IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Швейцария се превърна във финансова бананова република

Кризата в Credit Suisse показа слабости в действията на регулаторите, което помрачава репутацията на страната

16:21 | 21.03.23 г. 24
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Кризата във втората по големина швейцарска банка Credit Suisse и спешното ѝ обединение с най-голямата банка в страната - UBS, се определят от анализатори като сериозен удар по репутацията на Швейцария. Сега страната не е нищо повече от "финансова бананова република", категоричен е изпълнителният директор на консултантската компания Opimas Октавио Маренци, цитиран от CNBC.

"Репутацията на страна с разумно финансово управление, добър регулаторен надзор, честно казано - донякъде твърд и скучен по отношение на инвестициите, беше изтрита", коментира още той.  

Какво може да се обърка със спасяването на една банка?

Когато в неделя (19 март) стана ясно, че двете най-големи банки в Швейцария се обединяват с благословията на правителството, пазарите си отдъхнаха. Но успокоението трая много малко, защото алармите зазвъняха, когато стана ясно какво точно се е случило с втората по големина банка в Швейцария.

Банковият сектор в световен мащаб беше изправен пред най-тежката си ситуация от 2008 година насам, припомня Politico. Оттогава банковите регулатори по света се опитват да попречат изпадналите в криза финансови институции да прехвърлят своите проблеми на останалите в сектора, което означава и опазване на облигационерите, тоест първите загуби се прехвърлят на депозитарите и определено - на данъкоплатците.

Дори собствениците на най-рисковите облигации бяха убедени, че няма да бъдат засегнати, докато акционерите първо не поемат удара.

Но в случая с Credit Suisse властите в Швейцария обърнаха това правило, насочвайки се първо към облигационерите, и предизвикаха паника във финансовия сектор. Всеки, който е имал връзка с регулаторите, се е опитал да ги спре, твърди източник от Международния валутен фонд (МВФ) пред изданието. Причината е много проста - при това положение всеки инвеститор вижда, че позициите му са по-рискови, отколкото преди, и така започва вълната на разпродажби, която повлича целия сектор.

Затова не е случайно и съвместното изявление на три банкови институции в ЕС - Единния съвет за преструктуриране, Европейския банков орган и надзора на Европейската централна банка, с което се целеше успокояването на пазара. Институциите гарантираха, че в случай на криза първите потърпевши ще бъдат акционерите.

Наистина ли банковият сектор е толкова стабилен?

Кризата в Credit Suisse повдигна още един въпрос - наистина ли банковият сектор е толкова стабилен? Според всички регулаторни измерители банката беше добре капитализирана и с добри активи. Означава ли това, че правилата след 2008 година не са чак толкова стриктни, колокото си мислим, коментира още Politico.

Известно успокоение носи уникалността на този случай - Credit Suisse има проблеми от дълго време и случилото се няма нищо общо с краха на Silicon Valley Bank. Но точно това се оказа проблемът - след като няма нищо общо с кризата отвъд Океана инвеститорите се заровиха в търсене на проблеми с репутацията, рентабилноста на банката и други. Последната капка беше изявлението на един от акционерите - Saudi National Bank, частично притежавана от саудитския държавен инвестиционен фонд, която заяви, че не е готова да вложи още средства в банката.

Проблемите на Credit Suisse могат да се видят още от 2015 година с идването на тогавашния нов главен изпълнителен директор Тиджане Тиам. Той започна широка програма за преструктуриране, съкращавайки работни места, включително и в звеното за инвестиционно банкиране. Банката се оказа замесена и в редица губещи сделки и скандали, включително и с колапса на инвестиционния фонд Archegos, който донесе загуба от 5,5 млрд. долара и фалита на финансовата компания Greensill Capital.

Имаше и скандали, свързани със следенето на служителите на банката от страна на ръководството и т.н. А на фона на тези сътресения изпълнителните директори бяха сменени на няколко пъти. Не на последно място и войната в Украйна и санкциите ограничиха възможностите банката да обслужва едни от най-богатите си клиенти. И така крахът действително изглежда е бил въпрос на време.

Важното обаче е какво следва. Швейцария вече не е същата след тази банкова криза. А дали ще успее да си върне репутацията - вероятно, да, но всичко зависи от действията в краткосрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:21 | 21.03.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

14
rate up comment 17 rate down comment 4
scott
преди 1 година
Швейцария се закопа сама, когато даде един диск с едни офшорни сметки на БАНКОВИ КЛИЕНТИ на ФБР. Навремето кво беше: нацистите грабат ивлагат в щвейцария, секи граби и влага там, щото днае, че НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА НАДЗЪРНЕ ИЛИ ДА СЕ ИНФОРМИРА: БАНКОВА ТАЙНА И КРАЙ!Кой щи влага пари, като зцнае, че ФБР ги вижда онлайн и по секо време? ДА СА МИСЛИЛИ, НЕ МИ Е ЖАЛ. ДНЕС БАНКИТЕ, УТРЕ РОМАНДИЯ ШЕ ПРЕСТАНЕ ДА БЪДЕ ЦВЕТНА ГРАДИНА, РАДОС ЗА ОКОТО. Щото ше садът картофи и пред парламентото да се изхренват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 5
khao
преди 1 година
До: valentino29 хахахахахахахахахахахахахахахахахахаха ! еми нема как и душата в рая и оная работа... там!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 7
valentino29
преди 1 година
Ironhorse,khao -Защо все пращате Хората да ходят Русия,не разбирате ли че с европейските доходи които имат ,това е невъзможно! : )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 6
baba_meca
преди 1 година
До: khaoаз съм в бурканбанк. тя е навсякъде;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 16
mr. Yoda
преди 1 година
Няма значение, че Швейцария е бано-банкова република. Важното е да има санкции срещу Русия и оръжие за Укро-Райха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 21
Ironhorse
преди 1 година
До: baba_mecaМутрофанова официално покани всички русофили да ходят в Русия!Какво чакаш ??? Сега ти е шансът на живота ... Обърни всичко в рубъли и кеш към мадар рашар, щото по банка не може, че ги резнаха от Суифт.Сега ще се види, колко са искрени русофилите ...или са най-обикновени лъжци и некадърници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 11
khao
преди 1 година
До: baba_meca супер, значи няма причина която да те спира от емиграция и да спестяваш там!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 15
baba_meca
преди 1 година
А банките в Русия, Северна Корея, Иран, Венецуела си работят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 6
danchomentata
преди 1 година
Банковият фалит на България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 5
danchomentata
преди 1 година
*** ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още