IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Асен Василев: Ако България приеме еврото, лихвите ще паднат

Кабинетът залага над 11 млрд. лв. за капиталови инвестиции, изтъква финансовият министър

19:50 | 03.11.23 г. 24
Автор - снимка
Създател
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Ако България влезе в Шенген и приеме еврото, лихвите ще паднат, заяви пред БНТ Асен Василев, вицепремиер и министър на финансите.

"Цените ще са такива, каквито са и в момента. Има една година период, в който цените ще се обявяват и в евро, и в лева. Банките и държавната администрация също се готвят усилено", уточни Василев.

Той посочи, че правителството предвижда големи инвестиции в социалната система - в здравеопазване и образование. „Залагаме над 11 млрд. лв. за капиталови инвестиции. Бюджетът ще бъде ориентиран към растеж“, изтъкна финансовият министър.

"Работим по проектобюджет за 2024 г. в няколко варианта. Данъчните закони ще бъдат приети в първата половина на ноември. Очаква се инфлацията да се успокои и да падне под 5%. Ръстът на доходите, който очакваме, е някъде между 10-15% на годишна база", каза Василев.

Той обясни, че в правителствената програма е заложено трудът да се заплаща добре.

"Това, което казвам на много чуждестранни бизнес делегации, когато дойдат в България, е, ако сте дошли за евтина работна ръка - по-добре си отивайте вкъщи. Ние искаме добре платени работни места, а в същото време фирмите да бъдат подпомогнати, за да станат по-производителни", коментира Василев.

Василев съобщи, че бюджетът за култура е повишен с 50%, след като тази седмица десетки дейци от сферата излязоха на протести заради ниските заплати.

Министърът на финансите обясни, че се работи много активно за влизането на България в Шенген.

"Вече официално излезе комисия, която да каже, че сме покрили почти всички критерии", каза още той.

Министърът на финансите обясни причината за теглене на нов външен дълг.

"В бюджета е записано, че, когато имаш дефицит трябва да го финансираш. Максималният дълг, който държавата можеше да вземе, е 7,5 млрд. - 3, от които са за стар дълг. Съотношението на дълг и брутен вътрешен продукт падна и ще продължи да пада", коментира Василев.

От думите му стана ясно, че "Лукойл" от 2009 г. до 2020 г. са реализирали около 1,8 млрд. лв. загуба и не са платили данък печалба.

"Това, което правим с "Лукойл" е да затворим една дупка в закона, за да си платят данъците сега, не след една година. Тази година чакаме от "Лукойл" над 400 млн. лв. данък", добави Василев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:48 | 03.11.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 0
xapoznai
преди 8 месеца
До: GnaКак банката формира лихвения процент - цената на капитала ( у нас предимно депозити), която е 0% +1,5% печалба(средно)+% на тези дето няма да върнат парите. За да се повишат лихвите трябва някое от тези да се промени. Печалбите са горе долу еднакви из банките и това няма да се промени. Не се очаква драстично повишаване на безработицата, което най-общо казано е ефект от рецесия и единственото, което влияе на лихвите(поне за следващата година) е цената на капитала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 1
Gna
преди 8 месеца
Иначе за рецесията ако говориш от името на тия 10-15 % презадоволени и пълни с пари то да за тях няма криза и най-вероятно няма и да има. Ако говориш за пенсионерите, които в голямата си част получават пенсия равна на 30 кила кашкавал на месец или поне 2 милиона работещи на възнагражсения равни на една вечеря в елитен ресторант то при тях кризата е доста сериозна и сега. Иначе това дали една държава има силна икономика би трябвало да се измерва с качеството на живот на народа не с някни данни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 1
Gna
преди 8 месеца
До: xapoznai повечето неща, които си написал не ми станаха ясни, но все тая. Аз съм готов да се обзаложа, че в България продукт предлаган от търговските банки независимо дали е за жилище, потр. кредит, кредитна карта, лизинг и т.н. с лихва под 5 % няма да има не в рамките на 5-10 години, а никога повече. В момента единствено ипот. кредити са под 5 % и съвсем скоро това ще бъде коригирано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
xapoznai
преди 8 месеца
До: GnaНяма какво да чакаме - депозитите растат по-бързо от кредитите, а международните пазари предлагат лихви около 6% докато тук лесно би се постигнало доходност малко над 3%... И лихвите ще се върнат на нивата от 2% в момента на приключването на цикъла от войни. Аз лично очаквам на фона на останалия свят, ние да прескочим рецесията. През последните 15 години държавата формира солидни буфери като поддържаше ниска цената на труда и сега Асенчо ще използва потенциала като го подсили с още пари ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 1
Gna
преди 8 месеца
До: xapoznai лихвите бяха ниски защото държавната политика на развития свят беше такава през последните 20-30 години. Може да видиш например през 80те години колко ниски бяха лихвите. Иначе Асенчо дали ще може да взима изгоден външен дълг и колко точно ликвидни са банките предстои да видиме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 18 rate down comment 5
xapoznai
преди 8 месеца
Лихвите са ниски, защото банковата система е свръхликвидна - има повече депозити отколкото кредити, което води до ниска цена на ресурса ( лихва). Ако Асенчо реши да заема средства от вътрешния пазар, а не от външния и "изсмуче" банките, които веднага биха си накупили държавен дълг и нещата веднага ще се компенсират. Това обаче не вярвам да стане, защото трябва да изпъкне сега с доходи (и инфлация) и просто ще дърпа от международните пазари още парички. И Навраков ще чака лихвите и имотите дълго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 8
miloshev
преди 8 месеца
Кредитите с ниски лихви са полезни когато се инвестира правилно, в противен случай са вредни. Имам известни съмнения, че при влизане в еврозоната ще бъдат по-ниски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 13
nkavrakov1982
преди 8 месеца
Ни Шенген ни евро ще видим...театри до припадък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 12
Скъсана_Ушанка
преди 8 месеца
До: Gna Много ми е забавно, когато разни слабоуми, които дори не могат да пишат правилно, да говорят за финанси. Да, другарю "строЙтел". Лихвите, другари, се определят от риска. А риска при Еврото е дооооста по-нисък от този при лева. Ситуацията в момента е временна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 41 rate down comment 0
Скъсана_Ушанка
преди 8 месеца
До: evlogi Лихвите са по-ниски временно . Щото се движим 1 година след Европа и 2 след САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още