IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко дълго може Русия да води война в Украйна?

Кремъл има ресурс да протака войната с надеждата Западът да се умори да подкрепя Киев, но едва ли ще успее да организира мащабни нови офанзиви, според анализ на FT

12:42 | 25.02.23 г. 31
Президентът на Русия Владимир Путин и министърът на отбраната Сергей Шойгу. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV
Президентът на Русия Владимир Путин и министърът на отбраната Сергей Шойгу. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Руският президент твърди, че войната се радва на огромна подкрепа. В социологически проучвания, проведени през септември, държавната социологическа компания Vtsiom твърди, че до 73 процента от руснаците подкрепят войната. „Левада“, единствената независима социологическа компания в Русия, съобщава за подобна подкрепа – 72%.

Анализатори твърдят обаче, че безпрецедентното потушаване на несъгласието от страна на Кремъл, което прогони стотици хиляди от страната, затруднява преценката за истинската степен на обществена подкрепа. Путин подписа закон, според който протестът срещу войната може да бъде наказан с до 15 години затвор за „дискредитиране на въоръжените сили“. Дори самото определяне на конфликта като „война“ може да вкара хора в затвора за дълго.

Цензурата на практика унищожи независимите руски медии и донякъде и антивоенния активизъм. Полицията използва цензурата срещу обикновените руснаци за случайни антивоенни коментари. Това означава, че подкрепата за войната, показана в анкетите, не разказва цялата история.

В проучване, проведено от социолога Филип Чапковски и политолога Макс Шауб в първите седмици на войната, когато „Левада“ установи, че 81% от руснаците я подкрепят, около 15 процента от респондентите променят отговорите си в зависимост от начина, по който е представен въпросът. Запитани дали подкрепят „действията на руските въоръжени сили в Украйна“, същата формулировка, използвана от „Левада“, 68% отговарят утвърдително. Когато обаче на респондентите се представят въпроси по различни теми и им се каже да назоват броя на твърденията, с които са съгласни, само 53 процента подкрепят войната.

Григорий Юдин, професор по политическа философия в Московското училище за социални и икономически науки, казва, че процентите на участие, които повечето анкетьори не публикуват, варират между 10 и 25 на сто от запитаните – достатъчно ниско число, което говори, че резултатите представят отговорите на онази част от обществото, която вярва на държавата. Анкета този месец от Chronicles, група от независими социолози, е получила отговори от 6% от запитаните.

Вместо да проследят преките чувства на руснаците към войната, някои учени започнаха да търсят по-широки тенденции, посочени в техните отговори. По-малко от половината респонденти на „Левада“ например са казали, че „определено подкрепят“ инвазията, като почти толкова много изразяват хладна подкрепа за нея, а съпротивата се увеличава.

Тези тенденции се засилиха след решението на Путин да мобилизира 300 000 души в руската армия едновременно с анексията през септември, което накара стотици хиляди да напуснат страната. „Левада“ установява например, че 47 на сто от анкетираните изпитват безпокойство и страх, а 13 на сто – гняв, срещу 23 на сто, които изпитват гордост.

Други отговори показват, че войната започва да засяга ежедневието на все повече руснаци. В серия от анкети на Chronicles повече от половината руснаци казват, че покачването на цените ги е принудило да ограничат разходите си за хранителни стоки. В края на март 3,5% от анкетираните са казали, че наскоро са били съкратени от работа. До февруари делът на съкратените нараства до 9%. Най-удивителното е, че броят на респондентите, които съобщават за тревожност или депресивни епизоди, е нараснал от 32 на 50 процента през същия период.

Кремъл също следи отблизо тези тенденции. В тайно социологическо проучване, проведено от контролирана от Кремъл социологическа агенция през ноември, 60 процента от руснаците казват, че Путин е постъпил правилно, като е започнал войната. Делът на тези хора намалява с 10 на сто в сравнение с пролетта, когато е проведено същото проучване.

Проучването, оповестено за първи път от независимите журналисти Фарида Рустамова и Максим Товкайло, подсказва за нарастваща пропаст между поколенията: само 40 процента от руснаците на възраст между 18 и 45 години смятат, че Русия е права да започне войната срещу 76 процента от анкетираните над 45 години.

Разликата се обяснява в начина, по който руснаците консумират новини. По-младите предпочитат интернет, където все още има достъп до някакво несъгласно съдържание въпреки нарастващата цензура, докато по-възрастните хора в преобладаващата си част предпочитат държавната телевизия, която осигурява непрекъсната пропаганда и тиражира подкрепа за линията на Кремъл.

Тези тенденции изглежда улавят големи промени в общественото поведение, което означава, че проучванията все още си заслужават провеждането, пише директорът на „Левада“ Денис Волков в есе. „Проучванията не се провеждат с детектор на лъжата – те определят само това, което хората са готови да споделят с интервюиращия. Това е информация за това как хората са подготвени да се държат публично“, пише Волков.

„Основната цел на натиска [за подкрепа на войната] е да се промени поведението на хората, така че да не искат да критикуват правителството или да протестират. Едва ли може да се спори за успеха на тази политика, защото резултатите са красноречиви“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 25.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Войната в Украйна виж още

Коментари

21
rate up comment 6 rate down comment 1
zelka007
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС... популярната в момента технология за изкуствен интелект ChatGPD ... ами любимата ти реална икономика не може да възпроизведе НИТО ЕДИН АСПЕКТ на елементите , дето стоят зад тази технология . Те не могат да произвеждат чиповете с необходимото качество за компютърните масиви на изчислителните центрове , те не могат да организират такива алгоритми с такава сложност , въобще не могат да организират такива съзидателни проекти ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 1
zelka007
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС... отечествените помпи на компресорните станции , дето големо хвалене колко са независими с тях от колективният запад , са лицензни от GE ... !! ... великата компания Трубная , с многото заводи дето прави тръбите за техните газопроводи , нефтопроводи и пр , производствените й съоръжене са отгоре до долу с италиански , немски , шведски и хамерикански машинарии и поточни линии , дори развойният и проектантски център е ... ами е в Хюстън , Тексас ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 1
zelka007
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС... докога с тази безсмислица дето бълваш под всяка статия ... "реална икономика" ... :))) ... добивната промишленост не се нарича реална икономика , а си е добивна промишленост , част от икономиката ... толкова време прекарваш в икономически сайтове и данни за фирми , айде научи ги тия неща ... и да ти понапиша некои работи за реалните икономики ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 2
baybay11
преди 1 година
Ситуацията сега е почти същата като през 90-те години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 2
baybay11
преди 1 година
14 хил. телефона, а бяха продадени само 400. Може би трябва да попитате маркетолозите, участващи в популяризирането на тези устройства, защо руснаците не знаят нищо за тях. През следващите години е необходимо да разработим собствени смартфони, които няма да се срамуваме да държим в ръцете си.И Герман Клименко, председател на управителния съвет на Фонда за развитие на цифровата икономика, е съгласен с него.Формално вече можем да кажем обаче, че сега руснаците ходят с тухли. Ситуацията сег ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 2
baybay11
преди 1 година
на този телефон през 1999 година, софтуерната му платформа, колкото и да е ограничена, се нарича Series 20 ***.Потвърждение за това дойде от заместник-председателя на комисията по икономическа политика на Държавната дума Артьом Кирянов.Опитите ни да правим операционни системи, меко казано, не са обнадеждаващи. Имахме Tigafon, чието производство се оказа нерентабилно. Смартфонът на Rostec също не спечели сърцата на руснаците. За цялото време (на продажбата му) бяха произведени 14 хил. телефо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 3
baybay11
преди 1 година
всички свързани услуги и софтуерни актуализации са прекъснати или отменени.Това е довело до паника и технологичните гении в страната са се опитали да създадат свои собствени операционни системи и телефони.Сега се съобщава, че опитите са се провалили.Според разследване вестник Московский комсомолец руснаците сега се обръщат към стари телефони като Nokia 3210 и др., които не разчитат на сложна операционна система като смартфоните. Хубав момент е да си припомним, че при пускането на тоз ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 3
baybay11
преди 1 година
калдата- Много руснаци са принудени да се обърнат към мобилни телефони, които не се използват от 20 години. Причината е, че опитите в страната за създаване на смартфони и операционни системи са се провалили с гръм и трясък. Това разбираме от официални лица.Веднага след като руските войски навлязоха в Украйна преди една година, технологичните гиганти Google и Apple почти изтеглиха всички свои услуги от страната. И макар че вече закупените и функциониращи там телефони все още работят,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 5
penkiler1415
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРССУкрайна ще се защитава докато има подкрепата на държавите от НАТО и Г7. Военния бюджет на държавите от НАТО е почти един трилиард а на Русия за миналата година-60 милиарда. Сега са се покачили на 10 милиарда на месец-120 милиарда за година. Само САЩ харчат 800 милиарда за година. Дали виждате разликата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 15
Р?мператоръ
преди 1 година
До: xapoznai - хахахахах, това пак е реална икономика !!! А БВП на ЕС знаеш ли от какво се крепи? - от ДЪРЖАВНИТЕ РАЗХОДИ !!! Дори тия 1 ГБ, дето ЕЦБ ги напечата, за да се раздават като компенсации за високите цени на горивата, влизат в БВП-то... интересно как иначе хиляди предприятия затварят, ама ЕС-държавите упорито твърдят, че имали ръст на бВП? Русия щяло да се наложи евентуално да пусне печатницата... ами САЩ и Ес не са я спирали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още