IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Време ли е за по-висока вноска за пенсионно осигуряване

От 2015 година може да започне плавно повишаване на вноската за пенсия

08:14 | 20.12.13 г. 28
Автор - снимка
Редактор
<p>
	След замразяването на възрастта и стажа за пенсия, се търси начин за приходи в системата.&nbsp; <em>Снимка: БТА</em></p>

След замразяването на възрастта и стажа за пенсия, се търси начин за приходи в системата.  Снимка: БТА

Наред с този мотив съществува и друг - чисто институционалните възможности на НОИ. Институтът има капацитет със системата от регистри, с които разполага да мине към изцяло електронно обслужване на клиентите – включително подаване на заявление за отпускане на пенсия и други услуги.

За да не бъдем разочаровани, че пенсията от втория стълб от универсалните фондове за родените след 1959 година ще бъде ниска. Вместо да бъдат намалявани осигурителните вноски почти наполовина - от 32% на 17%, можеше да се увеличат вноските в универсалните фондове и това щеше да доведе до акумулиране на много повече средства, които да се инвестират чрез пенсионните фондове в икономиката. И те щяха да отидат не просто на калпак, както стана с намалението на вноските, от което се възползваха както добрия бизнес и този който би загинал. А иначе щяха да бъдат инвестирани на чисто пазарни принципи – чрез фондовата борса, чрез капиталовия пазар, в инфраструктурата, в индустрии, които ще променят облика на икономиката на България.

Предложението за повишаване на осигуровката за пенсия идва естествено след приетите промени за замразяване на възрастта и стажа за пенсиониране. Нормално е да се търсят начини за увеличаване на приходите в общественото осигуряване, след като с предприетите стъпки се изваждат хора от пазара на труда и съответно се намаляват вноските в системата. Това е опит да се запълни дефицитът, който продължава да се увеличава, коментира Иван Нейков, председател на Балкански институт по труд и социална политика.

След като през тази година извадихме пари от бюджета, за да покрием дефицита, след година пак ще ги вадим от там. На практика се получи така, че сега намаляваме приходите в общественото осигуряване и веднага се търси изход в повишаването на осигуровката. Това обаче не е добър ход. Както не беше разумно и намаляването й преди години, смята експертът.

Това е риск и защото бизнесът ще се възпротиви с мотив, че по-високата осигуровка натоварва и ще започне да съкращава служители.

Проблемът, който трябва да се сложи на масата, е за нова политика по доходите, която да обвърже квалификацията на хората с доходите им. Тогава ще видим, че и с по-ниска осигуровка, ще се постигат по-високи доходи в системата без да се генерира дефицит, смята Нейков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 2 rate down comment 0
narod
преди 10 години
Трябва да се вдигне вноската за пенсии, за да може да се повиши пенсията на младите пенсионери от силовите структури от 600-770 лева на 1500 лева и нагоре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 1
STRAHO
преди 10 години
"- промяна в пенсионната система - ако до 40г -имаш само едно дете, пенсионната вноска ратсе с 50%, ако нямаш деца - двойна пенсионна вноска."====Принципа ми хареса. Звучи справедливо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 12 rate down comment 0
rover
преди 10 години
Коза, *** и комунист ако влязат в двора ти, само пакост може да ти направят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 14 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Румене куца ти математиката. Не можеш да правиш изчисления на база относителни числа (%). Най-важното е че неможеш да сравняваш процент от едно с процент от друго. Аз така мога да ти докарам, че 10 % > 100% нещо. ------- Преминаване към изцяло солидарна пенсионна система и внасяните сега ОБЩО 15% (+1) стигат!!!------Бай *** сега солидарен ли е в плащането? А ще бъде ли? Не! Но ще е солидарен в получаването!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 14
KostadinovK
преди 10 години
- промяна в пенсионната система - ако до 40г -имаш само едно дете, пенсионната вноска ратсе с 50%, ако нямаш деца - двойна пенсионна вноска.(ако се сметне за дискриминация -се прави обратното - пенсионната вноста се вдига за всички и се прави отстъпка за тези с деца)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 17 rate down comment 10
KostadinovK
преди 10 години
Водите един безмислен спор.Пари има малко, а в бъдеще няма да има и толкова.Както знаете пенсионната система е основана на правилото - децата хранят родителите. Няма деца - ще видите какво става след 10-20г. когато мнозинството млади ще са роми - тогава ще видите кон, боб яде ли?Как един човек без деца ще получва пенсия, след като неговите вноски са отишли за родителие му? Мен ако питате хората без деца или деца в чужбина, трябва да плащат двойни вноски.Народа се развали - пълно е с егоисти, самотници, семейства с едно дете.Сбъркана политика във всяко отношение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 11
rumen221
преди 10 години
Приятелю,Имаш обратни причинно-следствени връзки...:- "...Има таван на осигурителният доход съществува, защото има таван и на пенсиите..."Точно обротното е...!!!- Ако нямя "таван" за плащането на пенсионни и здравни осигуровки, от труд и доходоносна собственост ПРИХОДИТЕ ОТ ОСИГУРОВКИ ЩЕ СЕ УДВОЯТ...!!!- НАЛИ БЯХМЕ ЗА РАВЕНСТВОТО..., А ТО КАКТО И ПРИ КОМУНИЗМА НАКОИ СА "ПО-РАВНИ"...!!!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 0
Борса
преди 10 години
Няма таван на облагането с данъци. Има таван на осигурителният доход съществува, защото има таван и на пенсиите. За да искаш хората да се осигуряват на реалните си доходи трябва държавата да гарантира, че след 30 години ще му плаща 30% от тях (а тя явно не може да гарантира дори и пенсии с таван). Бюджетът на държавата не се пълни само от данък печалба, а още по-малко от ДОД, за да се правят изводи какви са "печалбите от труд". Каква е ползата като се удвои бюджета? Политиците ще крадат двойно повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 7
rumen221
преди 10 години
КОЙ,Ще каже на българите Защо?:1. Производителността ни е 27%, а заплатите 17% от средноевропейските2. БНП е 48% от средноевропейския, а средните ни доходи 21%3. Събраният Данък печалба за миналата година е 2.2 милиарда, значи декларираната печалбата е 22 милиарда (истинската е по-голяма, около 35 милиарда), а съгласно Чл.60 от Конституцията ни таваните за осигуряване и облагане са ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННИ!- Целият бюджет на държавата е 28 милиарда! - Следователно, печалбите от ТРУД у нас, са фантастично високи, а народа ГЛАДУВА!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 10
rumen221
преди 10 години
ФАКТИ:- ЖИЗНЕНИЯ МИНИМУМ е 241лв., А ОБЩЕСТВЕНИЯ Е 562лв (да се облечеш, сгрееш и да идеш за работа и всеки да отгледа наследника си = 1 обществен +1 жизн. мин.)ИЗВОД- МРЗ (чисто) трябва да е 800лв. (бруто 1 340лв), А МИН. ПЕНСИЯ ЗА ТРУД = 60% от МРЗ = 480лв. (624лв)(Данъците за трета категория труд са 37,5% + 20%ДДС + 10% акцизи и др. = Общо 67,5%, и 30% за пенсиите, а за Девидентите само 5%) - Затова Е.С. иска мин. заплата 700 евро (чисто 400)!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още