IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трудни времена за българския туризъм

Вълната от фалити на руски туроператори, санкциите срещу Москва и девалвацията на руската валута вещаят спад за туризма ни и догодина

08:12 | 13.08.14 г. 40
<p>
	2015 година е застрашена от намаляване на туристи от основни пазари за България - какъвто е руският. <em>Снимка: freeimages.com</em></p>

2015 година е застрашена от намаляване на туристи от основни пазари за България - какъвто е руският. Снимка: freeimages.com

Какво да се направи за овладяване на спада

Според експертите, за да се спасим от негативните тенденции на спад, голяма роля има държавата и политиката в туризма. Експертите посочват спешната нужда от консенсусна фигура, която да застане начело на туризма у нас, нуждата от отделно Министерство на туризма, активност на държавната администрация в задействането на редица наредби, заради които Законът за туризма не работи и спъва бизнеса.

Не на последно място се изтъква необходимостта от интензивна и целенасочена рекламна кампания. Трябва да се преодолее пасивната позиция на страната, държавната администрация трябва да активира туристическите пазари и да ги насочва към България, което засега не се случва, смята и Байко Байков.

Туристическият бранш и администрацията трябва да се обединят, за да генерират туристически потоци и да преодолеят големите пропуски в туристическия сектор, допуснати досега, допълва експертът. "Към днешна дата все още имиджът на България като туристическа дестинация е добър. Трябва да направим усилия, за да излезем от ситуацията с минимални щети", смята той.

Вълната от фалити

Въпреки че руското правителство е предприело мерки срещу така наречените „изкуствени фалити” на туроператори в Русия, те ще продължат, смята Румен Драганов. Той обясни, че в Русия има много и то големи туроператори, които „избират фалита”, за да съхранят активите си, а загубите остават за сметка на застрахователя.

В България в случай на фалит на руски туроператор загубата е изцяло за хотелиерите, разясни експертът. Това е така в случаите, когато хотелите сключват директни договори с чужди туроператори. Но ако те фалират, хотелиерите трябва да изискат пари от туристите. В повечето случаи обаче те не са в състояние да заплатят повторно.

Между 16 юли и 6 август в Русия фалираха 7 туроператорски компании, като броят на пострадалите клиенти е 65 хиляди по данни на Федералната агенция по туризма Ростуризъм, съобщават руски агенции, цитирани от БТА.

В разгара на най-активния сезон десетки хиляди руски туристи останаха блокирани в курортите на Египет и Турция, по гръцките острови, в България и други страни, след като бе съобщено, че туроператорските компании, организирали почивката им, са фалирали. Голяма част от летовниците се оказаха без обратен билет, съобщено бе и за хотелиери, поискали от гостите си да напуснат, тъй като туроператорите не са платили за стаите.

Въпреки бързите мерки за ново регулиране и спешни реформи в сектора, руски експерти очакват още фалити.

Вълната започна на 16 юли след съобщението, че дейността си прекратява Нева - един от най-старите и големи туроператори в Русия, който работи от 1990 година, припомня агенцията. Той остави около 6500 души в Гърция, Турция, Испания и България. Десетина дни по-късно, на 25 юли, последва крахът на Роза ветров Мир, на 30 юли – на Експо-тур, на 1 и 2 август - Идеал-тур и свързаната с нея Лабиринт, на 5 август ИнтЕър и на 6 август - Нордик стар.

Докато фалитът на малката Нордик стар, специализирана в индивидуални пътувания в северноевропейските страни, не предизвика сътресения, то Лабиринт, според различни оценки, остави в чужбина между 23 000 и 27 000 клиенти.

Причините

Туристическите компании заявяват, че "не могат да изпълнят задълженията си към клиентите", тъй като има масови откази на руснаците да пътуват, причинени от опасения, че след наложените срещу Русия санкции във връзка с украинската криза няма да получат необходимите визи.

Сред причините са и поевтиняването на рублата спрямо долара и еврото, което оскъпява почивките в странство твърде много, а ограниченията на руските власти за пътувания в чужбина на военнослужещи, полицаи и служители на службите за сигурност пречат на ваканционните планове на много семейства.

Последна актуализация: 21:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

35
rate up comment 11 rate down comment 2
arietza
преди 10 години
Всеки бранш си иска специалистите ! У нас всеки новозабогатял селянин, или бандит , почна да предлага туристически услуги! Обслужването, на селско ниво ! Няма кадри, защото за 500 лева само диалетанти ще се хванат! Умните хора инвестират с години, а не гледат за два -три сезона да забогатеят ! Това се нарича традиция , когато с поколения градиш, а не когато бивши ченчеджии стават банкери !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 14 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
Са.. 100 лева ще оставиш у нас, ако се наядеш хубаво на скъпо място. Там си ги оставям в местното кръчме на брега. Гирос в чинийка с картофки и салатка - 10 евра. чаша бира - 3 евра. Сложи го по 3 за семейството, Къде отиваш можеби? На работа едва ли не :DПо-скъпи са кръчмите не се правете
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 15 rate down comment 2
Repoman
преди 10 години
50 евро / 100 лв. като едното нищо можеш да ги оставиш на механа и у нас по курортите, хич няма да ти е зор. Обаче, нека и аз да си кажа мнението, качеството на храната пак няма да можеш да го сравниш. В Гърция ще ти предложат пресен, разбирай незамразяван, октопод и калмари например, а при нас е малко трудно да намериш пресни. Не че нещо, но вкуса на прясно сготвената незамразявана храна е много по-добър от този на замразяваната.Аз като човек вече не първа младост, си падам не толкова по морето, а по софрата. Говоря за почивките. И по обиколките. Второто е другия основен проблем на морето у нас, просто няма какво да се гледа и къде да се обикаля. Вярно, ако си за първи път у нас, все ще има какво да видиш, но местата за обикаляне са малко, следващия път просто няма какво да видиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 17 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
В голямата част съм съгласен с теб всъщност. Цените са по-високи в Гърция - факт. Хотела и закуската - наша работа като цена, по-зле като качество за храната. За спането... ми правено е от хора, които знаят как, за разлика от тук. На златните съм виждал хотели.. сега човека не се е стискал за пари ама просто се вижда, че не знае как :) Виж за кръчмите.. 50 еврака без усилие да :) Просто наистина е по-чисто и не се посираш от морето а и има плажове на които просто си само ти ( даже в северна Гърция) без .. Раааки и криветки, Йедар печен слънчогледа моля.. ъъъ два леа шезлонга и подобни явления. (не че ги няма, просто има и места където ги няма, за разлика от тук)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 11 rate down comment 3
ert
преди 10 години
Ако си поръчаш съшите тези неща на някой курорт у нас, ама същите като лаврак, ципура, октопод калмари, определено ще оставиш подобна сума.Така че, нека да сравняваме съпоставими неща. Това че в Гърция тези неща са нещо нормално, за морската храна говоря, у нас се водят все специалитети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 6
data
преди 10 години
Морето (средиземното) е много по-хубаво от нашето, но плажовете ни са класи над техните - географски особености просто.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------и все още се намират девствени плажове по нашето черноморие . Да не говорим на колко места можеш да слезеш до плажа с кола и то напълно безплатно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 9 rate down comment 1
Stone_Kold
преди 10 години
истината е в турция на4алото на октомври ол инклузив цените идеални времето топло абе рай.....ядеш пиеш колко искаш и когато искаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 10 години
Хъм , на трябва ли приходите на един бизнес да са основен критерий за неговата оценка ? Не за друго ами се появява противоречие някакво - туризма в бг лош , по-лош, най-лош пък приходите му растат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 11 rate down comment 1
ert
преди 10 години
За 50 евро за 2-*** човека или трябва да сте на ултра фешън ресторант, или трябва да се тъпчете като прасета. Нормална вечеря в таверна за двама излиза между 20 и 35 евро, според опбема ядене и екстрите. Относно ядене от рода на мусака и други подобни струва около 5-7 евро според таверната, бирата е 1.50-2евро на таверна, другите цени не ги помня, но за 20 евро можете двама да се наядете. На таверна, а не да маате гироси например.В БГ-то по курортите можете да намерите и по-високи цени, това само между другото го казвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 13 rate down comment 1
Stone_Kold
преди 10 години
бг туризъм няма от 1989 от тогава насам е ограбване и бетонизиране от политиците прикрити зад мутрите и съветската мафия..вси4ко е пране на пари няма как с 2 месеца сезон да да пе4елиш от този отрасъл и да възвръщаш капитал....работих преди 2 години в дискотека на морето и там с4етоводителката (познавахме се с нея)всяка божа сутрин като приклю4и кръ4мата слизаше и правеше от4ети и ревизия единия за реалната другата за сивата страна на нещата....в бг освен просташкия турзиъм нищо друго няма да върви докъто хората мизерстват за 600пари....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още