IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

В американския дълг вярваме! Но докога?

Не може да се приема, че вярата на инвеститорите в американските облигации е несломима, въпреки че САЩ няма да изпаднат в неизпълнение скоро и разполагат с огромно богатство

16:03 | 27.12.24 г. 12
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Преди САЩ британците имаха водещия в света пазар на валута и облигации, а преди тях бяха нидерландците. Фискалното влошаване лиши и двете страни от това им предимство. Мнозина отдавна се страхуват, че Китай се позиционира да вземе трона от САЩ. Други спекулират, че криптовалутите могат да изместят парите, въпреки че биткойнът е твърде нестабилен и популярните обвързани с долара стейбълкойни изглежда само засилват надмощието на зелените пари.

Американските облигационери се бунтуват от време на време срещу безразсъдната правителствена политика. Тези спазми на пазара на държавни облигации досега бяха краткотрайни, но разходите и инфлацията в годините след пандемията доведоха до нова спешност да се търсят отговори на въпроса докога ще е тази снизходителност.

Администрацията на отиващия си президент Джо Байдън прогнозира, че дефицитът по федералния бюджет ще надвиши 6% от брутния вътрешен продукт за трета поредна година през 2025 г. – безпрецедентно ниво във време, когато икономиката процъфтява. Дефицитът нарасна до 1,83 трлн. долара през фискалната година, приключила на 30 септември 2024 г., а нетните лихвени разходи се увеличиха повече от два пъти спрямо 2020 г. до 882 млрд. долара.

Една страна може да предпази финансите си от пълно разпадане, ако процентът, с който трябва да взема заеми, остане под икономическия растеж и първичният дефицит се поддържа на скромни нива. За съжаление, САЩ вече не могат да разчитат на ниски лихви.

Графика: Bloomberg Графика: Bloomberg

Октомврийска оценка на предизборните обещания на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп от Комисията за отговорен федерален бюджет е, че дневният ред на новоизбрания президент ще добави 7,75 трлн. долара към дълга до 2035 г. Съгласно тези сметки разширяването и изменението на Закона за намаляване на данъците и заетостта от 2017 г. представлява най-големият разход.

Разбира се, точната оценка зависи от способността на Тръмп да намери компенсации, както и от икономическия растеж.

Съществува също така притеснение, че плановете за налагане на търговски мита и депортации на мигранти на Тръмп биха могли да спрат спада на инфлацията и да повишат отново лихвите през следващата година, когато около 9 трлн. долара дълг на САЩ предстои да стане изискуем. Мащабната задача за рефинансиране на дълга с падеж и покриване на нови дефицити може да подложи на изпитание обикновено ненаситния апетит на света към американски ценни книжа.

Въпреки всички несъвършенства на Америка, все още няма сериозен конкурент на световните валутни и дългови пазари. Доларът също засега няма алтернатива. Около 90% от глобалните валутни трансакции включват американската валута, според данните на Банката за международни разплащания. Еврото е на второ място.

Въпреки че китайският юан постигна известен напредък, това е отчасти за сметка на еврото и японската йена. Доларът също така е избраната валута за по-голямата част от международните дългови емисии и заеми и въпреки че делът му намалява, той все още представлява доста над половината от световните официални валутни резерви.

Графика: Bloomberg Графика: Bloomberg

Много наблюдатели се опасяват, че растящото геополитическо напрежение може да доведе до сътресения. Замразяването на руските активи в САЩ и Европа заради войната в Украйна може да накара други страни да преосмислят своите спестявания в долари. Ако необузданият ентусиазъм за зелените пари е бил симптом на десетилетия на относителен мир, нарастващото напрежение по света може да тласне тенденцията в обратната посока. При развитието на един екстремен сценарий икономическият и финансовият свят, каквито ги познаваме, могат да се разпаднат.

Последна актуализация: 16:03 | 27.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

1
rate up comment 30 rate down comment 13
Gna
преди 3 месеца
Жалка картинка. От държава за пример преди 100 години до държава на наркомани, убийци и гибел. Това е Сащ днес. Който му е интересно може по-долу да разгледа ютуб канал, един американец обикаля и записва на какво преличат днес градовете в Америка. Като филм от ужасите са- https://youtube.com/@joeandnicsroadtrip?si=U0n32gdlgaTNvQVE
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още