Компанията за луксозни бижута Richemont и британският производител на модни стоки Burberry Group са сред компаниите в луксозния сектор, отбелязани като потенциални цели за сливания и придобивания (M&A) тази година в Европа, пише Bloomberg.
С продажби на часовници и дизайнерски чанти за 100 хил. долара, за които до голяма степен се очаква да устоят на помръкващите икономически перспективи и търсенето в Китай, радващо се на тласък след Covid, секторът явно изглежда узрял за вълна от сливания и придобивания, показва неофициално проучване на Bloomberg сред 17 отдела по сливания и придобивания, фонд мениджъри и анализатори.
Richemont и Burberry се споменават няколко пъти като потенциални кандидати за придобиване в проучването, заедно с германската Hugo Boss и италианската Tod’s. Това се случва дори след като много акции увеличиха стойността си повече от двойно от първите дни на пандемията, а недостигът на луксозни активи означава, че участниците в наддаване вероятно ще трябва да платят наистина висока сума.
Сключването на сделки в луксозната индустрия „обикновено се случва при високи нива на цените на акциите, тъй като привлекателните цели за придобиване са малко и далеч една от друга“, коментира Лука Солца, старши анализатор в Sanford C. Bernstein.
Мнозина очакват френският гигант в луксозната индустрия LVMH, с капитализация от 415 млрд. евро, да бъде този, който в крайна сметка ще придобие конкурентите си. Историята му и намаляването на задлъжнялостта в баланса му го правят най-вероятната възможност за участие в сделка, прогнозира Bank of America през януари.
На фона на трудна конкурентна среда за по-малките компании „собствениците на редки активи може да бъдат изкушени да се откажат и продадат своите брандове на по-големи играчи, които ще бъде във все по-добра позиция да си избират“ целите, коментира Солца.
Проучването съвпада с влошаващи се перспективи пред сектора на сливания и придобивания, тъй като по-високите лихвени проценти и рецесията взимат своите жертви. Европейската M&A сделки за периода януари-март са били за общо 137 млрд. долара, което е с около 60% по-малко спрямо нивата преди година и е едно от най-лошите тримесечия през последните 20 години, показват данни, събрани от Bloomberg.
Temenos, Vivendi и Atos също са другите три компании с най-голяма вероятност за M&A сделка в проучването, а сред кредиторите Commerzbank и Banco BPM са били единствените две банки, посочени като кандидати за M&A сделки.
Представители на петте най-споменавани компании в проучването или са отказали коментар, или не са отговорили на искането за такъв от страна на Bloomberg News.