В продължение на 25 години Русия не успя да постигне стандарта на живот на развитите страни.
Като се има предвид брутният вътрешен продукт (БВП) по паритет на покупателната способност (ППС) на глава от населението, Русия се оказа в една група с Екваториална Гвинея, България и Румъния, съобщи правителственият анализаторски център, пише „Независимая газета“.
И ако за някои такова съседство е успех, то за Русия това е по-скоро провал.
Русия изостава от водещите страни на света. За това не може да се обвинява само "нефтеното проклятие”, защото то не попречи на някои от страните износители на стратегическата суровина да станат най-богатите в света.
За периода от 1992 г. до 2016 г. световният БВП, изчислен при ППС на глава от населението през 2011 г., нараства с около 70% – от 8,9 до 15,1 хил. международни долара (бел. ред. международният долар е условна разчетна парична единица, прилагана при сравняване на макроикономически показатели на различни страни на света).
Много страни подобриха ефективността си, като сред тях е и Русия. За този период руският БВП, изчислен по този метод, е нараснал почти един път и половина – от 16,7 на 24,4 хиляди международни долара.
Проучване в 175 държави
Тези данни се предостави Аналитичният център на правителството. Специалистите от центъра проучват как се променя ситуацията с неравномерното развитие на страните. Анализът обхваща 175 държави. За основа на своите изчисления експертите са използвали статистиката на Световната банка с методика, която помага да се изравнят валутните колебания.
Посочва се, че 1992 година е избрана като първа, в която бившите съветски републики са представени отделно в анализа. Експертите определили седем клъстера, всеки от които включва няколко десетки държави. "Клъстерният подход дава представа за разпределението на страните според нивото на икономическо развитие в света, като се избягва неудобството, свързано с рейтинга на отделните държави", обясняват изследователите.
По последните данни от Световната банка към 2016 г. Русия се оказва в третия клъстер, който включва страни с БВП на глава от населението в диапазона от 16,9 до 25,4 хил. международни долара. В него влизат Сейнт Китс и Невис, Екваториална Гвинея, Турция, Латвия, Казахстан, Чили, Румъния, Хърватия, Панама, Уругвай, Мавриций, Иран, Аржентина и България.
За някои страни позиционирането в този клъстер може да се счита за успех. Например, за Екваториална Гвинея, която през 2017 г. стана член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Защото за около 25 години тя е увеличила своя БВП по ППС на глава от населението 19 пъти.
И ако по-рано Екваториална Гвинея е била в клъстера на най-бедните страни, сега тя е в списъка на икономиките с догонващо развитие, които се стремят да достигнат в бъдеще нивото на развитите страни.
За Русия това определено не е най-добрата позиция в света. Особено, когато се отчете, че в световен мащаб, Руската федерация не просто не догонва водещите икономики, а още повече изостава от тях. Оказва се, че въпреки нарастването на БВП през годините, Русия се е преместила от втория клъстер в третия.
Препозициониране в групите
Сега вторият клъстер включва страни с БВП на глава от населението по ППС от 25,4 до 42,3 хиляди международни долара. Това са Белгия, Финландия, Великобритания, Япония, Франция, Корея, Италия, Испания и др.
През 1992 и 2008 г. Русия е във втория клъстер, а през 2000 г. (към края на кризата) – в третия. През 2016 г. в условията на рецесия Русия отново се озова в третия, но близо до границата с втория клъстер, отбелязват изследователите.
Между другото, както отбелязва Аналитичният център, влоши се ситуацията не само за Русия.
"Ниските темпове на растеж доведоха до това, че от 1992 г. насам Япония също се приземи във втория клъстер. Между 2008 г. и 2016 г. към него попаднаха и силно развити страни от Европейския съюз: Италия, Франция, Великобритания, Белгия, Финландия", коментират анализаторите
Разнопосочни тенденции се наблюдават в страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка). "Бразилия от третия клъстер през 1992 г. след преминаване през кризите от 2000 г. и 2016 г. вече е в четвъртия клъстър. Китай и Индия , които през 1992 г. бяха в шестия клъстер през 2016 г. се озоваха съответно до четвъртия и петия клъстер.
„ЮАР през целия период на анализа остава в четвъртия клъстер, тъй като въпреки значителния икономически растеж населението също се увеличава с високи темпове и това оставя БВП на глава от населението почти постоянен ", се посочва в доклада.
Първият клъстер от най-богатите страни включва икономики с БВП по ППС на глава от населението от 42,3 хиляди международни долара. Но докато в началото на проучването се набблюдаваха много размествания сред най-богатите страни, сега клъстерът е по-малко хомогенен.
През 2016 г. клъстерът включва ОАЕ, Саудитска Арабия и Кувейт, износител на петрол, малки по площ и размер на населението държави – Макао, Люксембург, Сингапур, Хонг Конг и Сан Марино. Той естествено включва и такива развити европейски страни като Норвегия, Германия, Ирландия, Швейцария и Холандия, както и САЩ и Канада ", пресмятат експертите.
Приносът на петрола
Анализът показа, че "нефтеното проклятие" не е непременно проклятие. Не без причина в списъка на най-богатите страни са най-големите икономики с износ на петрол, както в рамките на ОПЕК, така и извън този картел, Норвегия и Канада.
В същото време не всички износители на петрол са увеличили своя БВП на глава от населението от ППС. Например Обединените арабски емирства за този период са свалили тази цифра с около 35%, показват данни на Световната банка. Но страната все пак е в списъка на най-богатите.
И в ОПЕК ситуацията е неравномерна. Докато Катар, Кувейт, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия са водещи в икономическото развитие, Иран, Габон, Ирак, Алжир, Еквадор, Нигерия и други разделят местата си сред по-малко успешните клъстери.
Има няколко причини, поради които Русия не може да повтори успеха на някои износители на петрол. "Арабските страни от Персийския залив имат относително малко население (което води до високи стойности на показателите на глава от населението) и високо равнище на производство и износ на глава от населението.
Производството на петрол в Русия е приблизително същото като това на Саудитска Арабия, но вътрешното потребление на петрол е по-високо от това, по-високи са разходите на глава от населението ", коментира Леонид Григориев, главен съветник на ръководителя на Аналитичния център на руското правителство.
Той уточнява, че "Русия е преживяла значителен бум на потребителите на пазарите за дълготрайни стоки от 2011 до 2014 г. между кризи и тежки петролни шокове".
През този период се увеличиха покупките на лични автомобили, компютри и достъпът до интернет.
„Това означава, че доходите, получени от продажбата на енергоносители, се разпределя не само за социални плащания и отбрана, но и увеличават личното потребление в страната, твърди Григориев. – Русия използва петролни приходи, за да преодолее продължителната криза през 90-те и да инвестира в бъдещето. В същото време, разбира се, ние смятаме, че никой няма да оспори факта, че приходите от износа на енергия могат да бъдат по-изгодни, реинвестирани в икономиката на страната. Тази задача остава в обозримо бъдеще.”
Според доц.Тамара Сафонова от Руската академия на науките от износа на Русия са постъпили допълнителни приходи в бюджета, спечелили са и компаниите от нефтения и газовия сектор на руската икономика.
Някои експерти се съмняват, че Русия е в третия клъстър.
По думите на анализатора на "Солид менеджмент" Сергей Звенигородски по-подходящо е Русия да се постави във втория клъстер.
За това свое мнение той привежда и факти – според данни на Международния валутен фонд през 2016 г. БВП на глава от населението на Руската федерация за ППС е почти 25 хил. международни долара, а през 2017 вече над 25 хиляди.
преди 6 години BSN_ , В този сайт коментират не повече от 50тина човека, като не малка част от тях не заслужават да ги четеш камо ли им отговаряш (например Money, fon, ). Наскоро слушах една 12 часова лекция (американски професор) по история на човешката цивилизацията, на Русия бе отделил поне един час, Гърция я имаше, Византия и Турция, Унгария, дори Сърбия, ... но имената на България или Румъния не бяха споменати изобщо в цялата лекция, ... Русия е заимствала писменост и култура от Византия, а после си е имала земане-даване с Турция това ще остане в историята за чужденеца. И това благодарение на Тиквонций и другите които му се възхищават и му следват примера. Руската преса подготвя почвата за Австрия (нечленуваща в НАТО) да е посредник в диалога на Русия с ЕС, защото от Тиквонций освен да подари едно куче и после да се извърти повече не може да се очаква. Или на срещата с Ердоган да се оплаква на света как опозицията ни го притиска да не е добър към претенциите на турците. Срам та срам, а ние се залъгваме да се мерим с утвърдени държави които са си избрали лидери с гръбнак да им защитават достойнството и интересите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В Русия още се радват като откриват обществена чешма с ръчна помпа. Какво да говориме.https://***.youtube.com/watch?v=kcmCMdU8YSc отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Русия е вече по-зле от нас. В Русия минималната заплата от 1.1.2018г е 9489 рубли, което са 261 лева, а у нас е 510 лева или към два пъти повече. А цените там са малко по-високи отколкото у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хвърли един поглед тук. В случая не се сравнява Москва със София, средния стандарт в Русия и България. https://youtu.be/nnyw6Jj6RVY отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тази новина ме накара да си създам профил в този посредствен сайт привидно представящ "Фалшиви новини". Русия е буквално на светлинни години по-напред от България и други изпаднали периферни държавици. С Москва могат да се сравняват само няколко големи столици в Европа. Категорично във всички по-големи градове в Русия живеят много по-добре от средностатистическия източноевропеец! Храната им е биологично чиста, битовите им сметки са много по-ниски, държавата ги осигурява и закриля. Изобщо дори липсва реална база за сравнение със София, Букурещ или подобни треторазрядни имитации на столици ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Че то тук руснак, който не е от Петербург или Москва, почти не се вижда. И да сравняваш България с Русия е като да сравняваш макет на играчка с реална кола. Това само говори лошо за 2рите. Да се сравняват с държави, със сходни по размер икономики. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Жизненият стандарт в Русия е на светлинни години пред този в България и се повишава всяка година. Руснаците случиха на добър управник и президент, който ги обедини и успя да възвърне статута на Русия като световна сила.Българите случиха на мyxльовци.Какъв стандарт в България, след като български болници фалират, българите нямат пари за парно, нямат пари за един самолет, нямат пари даже за една ядрена централа да си направят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Първи клъстер, трети клъстер ... на баба Ви клъстера.... То само логистиката да вземеш в Русия и нещо от Сибир да пратиш в Москва и обратно през зимата и ще разбереш що е то клъстер и има ли почва у нас. Па и някой сигурно ще знае за "батьовци" дето са в първи клъстер само от това че печатат едни зелени артийки и са научили цел свет да им се радва, а те на гърбо им. Те такава е тя с клъстерите, ама нейсе трафик да става на сайта :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Западният стандарт е след днешни 300% дългове, експлоатация на новоприсъединените източноевропейци и други, но най вече предишните 2-3 столетия варварско колониално ограбване на световното богатство. Дето им се възхищавате на стандарта, идете там да работите да разберете че никога, НИКОГА няма да ви приемат за равни и ви дадат престижните позиции в структурите им, защото източно европейците не са бели като тях (разбирай манталитета на източноевропейците не е като на горд могъщ световен колонизатор европеец). ... Но видов ден иде, и чрез емигрантите, и чрез събуждащите се бивши колонии, и чрез Китай, Русия, Иран, ...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар