надхвърлят 1 млрд. лева годишно
Увеличението на цената на тока, ако е отнесено само до битовите потребители, ще донесе допълнителни 200 млн. лева в системата и това не може да балансира изцяло дефицитите в системата, които надхвърлят 1 млрд. лева годишно, коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
Важно е също така и накъде ще бъдат насочени тези средства, обясни още той и допълни, че с увеличението трябва да бъдат компенсирани основно дефицитите в Националната електрическа компания (НЕК).
Всички трябва да са съпричастни за спасяването на сектора, включително и потребителите, категоричен беше експертът. Трябва да се започне политика на икономии и намаляване на потреблението. Нужни са инвестиции за намаляване на енергийния интензитет на икономиката, но също така и за саниране на жилищата и покупката на нови, енергоспестяващи уреди, обясни Тасев.
Експертът направи прогноза, че цената на тока ще се повиши с между 5 и 10%, като числото ще бъде „по-близо до 10%, отколкото до 5%“. Конкретното увеличение обаче трябва да премине през обществено обсъждане, а след окончателното решение на ДКЕВР има и 14-дневен срок за обжалване пред Върховния административен съд.
„ВАС е основният орган, който защитава интересите на гражданите от произвола на държавните институции и може да бъде сезиран и от група граждани, които са страна в случая“, допълни той.
Според него кризата е извела на улицата хората, които протестираха срещу високата цена на тока. От 2009 - 2010 година досега токът е поскъпнал 2,5 пъти, но преди да започне кризата, никой не е протестирал.
Причината за „дупката“ в сектора са дългосрочните договори с „американските“ централи и за изкупуване на „зелена“ енергия, коментира още той. Договорите на тези централи обаче са сключени в съзвучие със законодателството. Затова и от ДКЕВР поискаха помощ от Европейската комисия за разрешаването на казуса.
Според Тасев ЕК може да допусне държавна помощ за централите, защото Брюксел защитава и двете страни – и държавата, и инвеститорите. В този случай може да се окаже, че намалената цена на изкупуваната енергия ще бъде компенсирана със средства от държавния бюджет.
Експертът посочи, че това ще бъде цената на неправилните ценови политики в сектора, водени досега. Според него съставът на ДКЕВР винаги е бил експертен и професионален, но натискът отвън е бил голям. Още по време на правителството на Борисов са създадени такива очаквания, че ако регулаторът вземе правилно решение (т.е. да повиши цената на тока - бел. ред.), това е щяло да доведе до оставката на правителството. „Затова и правителството на Пламен Орешарски не повиши цената, а напротив – я намали“.
преди 10 години Успяха и енергетиката да съсипят . Двадесет и пет години им трябваха , но успяха ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар