IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия отчита ръст на употребата на заместители на месото на растителна основа

Предприятията в Германия са произвели около 121 600 тона вегетариански или вегански заместители на месото през 2023 г.

14:30 | 04.05.24 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Наденички от тофу вместо от месо, соеви питки вместо пържоли, вегетариански бургери вместо кюфтета - за много германски домакинства вегетарианските или веганските заместители на месото вече са привична част от дневното меню, макар често да са по-скъпи от "оригинала", пише ДПА.

Нарастващото търсене стимулира производството, а в същото време през 2023 г. консумацията на месо на глава от населението се очаква да спадне до исторически минимум.

По данни на германската статистическа служба Destatis миналата година предприятията в Германия са произвели около 121 600 тона вегетариански или вегански заместители на месото или с 16,6 процента повече спрямо предходната година. В сравнение с 2019 г. производството се е увеличило повече от двойно – с цели 113,8 процента.

Броят на предприятията, произвеждащи заместители на месото в Германия, също се увеличава непрекъснато, като последните данни са за 67 през 2023 г. спрямо от 51 през 2022 година. 

Консумацията на месо намалява от години

"Нарастващото търсене на заместители на месото е съпроводено от спад в консумацията на месо, който продължава и през 2023 г.", отбелязва статистическото ведомство.

Според предварителните данни през миналата година в Германия са изконсумирани 51,6 кг месо на човек от населението. Това означава, че низходящата тенденция продължава - през 2022 г. са били консумирани 52 килограма месо на човек от населението в сравнение с 60,9 килограма през 2018 година.

Според проучване, проведено от одиторската компания PwC, значителна част от потребителите променят начина си на хранене с цел опазване на климата. Една трета (35 процента) от над 1000 потребители в Германия заявяват, че са консумирали по-малко червено месо през последните шест месеца. Една пета (22 процента) казват, че през този период са консумирали по-малко млечни продукти.

От друга страна, консумацията на растителни продукти е във възход. Според проучването на PwC всеки четвърти консумира пресни плодове и зеленчуци много по-често, а 28 процента хапват повече боб и бобови култури, които се считат за значително по-щадящи климата от месото.

За целите на анализа PwC два пъти годишно анкетира около 20 000 души в 31 държави, включително над 1000 души от Германия.

Въпреки нарастването на броя на заместителите на месото, този пазар все още е нишов. По данни на Destatis през 2023 г. производството на месо е било почти 80 пъти по-голямо по стойност от производството на заместителите на месо (583,2 млн. евро), достигайки 44,8 млрд. евро.

Екологичната организация "Световен фонд за дивата природа" (WWF) определя засилващото се отдръпване от месото като положителна тенденция.

"Ако разгледаме площта земя, необходима за производството на храни за хората, то 75 процента от нея се падат само на храни от животински произход като месо, мляко и яйца", на производството на храни от животински произход се дължат и 69 процента от емисиите на парникови газове, свързани с храните, посочва организацията.

Германското подразделение на "Световния фонд за дивата природа" обаче също така предупреждава, че заместителите на месото обикновено са силно преработени храни, които само наподобяват месо чрез използването на многобройни добавки и сложни процеси. Същевременно храните на растителна основа, които са претърпели малка или никаква допълнителна обработка, са както по-полезни, така и често по-евтини, допълват експертите на екоорганизацията.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:29 | 04.05.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Lifestyle виж още

Коментари

28
rate up comment 5 rate down comment 0
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 7 месеца
До: Куухиа, и аз не мога да си представя, че имаш нещо между ушите. ААА грешка - имаш бръмбари :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 0
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 7 месеца
До: фелник"00"7, ай бегом към кенеффа /без цензура/ фелник-гъзовик! И да не излизаш от там скоро "хихихи" .!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 19
khao
преди 7 месеца
До: cyclop ти да можеш да обясниш квото и да е... не, не моха да си го представя! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 12
zelka007
преди 7 месеца
До: Ckъcaнa_Ушaнka ... тошко пееедееерастчето (тиквеника007, мави , сКъсаната yшанка) събирало цяла вечер в градинката зад църквата свещички в олабеният си (цензура) и дошло да се разтовари ... :))) ... нефел ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 9 rate down comment 3
data
преди 7 месеца
До: cyclopДа те успокоя - никой не консумира соя директно, нито хората нито животните . И в двата случая говорим за консумация на преработени храни на който основата им е соята , а най-широко използваните соеви храни са соевите мазнини, соевите протеини , както и соевият лицитин. Едва след това се нареждат традиционните соеви храни от Азия който в момента проникват в кухнята на западните страни . Най-масово използвания соев продукт е соевият шрот който представлява обезмаслена и смляна соя ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 2
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 7 месеца
До: фелник007, двама спорят, а ти каканижеш кат някаква проста кюстендилска путткка!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 2
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 7 месеца
До: фелник007, върни се пак от началото, прочети се какви си ги мътил, и се гръмни за да се отървеш от мъките! И нас ще ни отървеш от твоето безумие.!. Давай и дерзай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 2
cyclop
преди 7 месеца
Представяте ли си, че трябва да обясняваш на някого с претенции за интелигентност, каква е разликата в директна консумация на соя, спрямо консумацията на сввинско месо от животни, хранени със соя... Умолявам ви, не общувайте с мен повече, аз ще правя всичко възможно да ви игнорирам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 25
zelka007
преди 7 месеца
До: data ... уникат е , нали ?! и това при условие , че живеем в част от света , където имаш достъп до всякаква информация и наука , а не само религиозни книги и мемоарите , и мислите , на местният сатрап ... той се тъпче с всякакви долнопробни кликбайти и елементаризми ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 7 месеца
До: cyclopХаххаха плоскоземни , прасето което се храни с соев шрот (около 20 % от дневната дажба) и поглъща споменатите от теб фито естрогени , те тия естрогени после изчезват ли ? Или за теб пържолите се раждат на витрината в магазина ? :) Ужас ,, прочети малко за хранителните вериги и взаимовръзките между храните , а ако си на ниво , че кравите произвеждат татрапак опаковки с мляко - не чети нищо , вече няма смисъл :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още