IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко дълго може Русия да води война в Украйна?

Кремъл има ресурс да протака войната с надеждата Западът да се умори да подкрепя Киев, но едва ли ще успее да организира мащабни нови офанзиви, според анализ на FT

12:42 | 25.02.23 г. 31
Президентът на Русия Владимир Путин и министърът на отбраната Сергей Шойгу. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV
Президентът на Русия Владимир Путин и министърът на отбраната Сергей Шойгу. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Някои от енергийните приходи на Русия са незаменими. Страната изгуби повече от половината от износа си на газ, след като Европа реши да намали зависимостта си от руската енергия. Същевременно Русия няма инфраструктура, за да пренасочи тези доставки към Азия.

Въпреки че Китай и Индия помогнаха за компенсиране на щетите, като купиха по-големи количества руски петрол, западните санкции започнаха да намаляват печалбите на Москва чрез разтваряне на ножицата между петрола сорт Уралс и петрола сорт Брент.

За да компенсира увеличението на разходите за отбрана, които сега представляват една трета от всички бюджетни разходи, одобрени за 2023 г., Кремъл се готви да запуши дупките, като драстично намали своите фискални разходи и разчита на международните капиталови пазари. Активите, контролирани от Фонда за национално богатство на Русия, нарастват от 1,9 процента от БВП през 2008 г. до 10,2 процента до началото на инвазията. Година по-късно те спадат до 7,2% от БВП поради преоценка на валутата и използването на активите на държавата за покриване на дефицита.

През 2023 г. законът за бюджета предвижда дефицит от 2,9 трлн. рубли, което се равнява на 1,9 процента от БВП. Голяма част от него държавата планира да покрие с парите на Фонда за национално богатство.

Русия вероятно ще се насочи към дълговите пазари, вместо да изразходва напълно фонда. Войната принуди руските политици, които преди бяха обсебени от поддържането на нисък държавен дълг, да увеличат заемите, главно от руските държавни банки. Дългът на страната обаче все още представлява само 16% от БВП и в най-лошия случай може да нарасне до 18% до края на годината. Нивата въобще не са критични, коментира Наталия Лаврова, главен икономист в BCS Global Markets.

Русия може да прибере и част от печалбите на компаниите, както направи чрез данък върху неочакваните печалби на „Газпром“ през 2022 г. Кабинетът обсъжда „доброволно участие“ на големи руски бизнеси, каза през февруари първият вицепремиер Андрей Белоусов.

Друг вариант е да се намалят някои невоенни разходи. Максим Миронов, професор в IE Business School, казва, че правителството може да реши „да не инвестира в инфраструктура, да не ремонтира пътища – както през 90-те години, като се има предвид, че руснаците са много толерантни към промените в качеството им на живот“. Това е от решаващо значение за Путин, който е заинтересован от протакането на войната с надеждата, че Западът ще се умори да подкрепя Киев. Територията на Русия не е застрашена, което позволява нейната икономика да работи, докато Украйна няма този лукс и трябва да разчита на външна финансова подкрепа, коментират анализатори.

Мобилизация

През септември миналата година, когато обяви широкомащабна мобилизация, министърът на отбраната Сергей Шойгу каза, че Русия разполага с „мобилизационен ресурс“ от почти 25 млн. души с военен опит. Според анализатори и статистици това число е доста подвеждащо. Определянето на реалния брой хора, които Москва може да мобилизира, както и съществуващите ограничения могат да дадат известна представа за това колко дълго Русия е в състояние да поддържа войната.

Преди началото на войната руската армия е наброявала общо между 740 000 и 780 000 души, според Лузин. Това е много по-малко от официалните данни, които са за численост от 1,15 млн. души. От този брой хора само 168 000 войници са били постоянно боеспособни войски в батальонни тактически групи, докато около 100 000 души са били част от резерви, според Лузин. Останалите са помощен персонал.

Руските сили, разположени в Украйна, претърпяха тежки загуби през първите седмици на инвазията, а до юли официалните лица на САЩ изчисляваха, че до половината - повече от 50 000 войници, са убити или ранени.

Ефектът е особено видим в елитните части. До края на лятото до 50 процента от въздушнодесантните сили на Русия са изведени от бой, според провоенен руски военен коментатор и бивш пресаташе на министерството на отбраната Михаил Звинчук.

Като видя очевидния недостиг на жива сила на бойното поле, Украйна започна да подготвя контраофанзиви.

Последна актуализация: 12:50 | 25.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Войната в Украйна виж още

Коментари

1
rate up comment 45 rate down comment 11
xapoznai
преди 1 година
До края на годината евентуално ще могат руснаците да поддържат стандарта на живот все едно, че няма война. Ако енергийното ембарго си остане, това ще означава че към края на годината Русия е привършила всички резерви, пенсионните фондове и единствената опция ще е печатницата. От там нататък пързалката ще е много стръмна... По принцип няма логика до опапаш всичко само за да се правиш, че война няма но предвид изборите може и така да стане... Въпроса е и дали украинците могат да издържат толкова..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още