Бюджетът на Руската федерация приключва първите два месеца на годината с дефицит в размер на 2,58 трилиона рубли, или 34,1 млрд. долара, показаха предварителните данни на Министерството на финансите на страната.
Приходите в руската хазна през януари и февруари са 3,16 трилиона рубли (41,8 млрд. долара), става ясно от публикация на сайта на институцията. В нея се сравняват приходите спрямо същия период на 2022 година и по този показател има спад от 25 на сто.
В основата на този спад са съкратените с 46% приходи от продажба на петрол и природен газ. През тези два месеца те възлизат на 947 млрд. рубли и снижението се дължи основно на по-ниската цена на сорта "Уралс" и намалените продажби на природен газ. Този недостиг обаче е покрит от резервния фонд на Русия, допълват от финансовото ведомство.
По данни на Министерството на финансите средната цена на водещия руски сорт "Уралс" е била 49,52 долара за барел. За сравнение през януари - февруари 2022 година руският петрол се е продавал за почти 89 долара за барел. Заради санкциите на Запада Москва продава суровината съществено по-евтино спрямо водещите сортове на петролните пазари. Референтният сорт Brent достигна цена от над 80 долара за барел.
Приходите извън петрол и природен газ са в размер на 2,21 трилиона рубли и са с 9% по-малко спрямо същия период на 2022 година. Това понижение се дължи на намалени приходи от данъци върху доходите заради еднократното възстановяване на надвзети данъци през предходни периода.
Приходите от ДДС обаче с възстановяват и като цяло диначиката при приходите, които не са свързани с петрол или природен газ са в съответствие с динамиката, заложена в проекта за бюджет за тази година. През януари приходите, които не са свързани с петрол или газ се свиха с 28 на сто.
По предварителни оценки разходите на федералния бюджет на Русия през януари и февруари са в размер на 5,75 трилиона рубли, което по изчисленията на Министерството на финансите е с 52% повече спрямо първите два месеца на 2022 година. Това се дължи до голяма степен на авансово изплащане на определени разходи.
преди 1 година При тях е лесно, пускат печатарката и готово. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Руският бюджетен дефицит надхвърли 34 млрд. долара към края на февруари: Интересно,какъв ли е американския бюджетен дефицит,че да разберем ,34 милрд. много ли е ,нищо ли е!? : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар