IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската икономика се задъхва, отливът на капитали се увеличава

МВФ оряза прогнозата си за растежа, според СБ 150 млрд. долара ще напуснат страната през 2014 г., а Путин обръща поглед към Китай

11:28 | 14.05.14 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Руската икономика се задъхва, отливът на капитали се увеличава

Международният валутен фонд (МВФ) оряза прогнозата си за икономическия растеж на Русия за 2014 г. до само 0,2% спрямо постигнатия през 2013 г. ръст от 1,3%. Миналия месец експертите на финансовата институция заявиха, че руската икономика вече е изпаднала в техническа рецесия заради големите отливи на капитали на фона на случващото се в Украйна, пише WBPOnline. Централната банка на Русия изчислява, че само за първото тримесечие на 2014 г. 63,7 млрд. долара може да са напуснали страната.

Министерството на икономиката на Русия съобщи, че производството на електроенергия и газ и товарният транспорт са отчели слабости през април. Общата бизнес активност не дава причини да смятаме, че перспективите пред икономиката за първите три месеца на новата година ще са оптимистични. Прогнозите са за свиване на БВП през второто тримесечие – което да е второ поредно.

Миналата седмица Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) също предрече, че руският икономически растеж ще спадне до 0,5 на сто от първоначалните 2,3%. Според експертите на Организацията събитията в Украйна са сложили спирачка на възстановяването в Русия, което са наблюдавали в края на миналата година.

Световните финансови институции са на мнение, че санкциите, наложени от САЩ и Европейския съюз, са оказали своя ефект върху инвеститорското поведение.

Според някои анализатори събитията в Украйна са само един от факторите за отлива на капитали, като твърдят, че парите са напускали границите на Русия още преди анексирането на Крим и наложените впоследствие санкции. Общият брой на местните проекти от руски инвеститори е спаднал със 7% на годишна база през януари тази година и с 3,5 на сто през февруари.

Руското икономическо ведомство очаква, че до края на тази година отливът на капитали ще достигне сумата от 100 млрд. долара, докато Световната банка прогнозира, че сумата ще надхвърли 150 млрд. долара.

В края на април агенция S&P понижи кредитния рейтинг на Русия, посочвайки, че „големите капиталови отливи през първото тримесечие на 2014 г. са увеличили риска от значително влошаване на външното финансиране, преките чужди инвестиции и на портфейлните капиталови инвестиции.“

Компаниите, както и руските домакинства, са движещата сила, която стои зад отлива на капитали, конвертирайки спестяванията си от рубли в долари. Търсенето на чуждестранна валута отчете рекорден връх от 2008 г. насам – най-тежката от финансовата криза, когато бизнес доверието бе на рекордно ниско дъно.

В опит да неутрализира въздействието от американските и европейските санкции и за да предпази Русия от навлизането в рецесия президентът Владимир Путин се впусна в търсене на алтернативни източници на капитал за препъващата се икономика.

След като финансирането от западните държави се затегна, Путин обърна поглед към Азия и в частност – към Китай, за осигуряването на финансови инжекции за руските индустриални, промишлени и инфраструктурни проекти.

В продължение на няколко поредни години Китай бе най-големият търговски партньор на Русия, а Москва бе особено активна в правенето на бизнес с южната си съседка, особено в областта на енергетиката, задоволявайки нарастващата й нужда от петрол и газ. Сумите по сключените нефтени сделки между двете страни надхвърлиха стотици милиарди долари.

Очакванията са, че Китай, който изпитва недостиг на суровини, ще се възползва от предложенията, отправени от руското правителство, и ще се сдобие с по-широк достъп до секторите на руската икономика и ще вземе участие в големи проекти в бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

11
rate up comment 11 rate down comment 3
deant
преди 10 години
И още нещо, поне 1/2 от държавите в света нямат нито ноу-хау, нито ресурси да продават. И все оцеляват. Да не би да очаквате при залежите на Русия от газ и петрол, тя да не ги продава и да консумира всичко? Или да го държи на склад?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 10
deant
преди 10 години
Въпрос:HitachiPanasonicLG CorpSamsungToyotaMitsubishiGreatWallFujitsuLENOVO---Това са компании, доколко знам аз, които не са американски. Като отида в технополис, гледам само такива марки. Та въпроса ми, тези компании (както и много други) дали ще се откажат да продават в Русия? Да не забравяме, че 3/4 от държавите на ЕС нямат никакво ноу хау, и са просто едни консуматори.Очаквам да ми върнеш списък на компании, които ще спрат да продават е Русия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 4
needtoknowmore
преди 10 години
Разликата идва от факта, че 2 страни от която една внася изцяло технологии, за суровини а другата се бори да развива технологии, ако се обединянт и затворят конкуренцията ще е много неефективна в лицето на ноу хау и технологии. Ако си отворят икономиките ще се внесе технология и ноу хоу + редица форми на ефективност тогава ще се подобри и конкуренцията в пъти.Просто е виж Китай 80-те и виж Китай сега и виж коя е тази разлика. Затвориш ли се не търгуваш, не търгуваш ли разичташ на всичко от вътре, но то не може да се конкурира с онова от вън. Става така имаш най-добрата ГПС система, но ще ги цакаш и ще си развиваш твоя пълна с дефекти но пък няма се конкурираш със световната. После да не се чудим, що координатите имат чудовищно отклонение бъркайки Будапеща с Букурещ примерно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 10 години
Аз чесно да ти кажа си имам достатъчно грижи и гледам да не се притеснявам низа Русия ни за Европа . Гледам да си подредя собствената къщурка ;) А иначе Андрей Райчев гое описал доста точно (според мен ) : http://***.segabg.com/article.php?sid=2014050700019985006
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 10 години
Няма да й е за сефте на Русия! хахаха!Аз на твое място не бих се притеснявал за Русия, а за това, което ще преживее Европа, когато Русия започне пълномащабно да защитава територията си! хехе... По мои спомени Путин кротко си гледаше олимпиадата,къпеше се във възхищението на спортния свят и кроеше планове как ще шашне лидерите на Г8 в Сочи през юни, когато в Киев едни момчета му сервираха "Москали на ножи!". Гарантирам ти, че имаше съвсем други планове за следващите години от външна агресия, вкл. и Крим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 12
SSIW
преди 10 години
като се затвориш не си конкурентен!--------------Има ли някаква принципна разлика дали ще разглеждаме затворена система с численост от 1,7 милярда (т.е. Китай + Русия) или пак такава затворена система от 6-7 милярда (т.е. целия свят в един интегриран пазар/икономика) и в двата случайя няма да има външни за системата субекти , които да са двигател за конкурентните процеси и тя би следвало да спре. В затворена система (каквато е земята), не може да има ншещо постоянно нарастващо: иконом.растеж, конкуренция, ефективност и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 14
data
преди 10 години
А това което виждам аз е че Русия ще има сериозен проблем със задържането на собствената си територия и започва външна агресия за да консолидира обществото както и като предупреждение за тези които се облизват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 17
Mavi Goz
преди 10 години
Тази статия не я ли четохме вече десетки пъти за 2 месеца? Не се ли изписа вече целия апокалипсис за руската икономика в най-пъстри краски? Преди месец още 80 млрд. напуснаха и требваше вече да са почнали руснаците да раздават купони за храна, а то вчера долара под 35 рубли, еврото под 48, борсата нагоре...? На никой ли не му минава през акъла да размести парченцата на пъзела и да погледне от другата страна на картинката - ами ако причините и следствията са в друга последователност? Ако Русия и Китай са провокирали с икономически планове атаката в Украйна и войната срещу Русия? На никой ли не му прави вчечатление, че и срещу Китай се работи, все още по-мазно, но се изтеглят и от там инвестиции? Ами ако Русия и Китай са планирали и предвидили развитието на нещата?Всъщност най-силният удар е срещу Европа - тя ще загуби най-много! Никой ли не вижда как се оформиха два фронта в ЕС - балтийските, Полша, Чехия. Словакия, Румъния и България срещу Германия, Франция и останалите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 22
serafima
преди 10 години
Да бе, да! Русия страшно го е закъсала, каза шефът и ми възложи статия срещу нея. Другите държави нямат проблеми. САЩ не предивика световна криза с финансовите балони и непозходяща политика през 2008 г., САЩ не произвежда 20% от световния БВП и харчи 40%, САЩ не е на път да "скрои" следващата финансова криза, САЩ не загуби от мощта си значително. Германия не намали производството си през последните месеци и т.н. Ама Русия???!! Боже, господи, тя е жива умряла. Страшно много им се иска на някои и загубват чувство за професинолизъм и обективност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 15
needtoknowmore
преди 10 години
То със суровини не става, трябва си ноу хау и технологии - нещо което руснаците по презумпция нямат. Китай лека по лека тръгва по пътя, но като цяло западните технологии са това, което вдигнаха китай разбира се + евтината ръка. Ако Русия и Китай се зацепят се пита, на кого ще продават и чии технологии че ползват - като се затвориш не си конкурентен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още