В началото на ноември руските власти намалиха съществено градуса на заплахите за ядрена война, отбелязва в своя дневен обзор на войната в Украйна Института за изучаване на войната (ISW). Един от първите официално сигнали за това е публикуваното на 2 ноември от Министерството на външните работи на Русия изявление във връзка с "предотвратяване на ядрената война".
В него е записано, че Русия има "особени отговорности" по въпросите за укрепване на международната сигурност и стратегическата стабилност, а ръководството ѝ работи последователно за недопускане на ядрена война.
Темата за използване на ядрени ракети - и тактическо оръжие в Украйна, включително и срещу западни партньори, на няколко пъти беше директно коментирана от руски високопоставени чиновници, включително и от зам.-председателя на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев. Той беше категоричен, че Русия има право да се защити, включително и с ядрени ракети и че "това определено не е блъф".
В своята реч след провеждането на "референдуми" в окупираните украински територии руският президент Владимир Путин на няколко пъти намекна за такава възможност, заявявайки, че Москва ще пази своите територии, включително и новоприсъединени, с всички възможни средства. Военната доктрина на руснаците предвижда използването на ядрено оръжие за запазване на териториалната цялост на Русия, дори и страната да е нападната с конвенционални оръжия.
В началото на октомври Путин издаде указ за присъединяването на четири окупирани украински области - Донецка, Луганска и части от Херсонска и Запорожка област. Опасенията на Запада бяха, че Кремъл може да нареди използването на ядрено оръжие за защита на тези територии, докато никой на Запад не ги признава за руска територия и Украйна продължава опитите си да си ги възвърне.
Но в последните дни реториката се измени. Сега в Москва посочват, че никой не може да бъде победител от ядрена война и тя по никаква причина не трябва да бъде допусната. Владимир Путин пък е категоричен, че никога не е обсъждана възможността за използването на ядрено оръжие, нито че са правени подобни коментари.
Дмитрий Медведев също промени изявленията си. В своя канал в Telegram Медведев разсъждава на 1 ноември, че победата на Украйна в този конфликт би означавал разпад на Русия. "Кой тогава ще планира ядрен конфликт", пита се бившият президент на Русия. Според него победата на Украйна ще доведе света до война. "Само пълната и окончателна победа на Русия е гаранция срещу световен конфликт", пише Медведев.
Но защо е тази промяна в тона? Според ISW използването на ядрената заплаха определено е било блъф и опит да се сплаши Западът и властта в Киев. Но тази заплаха нито успя да подкопае доверието на украинците към властта в Киев, нито да накара западните партньори да се откажат от подкрепата си за Украйна.
Директорът на украинското разузнаване Кирило Будинов коментира на 24 октомври, че нивото на ядрена заплаха е същото, както в началото на войната. Американското разузнаване също съобщава, че няма никакви индикации за подготовката на ядреното оръжие на Русия за използване във военни действия.
Президентът на Украйна Володимир Зеленкси пък заяви, че светът не може да отстъпва пред заплахите на Москва за използване на ядрено оръжие и да изпълнява руските ултиматуми. Той също така е категоричен, че ядрената заплаха няма да принуди властите в Киев да водят преговори с Кремъл, преди да бъдат изпълнени няколко условия - прекратяването на огъня и изтеглянето на руските военни от територията на Украйна до границите от 1991 година.
Използването на ядрената заплаха идва на фона на успехите на фронта на украинските военни - освобождаването на Харковска област, както и контраофанзивата в Херсонсонска област и Донбас. Според военните анализатори с тази реторика Москва се опитва също така да прикрие слабости на своите военни и проблемите с мобилизацията. Руските военни вече осъзнават високата цена на операцията в последните месеци и до голяма степен може да се каже, че използването на ядрената заплаха е повече за вътрешната публика.
Темата е широко обсъждана в редица телевизионни предавания на държавните телевизии, но това не са позиции на Кремъл, коментира още ISW. Анализаторите припомнят още, че от години има руски политици, като например Владимир Жириновски, който почина в началото на април, който от години отправя ядрени заплахи към Запада и Украйна. През 2018 година той коментира пред държавен телевизионен канал, че може да бъде използвана "малка" ядрена бомба над резиценцията на тогавашния украински президент Петро Порошенко.
Според ISW САЩ и Русия са имали разговори относно ядрената заплаха в последните седмици. Първо министърът на отбраната Сергей Шойгу разговаря със свои колеги в средата на октомври. Официално той е предупредил Запада за намеренията на Украйна да използва т.нар. "мръсна бомба", но неофициално Шойгу е заявил, че Русия няма намерение да използва ядрено оръжие. Според анализатори са проведени и срещи между съветника по национална сигурност на Белия дом Джейк Съливан със съветника по външна политика на Кремъл Юрий Ушаков и секретаря на Съвета за сигурност Николай Патрушев. Джейк Съливън беше на изненадващо посещение в Киев в петък (4 ноември).
Китай също може да е изиграл роля в ограничаването на тези "ядрени игри". По време на съвместна пресконференция с германския канцлер Олаф Шолц, китайският президент Си Дзинпин заяви, че световната общност трябва да се противопостави на използването или заплахите за използване на ядрено оръжие.
преди 2 години След като им беше обяснено какво точно ще им се случи, Орррките подвиха опашка и избегаха като бити пееераси! Сегада видим до задаващото се поражение дали Късиий ще успее да нареди нещата така че да запази главата си и РФ от разпад... цирка тепърва предстои, но този път ще е на руския гъъъз! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хаха. Била се отказала. След като се е отказала НАТОСТАН сега ще извади ли топките, за да се пробва :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар