Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова обяви, че чака предложения за разрешаване на проблема с огромния брой здравно неосигурени българи. Тя обясни, че ще иска конкретни предложения от ръководствата на здравната каса и агенцията по приходите, както и от съсловните и пациентски организации, които имат отношение към тези приходи.
По последни данни около 1,5 милиона българи са без здравни осигуровки, но държавата няма механизми да се справи с проблема. Според сдружението на общопрактикуващите лекари, от това, че тези граждани не се осигуряват за здраве, системата губи около 500 милиона лева годишно.
Investor.bg потърси всички гледни точки по темата.
След като в медийното пространство се завъртя идеята да се отнемат документи за самоличност или шофьорски книжки при неплатени здравни вноски, министърът на здравеопазването отрече подобна възможност. Десислава Атанасова заяви, че идеята е несъстоятелна, защото личните документи са задължителни и здравното министерство няма правомощия над тях.
Атанасова обаче разкри, че се обсъжда вариант, при който плащането на здравните осигуровки да има тежестта на данък. Министърът на този етап отказа да коментира други обсъждани възможности, като призова всички да споделят становището си, за да се намери решение.
През годините са предлагани различни варианти за решаване на проблема, но досега никой от тях не е бил ефективен, припомни министърът. Тя заяви, че има две основни групи хора, които не плащат вноски и мерките трябва да бъдат различни към отделните групи. От една страна са тези, които живеят в чужбина и плащат вноски там, а от друга, са тези, които са загубили доверие в системата и не виждат стимул да се обременяват с вноски.
Атанасова загатна и за решение в посока не само за санкции срещу нарушителите, но и да се въведат стимули за съвестните граждани, които редовно внасят здравните си осигуровки. Според нея в годината преди изборите е необходимо тази тема да се дискутира не само на експертно ниво, но и чрез широко обществено обсъждане.
Управителят на Националната здравноосигурителна каса Пламен Цеков, смята, че когато леките мерки не помагат, трябва да се търсят по-твърди варианти, но при условие, че не се ограничават човешките права.
Новият управител на касата потвърди за Investor.bg, че ще подкрепи всички мерки, които министър Атанасова смята да предприеме, ако те не противоречат на други закони. Цеков допълни, че през годините законодателят е опитал всякакви начини да принуди хората да си плащат осигуровките – с по-меки варианти, с известия, с кръгли маси, но в крайна сметка винаги има хора, които не ги плащат.
Председателят на националната пациентска асоциация Пламен Таушанов е на мнение, че не може да бъде коментиран един отделен подход. Той каза, че в рамките на два месеца ще бъде изготвена национална програма след широка обществена дискусия за това как да бъде намален чувствително броят на здравно неосигурените лица чрез различни механизми. Според Таушанов до пет години трябва да се достигнат нивата на здравно неосигурените в европейските държави.
преди 12 години Това означава да махне частното напълно. Хората не си плащат вноските , защото много добре знаят че не могат после да си платят лечението и това са 1.5 милиона. То е очевидно че този тип здравна система не е за България..Тогава какъв е смисъла от цялото това упражнение , след време ще може да се направи статистика за продължителността на живота на осигурените и неосигурените може би..Тогава ще цъфне друга истина - осигурените не живеят по дълго , а може би обратното..Добре тогава - каква е ползата за хората ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Доста тъпо предложение пак, явно някакви мечти по соца още са само в главата ти. Единственото решение за да се получи положително развитие е да се въведе индивидуална сметка по която ти постъпват парите от здравното осигуряване и когато ползваш услуги да ти се приспада от сметката, но това за жалост никога няма да стане, защото ще се пресекат измамите, а това никой не можа да направи там става въпрос за стотици милиони които се разпределят и то от статията си личи, че им липсват още някакви си 500 милиона да си ги разпределят, те не се интересуват нито от това дали ще се подобри здравеопазването, нито дали тези от които искат да ги вземат ползват изобщо някакви здравни услуги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В голяма заблуда си приятел за Канада.Ама много голяма.Здравеопазването в Канада е безплатно, но абсолютно недостъпно.Трябва с месеци да чакаш да се доближиш до лекарския кабинет.Няма забрана там за частната практика.Това е тотална измислица.Който се преглежда частно плаща много скъпо, но получава услугата веднага.Който чака без пари си остава с чакането.Братовчед ми е джипи в Канада, много добре запознат съм със системата им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Проблема е много лесно решим - безплатно здравеопазване и забрана на частната лекарска практика.САЩ се модела с платено здравеопазване , което хората не могат да си позволят. Не случайно Обама ходи в Канада да види как стоят нещата , защото там здравеопазването е безплатно и по достъпно по този начин за всички.На хората не им харесва това платено здравеопазване , при което плащат услуга която не получават , а парите им се харчат за откровенно липсваща услуга. Най добре работят лекарите от бърза помощ , които са най ниско платени и то при положение че корупцията там доколкото я има избива точно защото се дразнят от парите с които са обсипвани колегите им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар