Председателят на Фед Джером Пауъл изглеждаше малко отчаян на пресконференцията след заседанието на централната банка в сряда. Фед повиши лихвените проценти с повече от пет процентни пункта само за 14 месеца, каза Пауъл. И все пак „нивото на безработица е 3,5 %". Исторически ниско ниво. Това наистина е забележително.
За да се борят с най-високата инфлация от десетилетия насам, Пауъл и колегите му от Фед вчера повишиха основните лихвени проценти за десети пореден път. Както и при последното решение на централната банка през март, отново с четвърт процентен пункт. Преди малко повече от година основният лихвен процент беше близо до нулата, а сега е между пет и 5,25%. Последният път, когато Фед повиши лихвите толкова бързо, беше през 80-те години на миналия век при предшественика на Пауъл - Пол Волкър.
Всъщност трябваше да се очаква поне едно охлаждане на пазара на труда. Вместо това, само няколко часа преди заседанието на Фед, се появи новината, че през април американските компании са създали 296 000 нови работни места. Данните идват от клиентски данни на ADP, доставчик на услуги, който помага на компаниите при управлението на човешките ресурси. Това е два пъти повече нови работни места в частния сектор, отколкото през предходния месец март, пише в свой анализ германският Die Zeit.
296 хил. души |
е добавил към служителите си частният сектор в САЩ през април. |
В САЩ все още има недостиг на работна ръка и Пауъл се опасява, че ограниченото предлагане ще доведе до повишаване на заплатите и в крайна сметка на цените. Поне броят на свободните работни места напоследък е спаднал до 9,6 милиона. Това все още означава, че на всеки търсещ работа в страната се падат почти две свободни работни места. Но Пауъл, който е работил на Wall Street, трябва да си спомни популярната там поговорка: "Трендът е твой приятел". Надеждата му е, че пазарът на труда ще се охлади, без безработицата да нарасне. Обаче: „това противоречи на историческия опит", както призна самият Пауъл в сряда.
Фед може би сам е допринесъл за инфлационната дилема
Трудно е да се противопоставим на прозрението, че Федералният резерв все по-често трябва да се справя с кризите, които сам е предизвикал. При това председателят на Фед се проявява като честен, прагматичен, практичен и в същото време готов да признае грешките си.
А грешки наистина са били допуснати. Твърде късно Федералният резерв осъзна, че след огромните програми за подпомагане на пандемията инфлацията може да галопира. Въпреки драконовските увеличения на лихвените проценти в продължение на повече от година, инфлацията все още не е овладяна.
Шефът на Фед и колегите му са обвинявани, че сами са допринесли за дилемата. През есента на 2021 г. Пауъл и колегите му настояваха, че очертаващата се инфлация е само „временна". По този начин те пропуснаха възможността да се намесят в момент, който щеше да бъде по-малко болезнен. По този начин централните банкери щяха да предприемат непопулярни ходове, защото щяха да задушат икономика, която тъкмо започваше да укрепва отново. Сега корекцията на курса се оказва трудна.
Рязкото нарастване на инфлацията се дължи на нарушените вериги за доставки по време на пандемията. Когато икономиката отново се активизира, експлозивното търсене изведнъж се сблъска с ограниченото предлагане. Руската инвазия в Украйна предизвика и недостиг на природен газ и петрол. Резултатът: цените се повишиха. Но междувременно затрудненията намаляха и цените на енергията също се върнаха от най-високите си стойности. Много компании обаче използват възможността да повишат цените си не само за да смекчат разходите, но и за да увеличат печалбите си.
Това вероятно е една от причините за продължаващите високи нива на инфлация в САЩ и в Европа. В САЩ строителният сектор е решаващ фактор за икономиката. И, както Пауъл отбеляза на пресконференцията, повишаването на лихвените проценти сериозно е затормозило жилищното строителство. Но други сектори, като например развитието на инфраструктурата, са по-малко чувствителни към лихвените проценти. Правителството на Байдън насърчава и поощрява вътрешното промишлено производство, което води до изграждането на нови заводи в цялата страна. Wall Street Journal съобщи, че книгите за поръчките в промишлеността са запълнени, в някои случаи за години напред.
преди 1 година все повече хора, фирми, страни бягат от долара. нормално е да се обезценява... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година много успешна. Накрая остана само ФЕД! Кега ше се бори сам със себе си и с ваймарската република, която създаде. Веригите на доставки се прекъснаха щото започваха от конкуренти в цужбина. Оше Тръмп ги искаше така, че всичко да се произвежда в КАЩ и да се продава на целия останал свет. Е, СВЕТОТ НЕМА ПАРЕ ДА ГО КУПУВА. И ТАКА НЪПЯ НА ВОИНА ЗАВЕНИ И ПОБЕДИ ПЪТА НА ТЪРГОВЕЦА. Сега получихте и безчестието и войната. Гледай ваймар и виж какво следва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година муахахахахахахах ГРЕХОВЕ НА ФЕД?МУАХАХАХАХАХА......пандемияна прекъснала "веригите на доставки"?ФЕД ВОДЕШЕ ВОЙНЕ ПРЕЗ ЦЕЛОТО ВРЕМЕ! Некой конкурент по светот има предимство щот произвежда и продава чрез идеи и бачкане? Смачкай чужзия *** син чрез СУБСИДИИ, СЪЗДАВАНЕ НА НАША КОНКУРЕНТНЕ ЗОМБИ КОМПАНИЯ, КОЯТО ДА МУ ИЗКУПИ И ИДЕЯТА И ПРОДУКТА! УБИВАЙ ВРАГЪ ЧРЕЗ ФИНАНСОВО ПЕДИМСТВО. Печатницата си е само наша. Що тарод измре по светот от липса на падари и пари или от "изкупуване". Войната беше отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Лихвите няма как да действат, ако не спираш да теглиш нови и нови кредити, т.е. не спираш да увеличаваш баланса си. Скоро се чака поредното увеличаване на тавана на дълга, т.е. нови кредити => увеличено потребление => повече инфлация => после пак ще се вдигат лихвите => което пак няма да подейства особено. При нас в БГ-то да не е по-различно? Държавата спря емисиите ДЦК-та Октомври за да запази ливите на минимално ниво, после се оплаква че имало инфлация. Шизофрения, която опоска резервите ни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Като цяло добра статия с реални факти, само дето фактите се тълкуват както дявола чете евангелието. Освен лихвите и тяхното ниво, основно значение има нивото на американския дълг, което вече е около 31.5хил.млрд.$, а преди 10г. беше двойно по-ниско като сума. Отделно вече е 120% от БВП. Рефинансирането на този дълг ще е това което може да е последния пирон в ковчега, защото то вече няма да е на 0% лихва, а щатите не са имали бюджет без дефицит от много години. Като добавим и банките за спася ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар