IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

F-16 едва ли ще са решение за авиационните бомби на Русия

Украйна продължава да разработва и модернизира своите дронове, които могат да защитят въздушното пространство на страната

07:48 | 18.06.24 г. 28
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Украйна се надява самолетите F-16 да помогнат за ограничаване на авиационните бомби, които разрушават позициите на военните и населени места. Но за да постигнат тази цел пилотите трябва да покажат свръхмайсторство, става ясно от публикация във Forbes.

Руските самолети изстрелват тези бомби от голяма височина и на около 60-70 километра от линията на фронта. Това е далечина, която съществуващите системи за отбрана на Украйна не може да покрие. Надеждата е, че новите западни самолети ще помогнат, но вероятността за това изглежда малка.

Причината са системите за противовъздушна отбрана на Русия, заради които пилотите ще трябва да летят много ниско дори и в тила, а при това положение ракетите, които изстрелват, няма да постигнат предвидената далекобойност от 160 км и вероятно руските изтребители ще продължат да бъдат в безопасност.

На този етап едно от решенията за Украйна в борбата с авиационните бомби се оказват дроновете - атаките по авиобази през юни могат да са само началото.

Украйна вече е глобален лидер при производството на дронове

Украйна вече е глобален лидер при производството на дронове и това се признава при разговорите с партньорите ни, коментира украинският президент Володимир Зеленски във вечерното си обръщение по повод 845-ия ден от началото на войната.

Той коментира, че има интерес за покупката на разузнавателни дронове, които се произвеждат на територията на Украйна. "Разбира се, че ще помогнем на всеки от нашите партньори, който се нуждае да подкрепи своята сигурност чрез развитието на безпилотни сили", допълни Зеленски.

Украинските компании не спират да разработват нови дронове и да модернизират съществуващите разработки. Украинското военно разузнаване показа модел на морския дрон "Магура V5", който вече има инсталирани ракети с топлинно насочване, съобщи Business Insider. С това надграждане безпилотните лодки ще могат да влязат в битката с руската бойна авиация в Черно море. На този етап руските военни нямат добър отговор на морските дронове и дори без собствен военен морски флот Украйна успя да вземе надмощие в Черно море. По данни на ВСУ към 18 юни в Черно море Русия има само един ракетоносител. В Азовско море са разположени шест бойни кораба, от които три са носители на ракетите "Калибър". В последните седмици руският Черноморски флот опитва да прикрие своите кораби в Азовско море, използвайки защитата на Кримския мост.

Това е втората подобна разработка, след като на дроновете Sea Baby бяха сложени системи "Град". Модификация на тези дронове вече са способни да достигнат и до руските пристанища.

Анализатори отбелязват още, че ударите с въздушните дронове по вътрешността на Русия, които се увеличиха съществено в последните месеци, могат да се окажат от съществено значение за хода на войната, прекъсвайки вериги за снабдяване, производства и военни позиции и бази.

Русия призна за свалянето на разузнавателния А-50

Русия официално призна свалянето на разузнавателния самолет А-50 през февруари. Следствието обвини за инцидента украинския полковник Микола Дзяман и поясни, че самолетът не е бил военна цел. При удара са загинали всички 10 души екипаж на борда, се казва още в съобщението на разследващите.

Украйна свали един от редките руски самолети през февруари над руска територия. Тогава властите съобщиха, че са ползвали модифицирани ракети С-200, а версията на руски военни кореспонденти беше, че самолетът е станал жертва на приятелски огън от руските ПВО. Това беше вторият унищожен разузнавач на руснаците, след като през януари беше свален А-50 и транспортният Ил-22 в района на Керч.

Карл Нехамер: Войните започват бързо, но трудно се спират

Руският президент Владимир Путин започна войната в Украйна и може да я прекрати по всяко време, коментира австрийският канцлер Карл Нехамер след участието си в мирната конференция в Швейцария. "Войните започват бързо и тези, които ги започват, трудно ги прекратяват бързо", коментира той през Neue Zuercher Zeitung.

Нехамер подкрепи и ударите по руска територия със западни оръжия с мотива, че иначе Русия би продължила напред.

Канцлерът уточни още, че е радващо, че в срещата в Швейцария са участвали държави от всички континенти, включително и няколко представители на БРИКС. Те имат голямо влияние върху Русия, но и са много критични към Запада, а без тях санкциите няма да работят, допълни той.

Русия натиска в няколко направления

Харковска област отново е сред областите със силен натиск от страна на руснаците, сочат данните на ВСУ за миналото денонощие. Регистрирани са близо 20 сблъсъка около Вовчанск и Липци. Ситуацията остава напрегната - руснаците са изпратили допълнителни части в региона, допълват украинските военни в своята сводка за развитието на бойните действия.

Най-горещата точка си остава Покровското направление, за където ВСУ съобщава за близо 50 атаки - край Новоолександривка, Евхенивка, Новореливка Перша, Яснобровидка и Сокол. В Кураховско направление атаките са съсредоточени около Краснохоривка.

Кято цяло през миналото денонощие са регистрирани към 130 директни бойни сблъсъка, регистрирани са над 30 въздушни удара и над 40 авиационни бомби, както и близо 500 дрона-камикадзе.

Атака с дронове подпали база с петрол в Азов (Ростовска област), става ясно от публикации в социалните мрежи. За кратко атаката затвори за движение Кримския мост, което е стандартна процедура в последните месеци. В социалните мрежи се появиха и съобщения за дронове, които преминават край полуострова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:04 | 18.06.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

28
rate up comment 18 rate down comment 9
sssaaa
преди 5 месеца
***, крайно време е да отидеш на лечение. Не е нужно да си сменяш акаунта и да спамиш. Сметката ти за Ф16 не е правилна - какви 20 цели ще хванат тия 100 самолета, ти нормална ли си к'ва си? А това за 5 полета на ден е нереално - Нефелното укроплеме няма толкова пилоти, а и едва ли няма да бъде свалена нито 1 от Ф-ките при толкова много полети на ден. Видяхме, че и по стакмистика не ставаш, хайде ходи на паразитолог да те огледа внимателно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 6
тошко_стоте_акаунта
преди 5 месеца
До: 25 data, знам, ама трябва да стане елементарно за 500 :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 7 rate down comment 6
тошко_стоте_акаунта
преди 5 месеца
На някои /***/ като зелени, кухи и др, може да не им пука дали ще има война /или дори може да я искат/, но ако имаш поколение , за което да те е грижа........няма как да не ти пука!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 5
data
преди 5 месеца
До: тошко_стоте_акаунтаНе е точно тъй-елементарно както си мислиш .Прочети историята на Украйна ,може и на България и ще разбереш . Русия си има много територия ама в Азия ,а там развитие нема, не е имали и няма и да има . Всички сухоземни империи са загинали , до една
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 7
тошко_стоте_акаунта
преди 5 месеца
До: 22 data 2. -Русия. Там според мен, проблемът не е в придобиването и контролиране на територия. Ами че те руснаците/ имат безумно количество таритория, а Украйната е някакво дребосъче територия с враждебно население, с нея и без нея! Гнусна геополитика върви /между сащ-китай-рф/, и украинците го отнасят. ЗА СЕГА само те, а скоро и ние! ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 5
data
преди 5 месеца
До: dataКакво ни учи историята : който залага на механично присъединяване на територии (особено с враждебно население ) винаги губи пред технологичното развитие :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 2
data
преди 5 месеца
До: тошко_стоте_акаунтаИмаш два различни подхода при отслабване ролята на въглеводородите в енергийните доставки . 1, Подходът на СА- мащабни инвестиции в производството на амоняк и водород възползвайки се от все още мащабните парични потоци от продажбите на петрол . Като идеята е да запази лидерството си в доставката на енергия и за в бъдеще 2, Подходът на Русия - да завземем и контролираме максимална територия което да ни направи не заобиколим фактор каквото и да се случи с енергийните с.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 4
тошко_стоте_акаунта
преди 5 месеца
До: 20 data, съгласен и по трите точки, но какво можем или трябва да направим /а можем ли изобщо/, за да не се стига до войната?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 1
data
преди 5 месеца
До: тошко_стоте_акаунтаНачини си има и в момента ,проблемът е че смяната на енергийната база в човешката история винаги е съпроводена с войни . Тайно се надявах че тоя път ще ни се размине но уви .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 18
khao
преди 5 месеца
До: тошко_стоте_акаунта просто си много тъъъп да спориш с който и да е! справка коментар номер 11 и много други!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още