IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Димитър Иванов: Ще видим фалита на един икономически и социален модел

Икономистът съветва управляващите да насочат вниманието си към инвестиционните проекти, които ще стабилизират икономиката

11:11 | 13.12.18 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През 2019 година ще експозира пред всички фалита на един икономически и  социален модел, за който ние дълги години мислихме, че носи илюзията на стабилността. Това прогнозира пред Btv проф. Димитър Иванов.

„Влизаме в сложна ситуация, започва фиксална и кредитна ревизия на шестте основни български банки и за една голяма част от българския бизнес в 2019 година няма да има спасителен бряг, защото банките ще бъдат под силен мониторинг от Европейския банков съюз, коментира икономистът. – Инфлацията се вдига, лихвените проценти растат, не виждаме нови двигатели на растежа. Съветът ми към правителството е да активизира вниманието си към основните инвестиционни проекти, които стоят пред България – модернизацията на отбранителната индустрия, проектът за АЕЦ „Белене“, газовият турско-български поток, двете „Марици“, реформите в БДЖ сектора. За тези проекти трябват силни инвестиции в една сложна ситуация за българската икономика.“

Професорът не очаква „2019 година за България да бъде година на хармонизация, на фактори, на причини, на обстоятелства и на резултати“.

„Много важно е да се напомни, че в 2019 година влизаме в края на едно загубено десетилетие за българската икономика. Второто десетилетие на XXI век е загубено заради необходими структурни реформи в икономиката. То  беше доминирано от обедняване на българското общество, беше доминирано от кризата в периода 2008-2011 г., България не съумя да спечели предимства от тази криза, затова 2019 г. ще бъде сложна, преломна година“, подчерта икономистът.

Той посочи няколко фактора, които ще влияят на икономическата обстановка в България.

„Външната среда ще бъде годината на външното ребалансиране в света – търговските войни, търговските конфликти, които администрацията на Тръмп започва с Китай, с Мексико, с Канада, с цяла Еваропа“, посочи Димитър Иванов и към тях добави спирането на процеса на „спасяване на страни, на икономики, на банки, на облигационни заеми“ и потвърди, че няма да има ново финансиране.

Икономистът е категоричен, че свръхзагряването на американската икономика води до вдигане на лихвените проценти и до повишаване на инфлацията като цяло.

Рецесията чука на вратата, защото имаме исторически на дълъг период в САЩ – над девет години на глобална икономическа експанзия“, поясни той.

Според него фактът, че британският премиер Тереза Мей спечели вота на доверие на консерваторите, е добър за политическата стабилност на Великобритания.

По думите му се дава време на британското правителство, водено от Тереза Мей, да доусъвършенства договора по сделката с ЕС.

“Brexit беше единственият начин да се дадe един сериозен урок, че ЕС се нуждае от дълбоки реформи", е мнението на икономиста.
.
По думите му проблем остава търговската граница със Северна Ирландия.

„Считам, че ЕС ще разбере, че се отнася за изключително сериозен мирен проблем за взаимоотношенията между Великобритания и Северна Ирландия“, смята Иванов.

Той припомни, че срокът за гласуване в британския парламент е до 23 януари.

"Ако това се гласува и ако Brexit се случи на 29 март, Тереза Мей може да предизвика извънредни избори във Великобритания", прогнозира икономистът и каза, че това, което се случи снощи, отметна възможността Лейбъристката партия да предизвика вот на недоверие срещу правителството на консерваторите.

Той е убеден, че Тереза Мей ще постигне един сериозен Brexit, колкото и да е сложен и за двете страни.

Димитър Иванов напомни, че народът на Великобритания гласува „да се излезе от този Европейски съюз“ и коментира, че Обединеното кралство може да е инициатор на една реформираща се Европа при втори референдум.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 5 години
Сега хората са със съдба на жертви на световната грешка за неограничавани щети от работата на централните банки.Днес, колкото повече работят хората да постигнат икономически растеж толкова по-големи щети понасят.В съответна държава, за спасение от катастрофална криза е потребно прекратяване на местната проява на вредната за всеки държавна грешка. Сега хората са със съдба на жертви на световната грешка за неограничавани щети от работата на централните банки.Днес, колкото повече работят хората да постигнат икономически растеж толкова по-големи щети понасят.В съответна държава, за спасение от катастрофална криза е потребно прекратяване на местната проява на вредната за всеки държавна грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 4
крас
преди 5 години
Сбърканият модел не се е родил в главите на нашата СЛУГИНАЖНА ПОЛИТИЧЕСКА КЛАСА!!СБЪРКАНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ МОДЕЛ СЕ РОДИ В ГЛАВИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПОЛИТИЦИ , КОИТО ЗАЛОЖИХА НА НЕПАЗАРНИ МЕХАНИЗМИ НА РАЗВИТИЕТО НА ИКОНОМИКАТА!!В чия европейска тиква се роди идеята за ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ от рода на "РАЗКАЗВАНЕ НА ПРИКАЗКИ ЗА СТАРАТА КОСТЕНУРКА" ?!!!Наливат се милиарди в НЕРЕФОРМИРАНИ ПАРАЗИТНИ СИСТЕМИ И ПРОГРАМИ , които раждат само и единствено АДМИНАСТРАЦИЯ и КОРУПЦИЯ!!ПЕЧЕЛЕХА БАНКИТЕ , КОИТО ВЪРТЯХА НЯКАКВИ ПАРИ , а ИКОНОМИКАТА загиваше бавно и сегурно. НЯМА ИКОНОМИКА а на пазара само КИТАЙСКИ СТОКИ !!НЕЩАТА СА БЕЗВЪЗВРАТНО ЗАГУБЕНИ!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 0
abdul
преди 5 години
От такъв, че за пред елисейския дворец е много по-вероятно да протестират френски, от колкото български тираджии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 6
bstoyano
преди 5 години
е, това е да ни дозаробят. Ако ЕС/УС ти разправят, че е за твое добро, най-вероятно искат ти го наденат нерендосван
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 28 rate down comment 2
data
преди 5 години
Много интересни идеи е снесъл професора , само ако беше и обяснил как аджеба ще се стимулира икономиката от проекти за който нямаме пари , съответно трябва да ги заемем и след това да похарчим основно за внос на скъпо струващо оборудване а възвращаемостта е някъде в далечното бъдеще . Аман от тоя толуп
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 33 rate down comment 3
pinoccio
преди 5 години
А пък Шарл дьо Гол го твърди още от 1958 г., когато оглавява Петата република. И никаква Великобритания в ЕС. Това е разделителната линия - дали Европа на нациите или наднационална Европа. Политиците дърпат към второто, че британците са вътре. Имало е мъдри хора навремето, има и днес. Наднационална Европа е политика на ограничен суверенитет, какъвто имаха страните от Източна Европа в зоната на влияние на Съветската империя. Затова те са толкоз чувствителни на тази тема, а Запада ги изкарва днес популисти, кондукатори и не знам си какви. Добре, де, ама ние сме го гледали тоя филм и за разлика от дебилизираното западно общество съзнаваме каква е перспективата. Нали зорлем ни тикат в ролята на повтарящи класа, да се научим на демокрация. Е, хубаво, ама и предният клас беше така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 25 rate down comment 14
redcretin
преди 5 години
Глупости говориш, както винаги.Просто ще си лъсне истината за кухата банкова картелна система в БГ-то, за скритата инфлация на лева и т.н. Членството в ЕС е донесло само ползи - не и на рашки *** като теб де :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 32
studioaa
преди 5 години
Като погледнем реалистично и членството в ес носи само загуби, но си го търпим. От членството в ес загубите са много по-големи от тези в гьола Белене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 19
nikolait
преди 5 години
страхотен анализ и верни изводи. Не знам, имам чувството, че България буквално става Лас Вегас - тук се готвят млрд инвестиции. Дали има друг регион в света, както България, който е буквално като страната на неограничените възможности?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 19
studioaa
преди 5 години
Че аз това го твърдя от 1996 насам, а баламурниците чак сега се осъзнаха. Явно най-накрая виждаме крахът на евро-оптимизма и раждането на евро-реализма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още