Европейските лидери са объркани. Набързо свиканата среща по сигурността в Париж в понеделник е доказателство за това.
Те все още се опитват да се съвземат от факта, че не бяха поканени от САЩ на преговорите с Русия за бъдещето на Украйна. Американският президент Доналд Тръмп заяви в неделя, че може да се срещне с руския държавен глава Владимир Путин „много скоро“.
Може ли Европа, подложена на натиск, да остави настрана политическите си различия и вътрешни икономически проблеми, и да излезе с единен фронт по отношение на разходите за отбрана и бъдещето на Украйна, включително потенциалното изпращане на войски там, за да си извоюва място на масата за преговори?, пита анализаторът Катя Адлър в свой коментар за BBC.
Европа ще се опита
В понеделник сутрин британският премиер сър Киър Стамър заяви, че Великобритания е „готова и желае да изпрати войски на терен“. Дори в Германия, в навечерието на разгорещените избори, говорителят по външнополитически въпроси на ХДС (Християндемократическия съюз) – партията, която се очаква да запише най-добър резултат, заяви, че най-голямата европейска държава в света също би се ангажирала с войски в „миротворческа“ роля, с международен мандат.
Очевидно е, че администрацията на Тръмп не е на 100% сигурна какво иска да прави по отношение на Украйна. Имаше редица смесени сигнали през уикенда. Това дава на Европа малък прозорец от възможности да опита да убеди американския президент, че е негов безценен партньор.
Европа се надява, че чрез срещата в Париж ще се задвижи по две основни теми, повдигнати от Доналд Тръмп – Старият континент да харчи повече за собствената си отбрана и да изпрати войски в Украйна след прекратяване на огъня. Европейските лидери настояват и Киев да бъде директно включен в разговорите за примирие. Те отдавна поддържат гледната точка, че няма как да има решения за Украйна без участието на Украйна.
Но за Европа срещата е дори повече от това. Тя е хладното осъзнаване – ужасяващо, но не съвсем неочаквано, че за администрацията на Тръмп приоритет не са нито отношенията с европейските партньори, нито отбраната им.
Европа е разчитала на САЩ за сигурността си от Втората световна война насам. В зависимост от параметрите на руско-американските преговори за Украйна и до каква степен те ще окуражат Путин, съществува и страх в Европа, че може да последва промяна на архитектурата на сигурността на континента.
Исторически погледнато, Путин е недоволен от разрастването на НАТО на изток. Руските съседи – малките, бивши съветски балтийски държави, както и Полша – сега се чувстват особено уязвими.
Не всички европейски държави ще бъдат на срещата по сигурността в понеделник, а само тези, които разполагат с военна мощ – Великобритания, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания и Дания, която да представлява и балтийските и северни държави, ще присъстват още председателят на Съвета на ЕС и генералният секретар на НАТО. С другите държави ще има последващи срещи.
Какво може да се случи на парижката среща?
Дори на малкото парижко събрание ще бъде трудно, дори и невъзможно, да се постигне съгласие за конкретни увеличения на разходите за отбрана. Полша планира да похарчи 4,47% от БВП за отбрана през 2024 г. Великобритания се бори да достигне 2,5% от БВП, но все още неуспешно.
Лидерите на тези държави обаче могат да поемат ангажимент да се координират по-добре, да харчат повече в рамките на НАТО и да подкрепят в по-голяма степен следвоенното възстановяване на Украйна. Очаква се ЕС също да повиши усилията си в посока сигурност.
До голяма степен срещата в Париж ще се фокусира и върху въпроса за изпращането на войски в Украйна след прекратяването на огъня.
Обсъжданата идея не е за мироопазващи войски, а по-скоро за сили за допълнителна сигурност, разположени зад, а не на евентуалната линия на прекратяване на огъня.
Целта е европейското военно присъствие да бъде в три направления. От една страна, да изпрати послание на украинците, че не са сами. Друго послание – към САЩ, ще покаже, че Европа дава своя принос към защитата на собствения си континент, а последното послание е към Москва – предупреждение, че ако наруши условията на евентуалното примирие, няма да се изправи само срещу Киев.
Това обаче е противоречива концепция, която може да не се хареса на избирателите. Например в Италия 50% от хората не искат да се изпращат повече оръжия към Украйна, камо ли да изпращат там синовете и дъщерите си, или братята и сестрите.
преди 1 месец Джендерастка платена вувузелке, а колко руско население има в украина. Кажи, мръшляче, тяхната съдба трябва ли да интересува някого отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop ... нема такива други по света иZZроди като българските поддлоги на митрофанова ... НЕМА !! ... Официално в Украйна има над 200хил българи. Там е една от най-големите български диаспори в света !! Има 42 училища, в които се преподава български и се подкрепят от Украйна. В руZZийката няма нито едно !! Според покойният Божидар Димитров с български произход там има около 1млн население. И според теб ллеешперче, нас като държава и народ не трябва да ни интересува съдбата им ?! Мхм ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop само на любимия ти военнопрестъпник му пука за нея и територията й... иначе що я нападна без причина и жертва русия, как мислиш, психо? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: гъбко коя държава да си пазя бе, ОКРАЙНА ЛИ?? Абе ква е тая окрайна?? АМА НА НИКОГО НИКОГО НИКОГО не му пука за окрайна, освен на комисионополучателите и на политкомисарчетата, отговорни за борба с престъпмисъл отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: гъбко политкомисар, празноглавий, *** верно ли руснаците баш с един келяв дрон целнали централата? Ама те дори когато се самообстрелваха по другата централа, се справяха по-добре? Абе как пък тъй не могат да думнат една изоставена централа с повече от един дрон? Да не са им свършили чиповете от перални? Що не нападнаха направо с лопатите тая централа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop ... Аве леешшпер , да си пазиш държавата и партньорите ли те е шубе ве ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Кху ама изолира ли си мазенцето, сложи си и едно бюрце да си пишеш политпропагандичката удобно, докато се скатаваш от войната, за която сега напираш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop признавам си, незам какво е окрайна, лууд!.... а Украйна ще е следващия член на ЕС! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop ... Аве леешшпер , нали по саркофага на Чернобил не беше руZZийски дрон ве ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Какво е това окрайна бе кху. Кой европеец би си пратил сина да ммре за тая окрайна. Няма такъв. На окрайнците не им дреме за окрайна и избягаха по цял свят, само да не ги пратят да мррат за окрайна отговор Сигнализирай за неуместен коментар