Резервите на банковата система на САЩ, ключов фактор за решението на Федералния резерв дали да продължи да свива баланса си, спадат под 3 трлн. долара до най-ниското си ниво от октомври 2020 г..
Банковите резерви са намалели с около 326 млрд. долара през седмицата до 1 януари до 2,89 трлн. долара, според данни на Фед, цитирани от Bloomberg. Това е най-големият седмичен спад от повече от две години и половина, отбелязва агенцията.
Резервите се свиват, тъй като динамиката в края на годината принуждава банките да намалят интензивните дейности, свързани с баланса, например трансакциите по споразумения за обратно изкупуване, за да подпомогнат счетоводните си книги за регулаторни цели. Това означава, че парите се насочват към места като механизма за овърнайт обратно репо на централната банка, източвайки ликвидност от други пасиви в счетоводството на Фед.
Фед премахва и излишните пари от финансовата система чрез своята програма за количествено затягане, докато институциите продължават да изплащат заеми от Програмата за срочно финансиране на банките.
Графика: Bloomberg
Тъй като американските централни банкери продължават количественото затягане, стратезите на Wall Street следят внимателно най-ниското комфортно ниво на резервите, което някои оценяват между 3 и 3,25 трлн. долара, включително буфер.
Централните банкери казаха на срещата си миналия месец, че Фед продължава да свива баланса си.
Американската централна банка също така коригира лихвения процент на предлагане на механизма за обратно репо, така че да е в съответствие с дъното на целевия диапазон за лихвения процент по федералните фондове. Това оказва натиск надолу върху краткосрочните лихвени проценти и някои смятат, че може да е достатъчно, за да предотврати недостига на резерви за малко по-дълго.
Разгорещява се обаче дебатът доколко Фед няма да събуди спомените от 2019 г. По това време резервите бяха станали твърде оскъдни и това доведе до скок в основна лихва по заеми и лихвата по федералните фондове. Централната банка беше принудена да се намеси, за да стабилизира пазара.
Въпреки че през юни централната банка намали тавана за съкровищните облигации, които ще позволи да падежират, без да бъдат реинвестирани, не е ясно кога програмата ще приключи напълно.
Скорошното възстановяване на тавана на дълга вероятно ще затрудни политиците да преценят това идеално ниво, тъй като мерките, които Министерството на финансите ще предприеме, за да остане под тавана, са склонни изкуствено да добавят ликвидност към финансовата система и да маскират индикатори за недостиг на резерви.
преди 3 дни С две думи на български език, ерата на безплатните пари завърши. От тук натам капиталът ще има цена която беше нулирана през последното десетилетие. Цяло едно поколение израстна с мисълта за безплатните пари, сега тези хора ще разберат че няма безплатен обяд отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни Ефектът е допълнително ускоряване на неговия QT на връзката. За сравнение, Фед има въведени тавани и ги намали през юни, за да забави QT .Последният оставащ таван на ЕЦБ, който сега се премахва, забави намаляването на облигациите в нейната Програма за спешни покупки при пандемия (PEPP, започна през март 2020 г.). Той вече премахна тавана за изплащане на облигации по своята Програма за закупуване на активи (APP, датираща от годините на Драги). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни ЕЦБ се отдалечава изцяло от пазара на облигации, ускорява QT на облигациите, дори когато намалява лихвите.Тя се оттегли напълно от пазара на облигации след 17 декември, като премахна последната оставаща горна граница на облигация roll-off.като облигациите в огромните му холдинги падежират и излизат от баланса, те вече изобщо няма да бъдат заменени. Каквото и да узрее, излиза от баланса без подмяна. А притежаваните от него облигации ще се свият с количеството облигации с падеж. Ефектът е допълнит отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни Баланс на Фед QT: -43 милиарда долара през декември, -2,11 трилиона долара от пика, до 6,85 трилиона долара. От края на QE през април 2022 г. Фед е загубил 2,11 трилиона долара, или 23,6% от своите активиЕЦБ е доста по напред от фед. -2,5 трилиона евро или -28% от пика, до 6,35 трилиона евро, най-ниско от август 2020 г отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни Министерството на финансите не може да добави ликвидност защото то ме може да печати пари,хахах. Фед може да печати но това едва ли ще стане в близко бъдеще. Той се връща към добрите стари времена когато репо сделките осигуряваха ликвидност на банките без Фед да купува активи. А wall street логично е разтревожен защото това унищожаване на пари ще повлече акциите надолу. За да не стане както през 2019 Фед намали тавана на QT, за да върви по -бавно но за по-дълго без да счупи нещо в икономиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар