След месеци преговори за разрешение за удари по територията на Русия със западни ракети Украйна вече нанесе няколко удара - по склад с боеприпаси в Брянска област, команден център в Курска област, както и по радарна система на С-400, и последния - по авиобазата Халино в Курска област. Руски военни кореспонденти отбелязват, че при атаката с ATACMS по летището са свалени повечето ракети и дронове и няма значителни поражения.
Украйна разчита и на британско-френската разработка Strom Shadow/Scalp за удари по територията на Русия. Според Bloomberg Великобритания наскоро е предала тайно пакет с "десетки ракети" Storm Shadow. Това е първата доставка на ракети, откакто премиерът Киър Стармър пое управлението на страната.
Анализаторите от Defense Express отбелязват, че следващата цел за властите в Киев сега вероятно ще бъде балистичната ракета от следващо поколение - PrSM, която е с обсег на действие от 500 км. Ракетата обаче току-що е преминала последните си изпитания и все още серийното производство се настройва, а и цената е 3 млн. долара, допълва още изданието.
Преди следващото поколение ракети обаче Киев може да представи списък с ракети, които да подсилят позициите на страната веднага. Според украинския военен анализатор Олександър Коваленко сред тях са някои модификации на ATACMS, както и ракети "въздух - земя", които са предназначени да бъдат използвани от изтребителите F-16. Сред тях са например JASSM, която е близка по показатели със Storm Shadow и има едно предимство - има налични към 3,5 хил. произведени бройки.
Украйна може да получи и управляеми авиационни бомби JSW, използвани също с F-16, както и разбира се, германската ракета Taurus. Нейните предимства са обсъждани многократно, но доставките се блокират от германския канцлер Олаф Шолц. Има вероятност с промяна във властта Украйна все пак да получи и тази ракета, съдейки по заявките от опозиционните партии, които имат шанс да съставят правителство след предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари 2025 година.
Коваленко сочи и още едно предизвикателство - реално Украйна няма "носител" на ракетата. Докато я получи обаче страната или ще има на въоръжение самолети Gripen от Швеция, или ще модифицира ракетите за F-16 (досега украинците успяват успешно да пригодят притежаваното съветско и западно въоръжение едно към друго и системите им често получават прозвището "Франкенщайн").
Украйна може да получи ракети не само от Запада, но и от изток - Южна Корея, която има правило да не доставя смъртоносна помощ за воюващи държави, но включването на Северна Корея във войната може да я накара да промени това. Нейните ракети Hyunmoo имат различна далекобойност и възможности за различни бойни глави.
Украинските дронове продължават да тормозят в руския тил
Освен западните далекобойни ракети украинците продължават да поразяват цели в тила на Русия, използвайки своите дронове. Министерството на отбраната на Русия съобщава за 39 унищожени дрона през нощта срещу 26 ноември. 24 от тях над Ростовска област.
Местните власти в областта посочват, че целите са били в Тангарог, Каменск, Новошахтинск и Зерноград, но без данни за разрушения. В тези райони има военно летище и петролни бази, които са били атакувани и преди от украинците.
По данни на Военновъздушните сили на Украйна през нощта Русия е изпратила десет вълни дронове като една от основните цели е Киев. Украински военни анализатори отбелязват, че руснаците извършват атаки с дронове и през деня , защото времето е мрачно и те могат да се скрият в облаците. Голяма част от тях са насочени към столицата в опит да бъде изтощена противовъздушната отбрана.
Русия отговаря с рекорден брой дронове по обекти от критичната инфраструктура
Обобщените данни на ВВС към 9 часа на 26 ноември сочат, че през нощта по Украйна са изстреляни рекорден брой дронове (188) и четири балистични ракети "Искандер - М". Със силите на противовъздушната отбрана са унищожени 76 дрона, със средствата за радиоелектронна борба са заглушени и блокирани 95 дрона, а пет са напуснали въздушното пространство на Украйна в посока Беларус.
От ВВС отбелязват, че при атаката има поражения по обекти от критичната инфраструктура, но без да дават повече подробности. От падналите отломки има щети по жилищни сгради, като на този етап няма данни за жертви и пострадали.
Частната енергийна компания ДТЕК съобщи преди ден, че е получила повече от 100 млн. евро от Европейската комисия (ЕК) и американското правителство за ремонт на енергийни съоръжения. Предишната масирана атака по енергийната система на Украйна беше на 17 ноември и заради нея все още в страната има график за прекъсване на електрозахранването, тъй като не достигат мощности. Температурите в Украйна падат и това увеличава потреблението.
Украйна си върна загубените позиции в Купянск
Украинските военни са върнали своите позиции в Купянск, става ясно от обновените карти на DeepState. Няма подробности за операцията, но се отбелязва, че руснаците са изтикани от града. Ситуацията в Курахове обаче се влошава, допълва украинският Център за отбранителни стратегии.
По данни на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) и през миналото денонощие са регистрирани 23 атаки в Купянското направление - основно около Лозова, Синкивка и Новомлинска. В Харковска област руските военни опитват още щурм към Вовчанск, Кудивка и Козачна лопан, обстрелвайки с авиационни бомби и Питомник.
Най-активни са бойните действия в Покровск, където са регистрирани 51 бойни сблъсъка. Основният натиск е насочен към Миролюбивка, Промин, Лисивка, Хрихоривка и Петривка. 46 са регистрираните битки в Курахивското направление - към Зори, Новодмитривка, Далне и Успенивка. Водят се улични боеве в централните части на Курахове.
Руски военни кореспонденти съобщават за напредък около Велика Новосилка (в близост до границата между Донецка и Запорожка област). Според Института за изучаване на войната (ISW) руснаците се опитват да обградят населеното място по фланговете от изток и от североизток. Военните анализатори отбелязват, че загубата на Велика Новосилка ще ограничи потенциала на украинските военни да защитават линиите между Запорожка, Донецка и Днипропетровска област.
Продължава натискът към Часов яр, като руснаците увеличават броя на военните. Според украинците има данни за недостиг на артилерийски установики и в района се използват бомбомети РБК - 6000 "Смерч", предназначени за противодействие на подводни лодки и торпеда. Това се потвърждава и от руски военни кореспонденти, които отбелязват, че все пак използваните бомбомети постигат успех с поражението на танк Т-72.
Градски боеве се водят и в Торецк като има напредък на руснаците към центъра на града.
В 1006-ия ден от началото на пълномащабната война ВСУ съобщава за 191 директни бойни сблъсъка. Руснаците са извършили и 65 въздушни удара, използвайки 96 авиационни бомби, като за пети пореден ден броят им остава под 100. Регистрирани са още и 4300 артилерийски обстрела, което е около средното в последните дни.
Продължава и операцията на украинците в Курска област като има данни за атаки към Мартиновка. Руснаците напредват към Зелений шлях и се водят боеве около Дарино, Николаево - Дарино, Плехово, Суджа и Погребки.
Украйна удържа позициите си в Курска област с тактиките на партизанска война
С тактики, присъщи на партизанска война, Украйна удържа позициите си в Курска област, които могат да ѝ послужат при преговори, коментират украински военни анализатори. На руска територия украинците не защитават позиции, бойните действия са "маневрени", няма твърди линии, благодарение на което те успяват да противодействат на 10 пъти по-многочислен противник.
Според украинския анализатор Олександър Коваленко именно заради тази характеристика на войната, руската офанзива, подкрепена от масирани авиационни удари (ежедневно по около 40 - 50 авиационни бомби), не дава същите резултати, както в Донецка област.
В Курска област украинците избягват стълкновения с многочислен противник, атакуват, когато могат да нанесат максимални щети, отчита Олексий Хетман в ефира на Киев24. "Това е тактика, приличаща на действията на партизански отряди", коментира той, който е майор от запаса и ветеран от предишните битки в Донбас в годините преди началото на пълномащабната война.
Според него при това развитие на операцията руснаците няма да успеят да освобядт Курска област до инаугурацията на Доналд Тръмп, освен ако не увеличат значително числеността си. При преимущество 1 към 20, украинците ще се изтеглят от руската територия, защото няма да има смисъл от присъствието им там.
* Информацията е актуализирана с данни за нападенията с дронове към 9 часа
преди 33 минути През 2025 година руснаците вероятно ще си припомнят икономическата реалност на 90-те години. Масови фалити, загуби на най-големите корпорации и принудителна оптимизация вече не са просто новини, а системно явление!Честиту! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 33 минути По данни за първото полугодие на 2024 г. 4363 юридически лица са обявени в несъстоятелност с 40% повече спрямо предходната година. Международният валутен фонд прогнозира забавяне на икономическия растеж на Русия до 1,3% през 2025 г. С оглед на задълбочаването на кризата предприятията, несвързани с ВПК, ще продължат да отчитат загуби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 34 минути Подобна ситуация се наблюдава и в нефтопреработвателния сектор: Туапсенският, Илският и Новошахтинският НПЗ бяха принудени да намалят обема на производството поради поскъпването на суровините и ограниченията върху износа.Ръководителят на Роснефт, Игор Сечин, планира да засекрети данните за износа на руски нефт и обема на производството на НПЗ, уж за да защити националните интереси от недружелюбни действия на западни страни. Рекордни загуби на някога печелившите големи роскорпорации! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 34 минути До: tisia, е прави като повечето от нас -присмивай им се. Те големи сковаха бяха за Бахмут за Мариупол, за Токмак, за Крим и за контра атака в която явно са още Укрите -виж че всеки ден напредват в задни позиции, типично по Евроатлантически! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 34 минути Един от първите тревожни сигнали бе решението на компанията Rusal, един от най-големите световни производители на алуминий, да намали производството с 250 хил. тона.Причината рекордни цени на суровините и високи рискове от влошаване на макроикономическата ситуация. Най-големият минно-металургичен холдинг Мечел спря дейността на мината Олжерасская-Новая в Междуреченск, позовавайки се на проблеми с пазара на продажби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 35 минути "Информираме читателите на @Pravda_Gerashchenko за фалити, загуби и оптимизация на ключови предприятия и банки в русия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 45 минути Добре че тука няколко списвачи "громят" Путин от сутрин до вечер и не му дават мира. Съсипаха я тази Русия. Могат с пластмасов пистолет / пластмасов, защото на такива "герой" истинско оръжие не им трябва/ в ръка да обърнат руснаците в бяг. Ще звънна на зеленски. Време е тази война да приключи с победа за зелеидиотите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час След една година като се игнорира военното производство от руската икономика ще е жалка с размерите си . Путин постигна целите си - Русия стана огромна Северна Корея . Да не се бъркат нещата с времето на СССР - той си имаше гарантиран пазар в източният лагер . Сегашните съюзници на Русия с радост и продават готови изделия и с радост купуват ефтинки суровини :) Класика : от метрополията към колонията готови изделия , от колонията към метрополията суровини . Всичко е по планЪт на СВО ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа До: гъбко... Това със стоманата съм го пропуснал, какво точно е положението? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа До: Алехандро ... Не само Великобритания доставя въоръжение без да го обявява. Ние също го правим. А и не само ние... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар