IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо ЕK ни нареди сред държавите с икономически риск

Основната причина да сме в "сивия списък" на комисията е високият дефицит по текущата сметка от 2008 г., като не се отчита, че през 2011 г. вече сме с излишък

15:40 | 14.02.12 г. 25
Защо ЕK ни нареди сред държавите с икономически риск

Конкретно по показателите за България, трябва да се отбележи, че високият темп на икономически растеж в периода 2006-2008 г. беше съпроводен с натрупване на висок дефицит по текущата сметка, повишение на инфлацията, значително нарастване на кредитите за частния сектор и увеличаване на разходите за труд на единица продукция.

Индикаторът за баланс по текущата сметка показва, че през 2010 г. България не покрива необходимия праг от дефицит под -4% от БВП. Анализът отразява периода 2008-2010 и отбелязва високите дефицити през 2008 и 2009 г., които бяха съответно: -23,1 и -8,9%. През 2010 г. дефицитът по текущата сметка беше едва -1,3%. Високите дефицити се дължаха на големите чуждестранни финансови потоци, които постъпиха в българската икономика, преди започването на световната финансова и икономическа криза. По отношение на ПЧИ в страната, България беше на първо място в сравнение с новите държави от ЕС.

Бързото свиване на дефицита по текущата сметка е показателно за високата степен на гъвкавост на икономиката. Корекцията в текущата сметка доведе до нисък дефицит от -1,3% от БВП за 2010 г., а през 2011 г. текущата сметка ще бъде на излишък, който се оценява на около 1,8% от БВП. Увеличеният износ на стоки и подобряването на разходната конкурентоспособност са основните причини за по-добрата външна позиция. Според оценки на Министерството на финансите, а и на международни институции, в средносрочен период се очаква България да не надхвърля заложения праг за дефицит по текущата сметка. 

Отрицателната стойност на нетната международна инвестиционна  позиция за 2010 г. над заложения праг от -35% от БВП се дължи на значителният чуждестранен поток на капитал под формата на ПЧИ и на финансиране на местната банкова система от чужди банки-майки през годините преди кризата, както и на относително ниското равнище на БВП спрямо постъпилите капитали. Икономики, които са в процес на конвергенция, каквато е България, са атрактивни по отношение на чуждестранни финансови потоци, тъй като нормата на възвръщаемост на капитала е по-висока в сравнение със „старите” държави от ЕС. По прогнозни оценки до 2013 г. дефицитът по този индикатор ще се свие с 26 процентни пункта.

Индикаторът за задлъжнялост на частния сектор включва в себе си всички видове задължения на фирмите и домакинствата, както към финансови институции и помежду си, така и към нерезиденти, между които са компании-майки или собственици на предприятия, опериращи на територията на страната. Отношението на общите задължения на частния сектор към БВП за България в края на 2010 г. е 169% и е малко по-високо от предвидената максимална граница от 160%. След присъединяването на България към ЕС, възходящите тенденции в икономическото развитие доведоха до значителни обеми чуждестранни инвестиции, които са необходими за малка отворена икономика като българската, но от друга страна представляват задължения на частния сектор. Заедно с високите предкризисни ръстове на банковите кредити, това доведе до нарастване на цялостната задлъжнялост на този сектор.

През 2011 г. се наблюдава тенденция  на изплащане на задължения – на банки към банки-майки и на дъщерни фирми към собствениците  си в чужбина, както и на междуфирмени задължения. Към края на 2010 г. нивото на вземанията само на банковата система от неправителствения сектор е 74,2%, а в края на септември 2011 г. то спада до 70.5%. В допълнение трябва да се има предвид и нарастването на спестяванията на частния сектор, което ще спомогне тази тенденция да продължи поне в краткосрочен план. В резултат може да се заключи, че нивото на показателя за България се е понижило през 2011 г., като не може да се изключи възможността то вече да се намира под максимално допустимата си стойност. 

Динамиката за номиналните разходи за труд на единица продукция през 2010 г. надхвърля индикативния праг от 12%, което основно се дължи на сравнително високите стойности на изменение на индикатора в периода 2007-2009 година. В предкризисния период българската икономика се характеризираше с ускорен растеж на производителността на труда и доходите от труд спрямо средните за ЕС нива, повлияни от процеса на конвергенция и високото търсене. Прегряването на икономиката, както и несъответствието между търсене и предлагане на работна сила в определени икономически дейности, доведе до изпреварваща динамика на доходите от труд спрямо производителността на труда.

В допълнение към икономически обусловените, редица други фактори повлияха върху високия растеж на доходите от труд. Пример в това отношение се явява ежегодното повишаване на минималните осигурителни прагове, което имаше за цел изсветляване на недекларирани доходи и което оказваше пряко и косвено въздействие върху средните доходи в страната.Тенденцията на оптимизиране на разходите за труд се очаква да продължи и в средносрочен план, което ще позволи динамиката на показателя да покрие конструирания критерий от 12%.

