Virgin Orbit Holdings, компания за изстрелвания на сателити, свързана с британския милиардер Ричард Брансън, преустановява дейността си за неопределено време, поддавайки се на нарастващия натиск от нуждата от средства, който парализира стартъпите, занимаващи се с нови технологии, пише Bloomberg.
В документи до регулаторите компанията обяви, че съкращава 675 работни места, или 85% от работната си сила, „за да свие разходите си с оглед на неспособността на компанията да си осигури съществено финансиране“. Говорител на Virgin Orbit коментира, че останалите 15% от служителите ще работят по закриването на бизнеса.
Ходът подчертава бързия спад след провала на изстрелването на ракета през януари и срива на цената на акциите на компанията. По-рано този месец Virgin Orbit временно спря дейността си, докато търсеше допълнителен капитал. Фирмата, част от империята на Ричард Брансън, която включва авиокомпанията Virgin Atlantic и компанията за космически полети Virgin Galactic Holdings, не е реализирала печалба като публична компания.
Цената на акциите на Virgin Orbit се понижи с 45% по време на следборсовата търговия в четвъртък в Ню Йорк, като достигна ниво от едва 19 цента за брой. Преди година стойността на книжата надхвърляше 7 долара за акция. Сега разходите по случващото се възлизат на около 15 млн. долара, които включват около 8,8 млн. долара обезщетения за съкратените служители и 6,5 млн. долара други разходи, обяви Virgin Orbit.
Базираната в Лонг Бийч, Калифорния, компания е един от няколкото стартъпа, занимаващи се с космически технологии, които някога имаха високи оценки, но акциите им поевтиняха, тъй като инвеститорите започнаха да избягват непроверени бизнес модели и фирми, които харчат прекомерно. Astra Space например в четвъртък обяви, че паричните ѝ резерви са се свили с 32% през тримесечието до 31 декември. Rocket Lab USA миналия месец заяви, че очаква тримесечната ѝ загуба да е три пъти по-голяма от прогнозираното от анализаторите.
Virgin Orbit все още иска да продаде целия или част от бизнеса си, твърди източник, запознат с въпроса. Дискусиите за потенциална продажба не включват Матю Браун, малко познат рисков инвеститор от Тексас, който по-рано този месец каза, че се интересува от потенциална сделка, допълва източникът, пожелал да остане анонимен.
Само преди година Браун се рекламираше като възможен спасител на бизнес, който струваше милиарди долари. Но сделката му за финансирането се провали през уикенда, писа по-рано CNBC.
Virgin Orbit официално започна работа през 2017 г., като се отдели от Virgin Galactic и стана публична през 2021 г. чрез SPAC сделка. Бизнесът на Virgin Orbit беше съсредоточен върху изстрелването на малки сателити в орбита, докато фокусът на Virgin Galactic е върху изпращането на хора до границата с космоса и обратно.
преди 1 година Че той вече умря. Ти как така живееш в миналото? Какво е сбъркано в теб, Tрол? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: sssaaa редко тъппа копейка сi , моето момиче... :D:D:D я кажи кога умира долара? ::):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ква стана тя, още една безцелно спонсорирана Евроатлантическа компания фалира. Тепърва започват масовите съкращения и фалити в Сашово, а от там и при нас в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар