Инфлацията е голямата новина за света на инвестициите през последните две години. Тя промени начина, по който инвеститорите оценяват активите с фиксиран доход, и доведе до изключително редкия случай, когато през 2022 г. имаше едновременно спад на цените на акциите и облигации. Инфлацията се оказва много упорита и не желае да изпълнява командите на централните банкери. За целта Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка покачваха лихвите на всяко свое заседание с рекордно бързи темпове.
Цветослав Цачев е главният инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг от 2015 г. с фокус върху инвестиционни консултации, прогнози, обучение и образователни проекти. Преди това в продължение на 10 години е ръководител на отдел "Анализи” в посредника.
Присъединява се към екипа на ЕЛАНА през 2003 г. като анализатор. Преди това е работил като редактор по теми финанси и капиталови пазари във в. "Пари".
Цветослав Цачев е завършил Макроикономика в Университета за национално и световно стопанство в София. Притежава сертификат от Комисията за финансов надзор за инвестиционен консултант.
Сега пазарите оценяват края на този процес, но не всичко е толкова очевидно. Станахме свидетели на изненадващо повишение в Канада след няколкомесечна пауза. В Австралия също върви процес на покачване на лихвите, който не е толкова силен като миналата година и има паузи между покачванията. И двете централни банки имат по-нисък процент от 5,25%, колкото е в САЩ. И двете са страни, които разчитат много на износа на суровини.
Причина номер едно за инфлацията
Ще поставя на първо място суровините. Тяхното покачване започна през май 2020 г. след шоковия срив от първия месец на пандемията. Пикът на индекса на Bloomberg е точно преди една година след 130% растеж. След този растеж видяхме близо 30% корекция, която доведе до „успокояването“ на инфлацията и до очакванията, че следващата стъпка на централните банкери е надолу. Тези очаквания, обаче, постоянно се коригират напред в бъдещето.
Възходящият пазар на суровините има цикличност за много по-дълъг период в сравнение с покачването досега. Например от 1999 г. до 2008 г. покачването на индекса на суровините на Bloomberg е над 200%. Това се дължеше на силния растеж на търсенето в Китай, докато спадът е вследствие на новите технологии в добива /петролната индустрия/ и евтиния достъп до капитал. Съгласен съм, че централните банки не могат да „печатат“ суровини, но те създадоха условията да има повече проекти в сектора с ниска изискуема възвръщаемост. Тоест, да се добиват повече суровини на по-ниска цена. И сега, когато инфлацията ги прави нерентабилни, цените им вървят нагоре.
Но лихвите са по-важният инфлационен фактор
Цената на кредита расте и лихвите, които плащат компаниите, също трябва да се калкулират в разходите им. Фирмите вдигат цените заради ръста на цените на суровините. Затова индексът на цените на производител (Producer Price Index) изпревари инфлацията в САЩ по пътя ѝ нагоре. Същото се случва и по пътя надолу.
Намалението на темповете на растеж се пренася върху всички стоки, които не са свързани с жилищата. Но все още няма дефлация, тоест цените на стоките стоят на тези нива, където бяха преди една година. Приносът им към растежа на общия индекс е незначителен. Трябва да отчетем дефлационния принос на стимулите в Китай, където индустрията произвежда повече и на по-ниски цени.
Едно интересно проучване доказва, че американските компании прехвърлят разходите върху потребителите, където търсенето остава високо. Смятам, че американският потребите е претоварен с разходи и инфлацията пренасочва разходите на домакинствата от една категория към друга. Това е нормално. Но рецесията не се случва, както е било при предишни цикли.
От една страна, няма повишение на безработицата, а от друга все още в населението има пари от рекордните пост-COVID трансфери. Към тях бих добавил и това, че средната класа в САЩ и най-вече поколението на хората над 50-годишна възраст имат значителни активи на фондовия пазар. Печалбите от акциите лесно може да се изтеглят и да се харчат, но все още няма нужда и средният американец продължава да купува.
Инфлацията от лихвите се отразява на разходите за подслон. Растат наемите, а спадът на цените на имотите върви ръка за ръка с нежеланието на американското семейство да продаде жилище, финансирано на ниски лихви, за да си купи по-скъпо и на значително по-висок лихвен процент. Секторът на услугите, в който работят две трети от хората в САЩ, също трайно повишава цените, за да отговори на растящите си разходи. Но тези два компонента растат с по-ниски темпове, макар и устойчиво. Те правят така, че инфлацията много трудно ще слезе под 4%.
Какъв ход имат централните банкери?
Те направиха така, че спекулативните пари да поскъпнат много, независимо дали е за финансиране на покупката на офис сграда, за поддържане на маржин по борсови сделки на ливъридж или за суровини на склад в безмитна зона в Китай. Затова през последната година и половина видяхме такива спадове във всяка сфера, свързана с голям ливърдидж. Суровините поевтиняха, защото стана скъпо да се наема танкер за съхранение на петрол, а не защото търсенето намалява.
Намаляването на годишния темп на инфлация от 4% на под 2% вече ще е по-сложна задача. Тя изисква спад на търсенето на услуги и на разходите за подслон. Това може да се случи лесно, ако се повтори срива от 2008-2010 година, когато безработицата скочи до 10%. Тогава, въпреки спада на пазара на имоти, почти нямаше намаление на разходите за подслон. Причината е, че статистиката оценява не поскъпването на жилищата, а ръста на рентите. Сега има значителна разлика между това, как поскъпваха имотите и как растяха наемите в полза на първите. Дори значителна обезценка /20%/ на жилищата може да не доведе до съществен спад на рентата, както стана през 2008-2010 г. Лихвите правят така, че изискуемият доход от рентата да бъде висок.
Единственият вариант да се повтори периодът 2010-2020 г. като ниски лихви е силна рецесия и отново нулеви лихви и значителна ликвидност във финансовата система. Но сега, за разлика от тогава, сме в цикъл на поскъпване на суровините и би трябвало да сме и в цикъл на намаление на задлъжнялостта. А това няма как да допринесе за ниски лихви и висока ликвидност. Със или без силна рецесия през следващите години инфлацията ще продължи да бъде некомфортно висока и инвеститорите ще трябва да се адаптират към нея.
преди 1 година До: Gna: Не бяха ли Пауъл и Лагард, или техните предшественици на тези постове, които 15 години заливаха света с планини от безплатна пари, докато се бореха с отрицателната инфлация и растеж? Не бяха ли те, които година след година *казваха*, че ще докарат здравословната 2% инфлация? Продължавай да вярваш - блажени са вярващите! Инфлацията в момента е изпуснато от контрол чудовище, което ЦБ създаваха 15 години. Няма как за миг и по команда да го върнат в кафеза и да го евтаназират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ехе какви капитализирани лихви е имало отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ако възникне непредвидена инфлация, тогава кредитополучателите се възползват от кредиторите, тъй като изплащат заема с амортизирани пари. https://gigafox.ru/bg/management-of-pregnancy/chto-takoe-nominalnyi-procent-nominalnaya-i-realnaya-stavka-procenta/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Защо инфлацията не изпълнява командите на централните банкери?* - Цялата световна финансова система вече е някакъв кавър на Франкенщайн или кутията на Пандора и е само едно от поредните творения на безумната човешка алчност и страст към забранени и вредни, но примамливи и желани неща, описани в библейската сцена-алегория с Адам, ***, ябълката и змията в райската градина. И не единственото чудовище, създадено от човечеството, което не може да контролира, но което може да унищожи създателя си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: GnaАко те искаха до сега да бяха казали че имат нови цели,така е ,това не е цирк ,един път си се оплескал здраво ,после излизаш и казваш,повтаряш го нон стоп -2% ,да може да е смешно но един път след като си го казал и не отстъпваш,смятам че това са данните и това е което е поето като ангажимет отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Предпочитам да вярвам на Пауъл и Лагард отколкото на някой си Цачев. И Пауъл и Лагард казаха, че инфлацията ще бъде свалена на 2 % каквото и да коства. Тези с кредитите, стягайте се за години с високи лихви и съответно да работите за банките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Наште банкерчета може ли да минат през шлюза М1 без политиквениците да вдигнат Валутният съвет отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Няма човек на света или институция която да предскаже каква ще е инфлацията ,това го каза и легендата Уорън Бъфет ,и изведнъж илиза г-н Цачев за да ни каже с какво трябва да свикваме ,Централните банки имат мандат ,да омазаха се тотално ,но ако и сега се омажат и остават инфлацията това е голям удар върху реноме,работата им ,всичко свързано с техните ангажименти ,така че не мисля че инфлацията ще бъде оставена ,по -скоро ще докарат криза ,отколкото да я оставят . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Not to be confused with Capital outflow.Massive capital outflow is usually a sign of a greater problem, not the problem itself.Argentina experienced rampant and sudden capital outflows in the 1990s after its currency underwent dramatic pressure to adjust in light of the fixed exchange rate, leading to a recession. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Capital flight, in economics, occurs when assets or money rapidly flow out of a country, due to an event of economic consequence or as the result of a political event such as regime change or economic globalization. Such events could be an increase in taxes on capital or capital holders or the government of the country defaulting on its debt that disturbs investors and causes them to lower their valuation of the assets in that country, or otherwise to lose confidence in its economic strength. отговор Сигнализирай за неуместен коментар