IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Проблемите около влошената бизнес среда остават нерешени

Гоним не само чуждия бизнес, но задушаваме и всеки порив на предприемачество вътре в страната

08:05 | 10.04.12 г. 11
Автор - снимка
Редактор
Проблемите около влошената бизнес среда остават нерешени

През миналата седмица Германия може да се каже, че ни удари един звучен шамар. Резултатите от анкета сред фирмите от Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) показаха, че 40% от компаниите оценяват бизнес средата у нас като неблагоприятна.

Мерките за борбата с корупцията бяха оценени от германския бизнес със среден 3, а над една трета от компаниите заявиха, че ако трябваше сега пак да избират къде да инвестират, щяха да се насочат към друга държава.

Резултатът от неблагоприятната бизнес среда у нас е отлив на инвестиции, и не само германски, но и британски, ирландски, индийски, японски, швейцарски, канадски, унгарски и други, показват данни на БНБ.

Наблюдава се и сериозен спад на преките инвестиции в България от иначе големи инвеститори у нас, каквито са Австрия, Холандия, Франция, Русия и други.

Едното „дежурно“ обяснение за резкия спад на чуждите инвестиции у нас е кризата, заради която компании-майки теглят средства от дъщерните си фирми по географските ширини на Централна и Източна Европа.

Другото обаче е именно неблагоприятната бизнес среда, оценката на фирмите от ГБИТК за която не се е променила от 2005 г.

Наскоро Българската стопанска камара (БСК) съобщи, че по данни на Световната банка за 2012 година по качество на бизнес средата България отстъпва с 2 места в класацията – от 71 на 73 място.

Родните политици роботизирано и до втръсване повтарят колко е „приятелска“ данъчната ни система, но си пропускат покрай ушите забележките за корупцията, административните тежести, размерът на държавните и местни такси, напредъкът по изграждането на електронното правителство, правната сигурност и предвидимост, реформата на съдебната система и прозрачността при обществените поръчки.

Липсата на адекватни решения на посочените проблеми не само че гонят чуждия бизнес, но са способни да задушат всеки порив на предприемачество вътре в страната. 

Корупцията остава основен проблем за България. В последния си мониторингов доклад от есента на миналата година Европейската комисия (ЕК) за пореден път констатира, че санкциите срещу корупцията на високо ниво у нас, измамите с еврофондове и организираната престъпност не са достатъчни, както и за пореден път отбеляза, че реформата в съдебната ни система сериозно буксува.

Последна актуализация: 21:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 1
Pyramid
преди 12 години
Следователно, правителството, което БИ ТРЯБВАЛО да води тази политика, престъпно бездейства и следва да влезе в затвора.Проблем такъв, обаче: - Кой да го замени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
bgMan
преди 12 години
Абсолютно съм съгласен че причините са основно 2:1. Повсеместната корупция и липсата на морал в съдебната система.2. Липса на адекватна държавна политика за насърчаване на бизнеса у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
dean.jordanov
преди 12 години
Държавата е фалирала, т.е. изчезнала. Парите за пенсии ги няма, за здравеопазване ги няма, за заплати няма пари. Дотук се стигна благодарение на всяка една от всичките партии присъствали в парламента от промяната насам - 20+ години. Умишлено или не те унищожиха шанса ни да се развием. Какво правят инвеститори когато видят фалирала фирма? Няма луди да и дават пари. Какво са българските данъкоплатци ? Ние сме инвеститори в собствената си държава. Въпреки, че сме задължени по закон свободните пазари си казват думата. Спираме да плащаме данъци(инвестиции). И положението е докарано до там, че ако ще и да плащаме данъци х2 и х3 пак няма да стигнат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 12 години
Най-големият проблем е ниската покупателна способност на българина . Няма бизнес при 300 eur . среден осигурителен доход . Ако забележите чуждестраните инвеститори се делят при оплакванията си на две : 1.такива който са експортно ориентиране - за тях нещата са супер и за разлика от други страни от тук не се сещам някой да се изнесъл . 2. Такива който работят на вътрешния пазар : за тях нещата са мега зле , има корупция , престъпност , държавата не си върши работат и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
И процесуалните закони - сега са мноого омотани, обслужват не когото ние тук искаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
Raboti
преди 12 години
Не забравяй законодателната дейност.Ако законодателите напишат, че за всяка дребна кражба наказанието е, преувеличавам, смърт, съдиите няма накъде - ще наказват със смърт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
nobel
преди 12 години
Точно така, те вече нашенските бизнесмени не могат да се оправят с тукашната обстановка, какво остава за чуждите, на които такава атмосфера за работа им е напълно непонятна. Мноооого години трябва да минат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
Sakamano
преди 12 години
Общественото негодувание срещу корупцията се дължи по-скоро на завист, отколкото на високи моралнси принципи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Колкото и странно да е корупцията идва от възпитанието.Тя е естествено продължение на навика да се преписва безнаказано още в училище. И колкото и да е странно е факт - корените се крият в средата в училище и разбира се примерът на родителите. Като видиш тати как се "оправя" с катаджията после обяснявай, че корупцията е лошо нещо. Дори елементарни неща като пререждане на опашка и т.н. водят до лошо възпитание и до подобно поведение като възрастни. Е тогава това поведение се казва корупция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Безспорно липсата на адекватна защита от закона е най-големия проблем, който е силно подхранван от корупцията. Просто един инвеститор, някой като го измами, няма шанс да си наложи правата по законния начин защото ще се сблъска с корумпираният съд и администрация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още