IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Достъпните жилища ще останат мираж в големите икономики

Ниската наличност на много пазари е единствената причина цените на жилищата да не намаляват, счита анализатор

06:52 | 03.06.24 г. 19
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Големите икономики, които се борят с жилищни кризи, няма да успеят да повишат предлагането на достъпни жилища през идните години, сочи допитване на Ройтерс сред анализатори на сектора на недвижимите имоти, които са заявили, че е нужна по-голяма намеса на правителството, за да се подобри положението.

Цените на жилищата на повечето големи имотни пазари се очаква да нараснат с над 4% тази година благодарение на недостатъчното предлагане и очакванията, че централните банки скоро ще понижат лихвите. Това е относително скромно поскъпване, тъй като цените на жилищата вече са много високи.

Острият недостиг на по-евтини жилища, който е дългогодишен проблем, но се задълбочи по време на пандемията от Covid-19, вероятно няма да бъде разрешен скоро, смятат експерти, анкетирани между 9 и 30 май на пазари в САЩ, Канада, Великобритания, Германия, Индия, Австралия и Нова Зеландия, пише Ройтерс.

Това показва, че повечето нови купувачи на жилища ще бъдат подложени на още по-голям натиск или ще обмислят да изчакат още по-дълго, за да спестят достатъчно за първоначална вноска за собствено жилище.

93% от анализаторите, или 90 от 97, считат, че предлагането на достъпни жилища няма да отговори на търсенето.

„Мисля, че всичко се свежда до понижаването на лихвите. Ако не се стигне до понижения на лихвите през тази календарна година, тогава цените ще бъдат под натиск следващата година, тъй като до момента цените бяха тласкани нагоре от купувачите, но отново се доближаваме... до границите на достъпността“, коментира Лиъм Бейли, глобален ръководител на анализите в консултантската компания Knight Frank.

„Единствената причина цените да не намаляват е, че има ниски наличности на много пазари, които отразяваме“, допълва той.

В момент, когато броят на хората без дом в развития свят се увеличава, докато частните играчи са по-съсредоточени върху луксозното строителство, а не върху строителството на основни жилища за хората в отчаяна нужда от покрив над главата си, призивите правителствата да предприемат мерки се засилват.

Запитани нали правителствата трябва да участват повече в подобряването на достъпността, 73% от анализаторите, или 67 от 92, са отговорили утвърдително.

Междувременно цените на жилищата се очаква да нараснат на всички седем големи пазара, обхванати в допитването, с изключение на Германия.

Макар че резултатите са сходни с тези отпреди три месеца, прогнозите на анализаторите са малко по-оптимистични. Но не се очаква лихвите да се доближат до рекордното дъно през последните години на нито един от тези пазари. Това задържа очакванията за покачване на цените предимно в ниски едноцифрени проценти.

В САЩ, където Федералният резев все още се очаква да намали лихвите поне веднъж по-късно тази година, цените на жилищата ще нараснат с 5% и с 3,3% съответно през 2024 и 2025 г., докато оценките преди три месеца бяха за 3,3% и 3% съответно, сочат прогнозите.

Поскъпването там до голяма степен се дължи на ограниченото предлагане, тъй като много съществуващи собственици на жилища с 30-годишни ипотечни кредити от времето на пандемията с изключително ниски лихви нямат стимул да се местят и да плащат много по-високи лихви.

„Най-големият катализатор за подобряване на достъпността през идната година могат да бъдат лихвените проценти. Но честно казано, няма вероятност да стигнем до тези четири, пет или шест понижения на лихвите от Фед, които очакваха повечето икономисти по-рано“, коментира Джон ЛаФордж, ръководител на стратегията за реалните активи на Wells Fargo Investment Institute.

САЩ са били единственият пазар с леко мнозинство на анализаторите, които казват, че правителството не трябва да се намесва повече за подобряване на достъпността.

Според прогнозите средните цени на жилищата във Великобритания и Канада ще нараснат съответно с 1,8% и 1,5% тази година и с още около 3% през 2025 г.

Очаква се цените на жилищата в Австралия и Нова Зеландия да изпреварват общата инфлация през следващите няколко години. Средните прогнози в допитването са за ръст на цените от около 4%-5% в двете страни.

Средните цени на жилищата в Индия ще се повишат с 6% през тази и следващата година, сочат прогнозите. Това все повече ще се дължи на малцина избрани в страната с над 1,4 млрд. души население.

„Очаква се цените на имотите да запазят възходящата си траектория... поради трайното търсене и ограниченото предлагане на готови жилища“, коментира Анкита Суд, директор и ръководител на анализите в REA India. „Търсенето на имоти с висока стойност от инвеститори и хора с високи доходи стимулира тази тенденция към повишение на цените“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:22 | 03.06.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Новини виж още

Коментари

19
rate up comment 5 rate down comment 2
promo
преди 1 месец
До: nkavrakov1982Още от 1000 - 1200 евро предричаш спад на цената на имотите, дано не са те послушали много хора през последните няколко години , защото вече ще трябва да извадят по 2500-3000 евро за приличен столичен квартал !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 3
aida5
преди 1 месец
Съпрyгът ми и аз свaлиxме излишнитe килoгpами бeз диeтa и cпopт и самo за две сeдмици. Най-ефeктивното лeкаpcтвo, което помогна на милиoни и ще ви пoмогнe:---- https://shorter.me/keto
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 1
Веск
преди 1 месец
До: corner В Междузвездни войни столицата на републиката беше планета град. Една планета - един град. Значи има накъде да вървим. 30 процента от БВП на държавите е свързан със строителство. САЩ, КИТАЙ, БГ - подобно е. Не е малко. Реално у нас новото строителство годишно е под 1 процент от наличния фонд. Така имаме застаряване на фонда. Лошо. Пък ЕС иска всичко да е енергоефективно. Значи има накъде още. Друг е въпросът, че се *** и презастроява всичко. Нормално.... за диваци и варвари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 3
Веск
преди 1 месец
Достъпността у нас е една и съща от години. 1 кв.м. е малко повече от средна месечна заплата. От години реално не сме мърдали в този показател. В развитите икономики обаче данъците са огромни и гонят 50 процента. Така там 1 кв.м. е много повече от една месечна заплата. От години. Отделно зелените мафии натискат, отделно разрешителни, регулации и т.н. вървят нагоре. Отделно и земята е нагоре. У нас парцелите също скочиха много и това ще спре доста строители. Чакаме евтинкото пак са в изчакване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 16 rate down comment 1
corner
преди 1 месец
До: nikiangelтова не е само български феномен - напечатаните трилиони се набиват в тухли по целия свят и както в Китай има десетки милиони празни жилища , така и в посочените страни има , и те чакат своя купувач на тройна цена , което няма как да се случи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 1
corner
преди 1 месец
До: nkavrakov1982 самият факт , че се прибягва до кредит , означава че жилището е вече недостъпно - има различни нива на недостъпност от 5 до 50год. кредит / според илюзиите на пазара /............ но в такива статиии обикновено се говори за достъп / подслон ,който е едно от елементарните условия за живот и привличане на хора в страната
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 1 месец
До: nikiangelСделките падат ,при високи цени ,имаш падащ обем на пазара с висока цена и ограничени вече ръстове ,това е предветсник на криза и стагнация + спад в цената ,същия процес се наблюдаваше и пролетта на 2009 та година преди да се сринат цените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 18 rate down comment 4
nikiangel
преди 1 месец
И в България ще останат мираж за сега. Тук пазара е чиста спекула, ако на запад цените нараснат с 4%, тук скачат с 40%. Повечето сделки са пране на пари от сивата икономика или ипотечни кредити за хората които просто нямат друг избор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 6
zelka007
преди 1 месец
До: тошко ... мен онова с 22-рата икономика ми харесва повече , това с пералните и бананите не носи емоционален заряд , някак много пролетарски звучи ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 8
zelka007
преди 1 месец
До: 0pk ... ами няма да ви забравим и вас , ще ви уважим с едно знаме , нали сте равнопоставени ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още