Извън Доклада на ЕК за ранно предупреждение остават Гърция, Ирландия, Португалия и Румъния, които вече са обект  на засилено наблюдение по програми за финансово подпомагане и срещу които не може да бъде задействана Процедура при прекомерен дисбаланс. Още през месец февруари 2011 г. Съветът ЕКОФИН потвърди оценката на Европейската комисия, че България е предприела ефективни действия за коригиране на бюджетния си дефицит. По този начин бяха признати усилията на българското правителство за поддържане на стриктна бюджетна дисциплина и фискална консолидация. 

БНБ също има официална позиция по темата, представена в документа й "Икономически преглед" от 29 ноември 2011 г. на страница 12.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:15 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 7 rate down comment 1
dobribozhilov
преди 12 години
(продължение) ...Защото Италия просто е по-влиятелна от България. По подобна схема ни разиграват с еврофондовете - измислили са толкова сложни процедури, че да отрежат който им падне. Така всъщност нас все ни режат, а парите отиват у старите страни-членки.ЕК перфектно си върши работата - управлява в полза на основателите на ЕС, и особено на някои от тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
sashev
преди 12 години
Разбира се, че сме сред държавите с висок икономически риск.Съвсем скоро отново ще имаме сравнително висок дефицит по текуща сметка.Основният дял на ПЧИ бе в сферата на недвижимите имоти. Ако се анализират внимателно перспективите пред сектора в средносрочен и дългосрочен план, ще се направят правилните изводи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 2
dobribozhilov
преди 12 години
Европейската комисия нищо не е сбъркала. Подобно твърдение може да отправи човек, който не познава как се съставя тази комисия. В ЕК работят супер професионални кадри, заплатите са супер високи и се привличат кадри от високите нива в частния сектор. За 1 място в ЕК кандидатстват стотици хора и наистина се избират много добри професионалисти.Именно затова ЕК с такава лекота ни разиграва - защото са по-умни от нас.ЕК не греши, а си върши работата - целта на този доклад не е да е обективен, а да е манипулативен. Целта на ЕК е да въздейства на капиталовите потоци, т.е. на инвестициите, в полза на страните, които имат по-голямо влияние в ЕС. Това е смисълът на подобни доклади, а също и на други доклади - напр. този за корупцията. Италия е по-корумпирана от България, а бившият и премиер е доказан мафиот, разследван дори в самата Италия и измъкващ се като си гласува закони за амнистии, и протакащ делата докато мине давността. Но никой не коментира това...(продължава)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 0
kilievplbg
преди 12 години
ЕК както обикновено търси под вола теле. Ако продължават така европейските бюрократи, а познайте какво ще намерят :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 0
Antonov86
преди 12 години
Статията за мен е абсолютно вярна, подплътена с добри доказателства. Не виждам защо трябва да вярваме толкова сляпо на ЕК, които нека припомним, от 3 години вече ни убеждават, че проблемите на PIIGS са само с временен характер и напълно преудолими.Изобщо ми е чудно как се съставят подобни списъци на база данни отпреди 3-4 години (невключващи последната) при положение, че времената са такива, че всичко се мени със седмици...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 12 години
Да не върви да ни сложат в А група. Това е светотатство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 12 години
Аз знам че вече имаме излишък по текущата сметка, а читанките в ЕК не знаят това. Те си мислят че нашата икономика е като тяхната. Както говореха българските макроикономисти (а чуждите говореха обратното), като се стопят инвестициите, дефицита ще изчезне. Е чужденците не разбират от България. Доказано!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
balkando
преди 12 години
Всъщност има някаква логика в доклада на ЕК, защото икономиката е сложна система и роцесите се резвиват не за една или две години. Без криза, дефицит пак щеше да има. Орязването на разходите доведе до излишъка и това не е маловажно. От друга страна, как си представяте ЕК да кажат, че България е добре сега, когато се търси начин да се шитне Гърция ?! До преди две години всички, включително гърците, плашеха с нас децата си. Не върви да ни хвалят :) Неудобно е някак ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
vzhekoff
преди 12 години
Нашите чиновници да зададат въпрос на ЕК, за чий плащаме на евро-чиновниците сума пари, като ни предлагат данни, загубили всякаква актуалност ? Да се повдигне въпроса за съкращаване на клатикурците в Брюксел. Подобни доклади-пасквили са идеалният повод за демарш срещу чиновниците. Ако намерят вътре и някой холандец - съвсем добре ще е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 7
Internet
преди 12 години
Мариане, Мариане!!!!!Ти ли знаеш повече, агитаторе, или ЕК? А? Нали знаеш че тук се срещаме все хорица дето не сме с 7-ми клас и поназнайваме за нещата финансови и икономически не от букварите и без агитатори да ни ги обясняват....Политическата учебна година не е за investor.bg, ама съвсе не е. З адруго ведомство е, любимо на властта сега.Сори!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още