IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Санкциите на САЩ удрят рублата, а валутните източници на Русия пресъхват

Обезценяването на рублата подхранва инфлацията, която се очаква да надхвърли прогнозата на централната банка за тази година

18:02 | 27.11.24 г. 43
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Новите санкции на САЩ срещу руските банки предизвикват по-нататъшно обезценяване на рублата, което излага на риск някои от последните канали за преки потоци в чуждестранна валута в страната.

Рублата поевтинява с повече от 5% от 21 ноември 2024 г., когато САЩ санкционираха около 50 руски банки с връзки към глобалната финансова система. Обменният курс достига малко над 105 рубли за долар – най-ниско ниво от март 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна, пише Bloomberg.

Новите санкции обхващат и „Газпромбанк“, която обслужва международните плащания за ключовия износ на природен газ.

„Участниците на пазара активно купуват чуждестранна валута, за да извършват своевременно плащания към контрагентите“, казва Евгений Локтюхов от „Промсвязбанк“. „Санкциите създават опасения, че в близко бъдеще притокът на валута от износителите може да бъде ограничен“, добавя той.

Графика: Bloomberg Графика: Bloomberg

От началото на годината руската валута поевтинява с 16% спрямо долара, показват данни на централната банка. Спрямо китайския юан спадът на рублата достига 15%.

Руските износители и вносители страдат от затруднения с международните плащания от края на 2023 г., когато САЩ засилиха натиска върху приятелски страни чрез заплаха от вторични санкции за финансови институции, които работят с Русия. В резултат на това директните плащания към и от основните търговски партньори на Русия почти са спрели.

Русия все още развива процъфтяваща търговия със стоки чрез посредници, често плащани в рубли. Нови кръгове от ограничения могат да усложнят още повече външнотърговските трансакции и да намалят стимулите за внасяне на валутна ликвидност в страната, пишат анализатори на „Росбанк“.

„Настоящата тенденция на отслабване на рублата може да се окаже устойчива на хоризонта през 2025 г.“, посочват от „Росбанк“. Анализаторите прогнозират, че рублата може да достигне ниво от 119,8 долара през следващата година поради геополитическото напрежение и липсата на стимули на властите да ограничат нестабилността на обменния курс.

Отслабването на рублата хвана неподготвени икономистите, които очакваха руската валута да достигне границата от 100 спрямо долара за една година, според проучване на Ройтерс в началото на ноември. Миналата седмица руската валута достигна 32-месечно дъно, посочва агенцията.

Освен обезценяването на рублата, руският фондов пазар спада с 20% досега тази година, тъй като инвеститорите пренасочват спестяванията си от акции към депозити, които предлагат лихва над референтната лихва на централната банка от 21%.

Спадът на рублата подхранва инфлацията, която се очаква да надхвърли прогнозата на централната банка за тази година, в противовес на болезненото парично затягане на регулатора. Основната лихва на руската централна банка е на най-високо ниво от 2003 г. насам.

Централната банка изчислява, че отслабването на рублата с 10% добавя 0,5 процентни пункта към инфлацията, което означава, че четиримесечният спад на рублата може да добави 1,5 процентни пункта към текущия темп на инфлация. „За централната банка това представлява предизвикателство в борбата с нарастващите цени“, коментира икономистът Евгени Коган.

Анализатори призовават властите да предприемат действия, като например принудят износителите да продават повече валута и да намалят покупката на валута от държавата.

Други анализатори подчертават обаче, че освен напрежението със Запада заради военните действия на Русия в Украйна и новите финансови санкции няма фундаментални причини за спада на рублата, тъй като цените на петрола, основният износ на Русия, са като цяло стабилни.

Слабата рубла е от полза за компаниите износители, според министъра на финансите на Русия Антон Силуанов, а цените за енергийния износ на Русия се определят предимно в долари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:03 | 27.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

32
rate up comment 8 rate down comment 6
Az_Kocho
преди 3 месеца
Твърдението, че Русия се е изкачила до позицията на пета най-голяма икономика в света, е подвеждащо. Страната е на пето място само по един от множество икономически показатели в статистиката на Световната банка брутен вътрешен продукт по паритет на покупателната способност. Русия е била на същата позиция по този показател и през 2021 г., но тогава този факт не е бил изтъкван като забележителен успех. През миналата година реалният БВП на Русия бележи спад с 2.1%. Изчисленията за представянето н
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 7 rate down comment 5
Az_Kocho
преди 3 месеца
До: Tikva007 Гледа се БВП на глава от населението :)Русия за 2023 13 817.05 USDНидерландия 62 536.73 USD
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 9 rate down comment 13
data
преди 3 месеца
До: Tikva007Това дет си го написал е като доклад пред КПСС :) Но всички знаем как финишира икономиката на СССР движена само от суровинният износ . Кво викаш - тоя път ще е различно ли ? :) :) Всички икономисти са наясно че изолационизма на Путин води страната към катастрофа и това вече го видяхме преди време но както е казал мъдреца - който не познава историята си е обречен да я преживее отново !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 12 rate down comment 7
bobopopov
преди 3 месеца
Дреме ми на .... за санкциите на САЩ.Дреме ми и за икономиката на Русия.Ще ви питам ,всичките специалисти и икономисти,като подскочат пак цените у нас .Това няма да ни се размине след Н.Г.Колко студ и глад ще берем? На никой не му е до нас,забравените от бога,а ние обсъждаме всички,все едно зависи нещо от нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 11
Tikva007
преди 4 месеца
До: Az_Kocho: Всяка икономика ще се срине без суровини. Просто едни ги купуват, а други ги имат, добиват и продават. Всяка икономика от големите в топ 50, а Русия е в топ 10, има някаква специфика на устройство и функциониране в индустриалната епоха, но темата *икономика на Русия* е така обрасла с митове и измишльотини, че е трудно да се дискутира нормално. Ето и пример: според СБ за 2022 г. Русия е на 8-мо място по номинал на БВП с 2.3 трлн., а Нидерландия - 18-та с 990 млрд., но ти пишеш друго
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 11 rate down comment 11
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: Tikva007.. Не споря за това което казваш, но руската икономика никога не е била голяма икономика. И днес тя се равнява на тази на Нидерландия. Това което руснаците имат са суровини и без тях икономиката им просто ще се срине.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 23
khao
преди 4 месеца
До: Tikva007 малееее кви глуупости синсътворил под тая статия, хахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 14 rate down comment 25
FireT
преди 4 месеца
Ехааа, какъв събор на копейки под тази статия. Ако се съберат всички псевдо защитници на жужето, може да стигнат до 5 цента по днешния курс. Аз не мога да повярвам как намират доводи да обяснят, че сриването на валутата е добре за икономиката и инфлацията. Обаче само в блатото. Ако еврото беше паднало толкова, щяха да погребат Европа. Ама от проzzт комунист няма какво да излезе. но когато дръпнт по 2-3 водки Флирт и се сетят за времената, когато все още са имали ерекция, става лошо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 9
Tikva007
преди 4 месеца
До: Az_Kocho: Не ми се спори - щом икономическите ти критерии допускат, макар и с малко, но все пак растяща икономика, да функционира със срината валута, ОК. Само ще отбележа, че и растежът на руската икономика, и проблемите на рублата не са плод на слабо управление и функционална немощ, а на външни, агресивни сили и натиск, срещу които рано или късно, ако продължат и застрашат наистина критично съществуването на държавата, ще се противодейства с военна сила. Историята е за да се учи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 24 rate down comment 5
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: гъбко., Европа я чакат тежки години не само заради липсата на евтини руски енергоизточници но и заради връщането на Тръмп в сащ.. Ако европейците не се стегнат и не оставят гейската политика на меки китки и не започнат да режат разходи за администрации и други зелени простотиики нещата ще загрубеят и то много здраво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още