IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Израел вероятно е ограничил възможностите за производство на ракети в Иран*

Сателитни снимки показват поражения на места, за които се смята, че се миксира ракетно гориво

12:18 | 27.10.24 г. 11
Автор - снимка
Създател
Снимка: архив Bloomberg LP
Снимка: архив Bloomberg LP

Сателитни снимки показват, че ракетната атака срещу Иран е поразила цели, които са от съществено значение за производството на ракети, съобщава Ройтерс, позовавайки се на анализи на военни наблюдатели. Според тях през нощта срещу събота (26 октомври) ударите са били прецизни и са нанесли щети по помещения, в които се извършва миксирането на ракетно гориво.

В резултат има 12 унищожени миксера, което според западни наблюдатели блокира производството за месеци. Ефект от удара вероятно ще усетят и Русия, макар че Москва официално отрича да получава ирански ракети, хутите и "Хизбула", допълва още Ройтерс, позовавайки се на свои източници в САЩ.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху каза в първи коментар след атаката, че са поразени военни цели за производство на ракети, но без да дава повече подробности, посочва CNN. "В ранните часове в събота ние спазихме обещанието си и нанесохме щети по възможностите за производство на ракети, които да използват срещу нас", каза той.

Нетаняху коментира още, че атаките са насочени към "тираничния режим, който застрашава целия регион". "Унищожихме главата на октопода", категоричен беше израелският премиер в първия си коментар за атаката.

Източник: Bloomberg Източник: Bloomberg

Израел извърши удар в отговор на иранската атака с 200 ракети към израелска територия на 1 октомври. Според данните в операцията са участвали към 100 изтребителя. Част от израелските ракети са попаднали в военния комплекс Парчин край Техеран. Според данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) там се е развивала иранската ядрена програма, официално замразена през 2003 година. Техеран досега никога не е признавал, че извършва опити за производството на ядрено оръжие.

Сателитни снимки от Planet Labs показват, че три от сградите в комплекса са разрушени. В две от  тях се твърди, че са използвани за миксиране на гориво за ракети.

Има поражения и в Ходжир - едни от големите производствени обекти за ракети в Иран. През лятото Ройтерс съобщи за разширяването на производството именно в този обект, позовавайки се на ирански източници, а сега военните анализатори отчитат, че производството ще бъде значително ограничено. Пораженията също са по съоръжения за ракетно гориво. Ройтерс отбелязва, че техен анализ на снимките показва, че в атакуваните места са изградени съоръжения, които обикновено се изграждат в ракетни депа, за да ограничат детонациите при удар в една от частите.

Иран не може да произведе миксерите за ракетно гориво, а износът им е под контрол. На Техеран отне години и високи разходи, за да се снабди с тях, коментират експерти.

* Информацията е допълнена с коментара на Бенямин Нетаняху

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:15 | 27.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 часа
"Израел вероятно е ограничил възможностите за производство на ракети в Иран* Сателитни снимки показват поражения на места, за които се смята, че се миксира ракетно гориво". Прочее, поне първите редове на статията, заедно със заглавието, са правдоподобни: "ВЕРОЯТНО", "ЗА КОИТО СЕ СМЯТА"... Не изключвам 100[%] да е факт но, достоверни доказателства, с факти, къде на практика са били иранските мощности, тук няма и не вярвам, да ви предоставят. Може и да са били другаде, скрити, маркирани, бутафорни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 14
Алехандро
преди 14 часа
Израелската атака се проведе на две вълни.Разбира се, известен процент от иранския провал може да бъде обяснен с некомпетентността на операторите, но това е много малка част.Нивото на тяхната подготовка не се различава съществено от това на руските специалисти по ПВО.В заключение: научно и практически е доказана безсилието на руските ПВО системи пред съвременната бойна авиация на НАТО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 13
Алехандро
преди 14 часа
Пенсионираха С-400 окончателно! Към момента е известно, че от 140 бойни самолета на Израел, участващи в атаката срещу Иран, всички се върнаха невредими.Те бомбардираха както и колкото пожелаеха, въпреки непрекъснатата работа на иранската ПВО.Тя се напрягаше и изстрелваше ракети, но нито един F-35 дори не беше надраскан. Пикантността на ситуацията е в това, че 70% от ПВО на Иран са руски С-400. (Две от тях бяха иронично унищожени с бордово оръжие, без дори да използват ракети).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 15
гъбко
преди 16 часа
До: khao :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 15
khao
преди 17 часа
До: гъбко ,сиандален е, според мен сам не разбира кви ги пише... ако ме рязбираш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 16
гъбко
преди 20 часа
До: Pyramid Мда. Не си ме разбрал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 8
Pyramid
преди 21 часа
Споко де. Имай търпение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 17
гъбко
преди 21 часа
До: Pyramid Аха, я дай некой ирански световно значим топ производител на пластмаса, смоли, торове и др.хим. продукти. ... По принцип, учебниците по нефтохимия са на английски и немски! Ако ме разбираш правилно какво съм написал. Ирански няма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 12
Pyramid
преди 21 часа
До: гъбкоЩе рече, голяма част от производството, външният пазар няма да я отрази като нефт и газ а, като пластмаса, смоли, торове и др.хим. продукти. Поне, докато световното население расте, така ще е. След това, ще видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 13
Pyramid
преди 21 часа
До: гъбко: Не съм фен на аятоласите но, съм скептичен, доколко са тежки пораженията. Нещо повече, още няма яснота, доколко е преминат пикът в търсенето на петрол и газ. Пък и така да е, трябва да сме наясно, че говорим за платежоспособното търсене (т.е. потребителите, просто бе могат дълго да надплащат за барели и куб.метри, а не, че не търсят. ПАРИТЕ не им стигат. Това значи, че производителите, пренасочват производство към вътрешно потребление и износ на по-печеливши продукти от преработката ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още