Възможно е да се създаде самостоятелно средство със специална цел с внесени национални гаранции за заемане на пари, както направиха държавите от еврозоната, когато създадоха Европейския механизъм за стабилност – спасителният фонд на еврозоната за членове, които губят достъп до финансовите пазари. Това обаче би породило допълнителни задължения за страните членки.
Все пак за да хеджират срещу полско-унгарската упоритост, останалите 25 държави трябва поне да започнат законотворческа работа за създаване на фонд за възстановяване извън рамките на ЕС като крайна мярка.
Има и прецедент. През 2011 г., когато оцеляването на единната европейска валута висеше на косъм, британският премиер Дейвид Камерън наложи вето на общоевропейско споразумение за справяне с кризата в еврозоната чрез затягане на фискалната дисциплина. Възмутени от неговата тактика, партньорите от ЕС заобиколиха Великобритания и приеха фискалния договор като междуправителствен договор няколко седмици по-късно. Само Чехия застана на страната на Обединеното кралство. Останалите подписаха споразумението, като Европейската комисия (ЕК) беше изпълнител.
Подобни „байпаси“ са също тактики, за прилагане на политически натиск върху непокорните партньори. Иронично е, че именно Рюте предлага вариант за заобикаляне на Договора. Само преди шест месеца френски служители намекваха, че Париж и Берлин може да се наложи да създадат фонд за възстановяване в коалиция с желаещите страни, ако Нидерландия, която е сред пестеливите държави на ЕС, не отстъпи от позицията си срещу съвместните заеми и раздаването на субсидии, а не кредити. В крайна сметка „пестеливите“ се съгласиха в замяна на гаранции за това как ще се контролират разходите, включително чрез механизъм за върховенство на закона.
Трудно е да си представим Германия, която е ротационен председател на ЕС в момента, да прояви готовност да изтласка Полша предвид и историческата отговорност на Берлин към източната му съседка и дълбочината на тяхната икономическа интеграция. Канцлерът Ангела Меркел си постави за основен приоритет да държи ЕС заедно, след като през 2016 г. Великобритания гласува за напускане.
Няколко други държави от ЕС биха имали опасения за заобикаляне на ветото на дадена страна по собствени причини, колкото и разочаровани да са от изнудването на Орбан и Качински. Например Кипър наскоро използва ветото си, за да задържи санкциите на ЕС срещу белоруски служители, отговорни за фалшифицирането на изборите и репресиите, в опит да наложи по-строги мерки срещу Турция заради незаконните сондажи за газ в икономическата зона на острова.
Австрия отложи стартирането на морска мисия на ЕС в централното Средиземноморие, за да наложи оръжейно ембарго в Либия, като се противопостави на спасяването на мигранти в морето.
Няма да навреди да се предложат допълнителни гаранции на Варшава и Будапеща, ако това ще им помогне да оттеглят блокадата. Успокоенията могат да включват факта, че самият механизъм за върховенство на закона ще бъде обект на деполитизиран съдебен надзор в рамките на ЕС и че принципът на пропорционалност ще бъде спазен.
Ако обаче Полша и Унгария се стремят да предотвратят каквато и да било връзка между субсидиите от ЕС и демократичните стандарти за съдебна независимост, както предполага тяхната ескалираща реторика, тогава другите страни от ЕС ще трябва да са готови да се изправят срещу тях.
Унгария и Полша имат нужда от тези пари. Те нямат и алтернативни на ЕС приятели, след като Доналд Тръмп изгуби изборите в САЩ. Отделно социологическите проучвания показват, че гласоподавателите в двете държави подкрепят принципа, че паричните средства в ЕС трябва да зависят от спазването на върховенството на закона, както и членството в ЕС. Трябва да се каже ясно на Орбан и Качински, че ако смятат да държат ЕС като заложник в разгара на извънредна икономическа ситуация, те ще бъдат заобиколени.
преди 3 години Има много лесен начин да ги заобиколят - като си плюят на договорите и на "ценностите".... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години да не дърпам заяцът за ушите , че верно да не загазя ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години винамавай кво си пожелваш.. , че виж къв ник се появи след теб :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Иронично е че тези същите, които са за върховенство на закона, сега се готвят лекинко да го заобиколят (да му направят байпас) или както искате го наречете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ами требва си байпас , щото тия от орбановата партия там посред нощ на едни еднополови сбирки , кой с *** кой без *** ... официално са против и то гърмогласно и на всеослушание , *** като дойде време за голо парти , първи ...нали така , и туканка из форума имаме едни определени никове дето уж все са анти към левиат тротоар , ама да не изкочи и от там некой "заяц , ну погоди" ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар