IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Добромир Ганев: Ръстът на цените на жилищата в България ще се забави и тази година

Възможно е група купувачи, които отложиха решението си за покупка заради очакванията за повишаване на лихвите, да се върнат на пазара през 2024 г., казва експертът

13:38 | 07.02.24 г. 15
Автор - снимка
Създател
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

Тази година ще бъде добра за пазара на недвижими имоти в България, с известни възможности за обръщане на тенденцията на спад от около 10 на сто на броя сделки, отчетен през 2023 г. Очакванията са тенденцията на забавяне на темповете на растеж на цените да продължи и през новата година, но това едва ли ще е под 5 процента. Това прогнозира в интервю за БТА председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" (2018-2023 г.) Добромир Ганев.

И тази година ще се запази тенденцията от предходната 2023 г. във фокуса на интереса на купувачите да са по-малките жилища. Очакванията ни за миналата година се оправдаха, защото се увеличи съотношението на по-малките жилища към общите покупки, което се показва и от статистиката, коментира Ганев. Възможно е през 2024 г. групата купувачи - около 10 на сто, които отложиха решението си за покупка през последната година и половина, основно поради очакванията за увеличение на лихвените нива, отново да се върне на пазара.

Аргументите в подкрепа на тези очаквания са свързани с позитивните новини за икономиката на страната, каквито са и повечето прогнози както на БНБ, Министерството на финансите, така и на Международния валутен фонд, Световната банка, Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР), посочва експертът. Ганев допусна, че вероятно част от завръщащите се на пазара ще са с основна мотивация за придобиване на имот с цел удовлетворяване на жилищната си нужда както в процес на изграждане, така и на такива от вторичния пазар. В допълнение експертът посочи, че ефект върху увеличаването на броя на купувачи ще има поведението на банките и това какво ще е покачването на лихвите по ипотечните кредити.

Завръщането на окуражените купувачи

В групата от потенциално завръщащи се купувачи на пазара през тази година основно са по-младите хора, тези с по-нестабилни доходи, които имаха притеснения да правят покупки в периода на покачването на цените на жилищата, както и такива, които неоснователно се опасяваха за работните си места. Според експерта следващата стъпка на купувачите от този сегмент ще е насочване на интереса от жилища с две спални, които за София са между 150 хил. и 200 хил. евро средно, към покупка на по-малки жилища, с цел намаляване на риска и в следващ период – трансформирането им, за да се инвестира в по-голямо жилище, след като семейството се увеличи с нови членове.

Ганев посочи, че това е логиката, която се наблюдава от години в развитите пазари – така наречените купувачи за първи път винаги стартират с имоти, които да удовлетворят първоначално по-малките им потребности, след това се преминава към покупка на по-голямо жилище и в предпенсионния и пенсионния период тенденцията се обръща към по-малките домове. Подобна тенденция се наблюдава вече и в България, но заради липсата на статистически данни не може ясно да се обуславят дяловете на трите групи купувачи, коментира експертът.

Обрати в тенденцията на пазара може да се очакват и заради очакваното подобряване на икономиките в Европа. След втората половина на годината лихвите в Европа ще започнат да намаляват, нещо, което вече беше анонсирано от ЕЦБ и което ще доведе до стабилизиране на икономиката и ще има пряк ефект върху съживяването на пазара на имоти, смята експертът.

Сделките с недвижими имоти

Миналата година пазарът на недвижими имоти в страната приключи с 215 500 сделки за цялата страна, или спад от 13 на сто спрямо предходната година. Това е по-малко от 2022 г. и 2021 г., но със сигурност е повече от предходните години, като се започне от 2008 г., коментира експертът. В този смисъл изминалата година може да се характеризира като година на силен пазар на недвижими имоти въпреки постоянното отчитане на спадове през отделните периоди. По пазари: в София сделките са 32 000, което е спад от 6 на сто, Пловдив – 15 800 (10 на сто спад), Варна – 14 120 (13 на сто спад), и Бургас – 7200 (13 на сто спад). На друг голям пазар, какъвто е Несебър, сключените сделки са 8350, а спадът е 16 на сто.

Въпреки спадовете на сделките ръстът на цените на жилищата продължава заради намалените обеми започнато ново строителство и свитото вторично предлагане, което не дава възможност на хората да намерят своето предпочитано жилище достатъчно бързо, смята експертът. Същевременно Ганев заяви, че няма основание да се твърди, че има балон на пазара.

Надценени или подценени са жилищата

По различни оценки жилищата в България не са надценени и по различни международни данни страната ни е в топ 5 по достъпност на жилищата в Източна Европа, като най-достъпен е Пловдив, следван от Бургас, Варна и София. Пловдив се намира в топ 20 по достъпност в цяла Европа, в топ 30 са София, Варна и Бургас, каза Ганев.

В България обичайно достъпността се разглежда през съотношението на наемите към цените на имотите, което е доходност, отбеляза експертът и напомни, че достъпността се разглежда през доходите на населението. По този начин достъпността на имотите през доходите за Пловдив е седем години и половина. За този период двама души придобиват жилище, след като отделят сумите за месечните си разходи.

Зелените ипотеки

Зелените ипотеки, при които получаваме преференция, ако купим имот с висока енергийна ефективност, все повече ще набират популярност в България, смята експертът. Ганев подчерта, че зелената сделка и всичко, свързано с процеса на декарбонизация, със сигурност ще се отразят върху пазара на недвижими имоти. Европейските изисквания до 2030 г. новите жилищни сгради да са с нулеви емисии и да имат или да са свързани с източници на зелена енергия, ще са сред причините за евентуалното увеличение на себестойността на строителството, смята експертът.

По отношение на банките Ганев посочи, че все повече финансови институции в Европа толерират строителството на енергоефективни бизнес сгради, офис и търговски площи и прогнозира, че и този процес ще се активизира в България чрез предлагането на по-атрактивни условия за кредитиране. Причината е, че чрез намалените разходи при подобни сгради се редуцират и рисковете по подобни заеми и това означава, че лихвите би трябвало да бъдат по-ниски, допълни експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:38 | 07.02.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 0
AnnoNyx
преди 10 месеца
Моля да се ограмотите, поне малко, преди да пишете статии с каквото и да е съдържание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 1
Веск
преди 10 месеца
До: GnaИ да - и не. *** масово карат беемвета, а казваш нямали пари. Един кв. м. жил. площ струва малко повече от брутна месечна заплата. Никаква промяна от години. Себестойността на жилищата се повиши. Вярно - цената не е себестойносто, но все пак под себестойност продажби не чакай, просто ще спре строителството и това ще коригира цените. Масово имаме стари жилища - енергийнонеефективни. ВОЕННО КЕЙНСИАНСТВО. Ще идат още години на превъоръжаване, на изливане на пари, значи цените .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 0
Веск
преди 10 месеца
Ако жилищния пазар зависеше толкова много от демографията у нас жилищен пазар нямаше да има. Не казвам, че не зависи, просто лошите тенденции от малкото млади тепърва ще ги виждаме с годините. Пренасочването от 3 към 2-стайни не го вярвам много. Хората забогатяват, повишават си стандарта, макар и доста бавно поради смешния ни растеж на икономиката. По-скоро липсата на нормални парцели и терени може да бута към по-малки копторки. Особено в най-големите градове. Лихвите в Япония са отриц. все още.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 10 месеца
От днес Уникредит Булбанк България АД въвежда Индекс срочни депозити домакинства (ИСДД) като референтен лихвен процент по кредити, деноминирани в левове,понеже долу Бонвивана се чудеше какво се случва и аз постнах какво публикува онзи ден Бисер Манолов като по поръчка Уникредит Булбанк СМЕНИ индекса си си който отразява промените по лихвите за НОВИ кредити .Честито !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 2
odysey
преди 10 месеца
Статията ми звучи като пожелания от сорта: През тази година има шанс да спечелите от лотарията. Смешно и даже жалко звучи постоянното усукване, само и само да не се каже, че има спад. Абе горе долу си е като гледане на боб от врачка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 10 месеца
Изабел Шнабел, член на управляващия борд на ЕЦБ, смята, че не трябва да се бърза с облекчаването на паричната политика- изявление от днес 07/02/2024 година
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 3
Naemate1
преди 10 месеца
Сгромолясване на цените 24-28г ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 27 rate down comment 3
Gna
преди 10 месеца
Всичко под 50 % спад на цените на имотите в България е ограбване на народа и е неустойчиво. С тази демография и население, което в младата си част е доминирано от неграмотни ц-игани няма как да движи пазар на имоти на подобни цени. Както преди 15 години работодателите казваха за твойто работно място чакат 20 човека, а сега дойдоха времена, в които се молят на някой да почне работа или да не напусне точно така ще стане и с имотите. Купувачи зиро имоти бол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 10 месеца
От днес има изявление също на Шнабел от ЕЦБ -страх ги е да опуснат *** на ставките за да не се разгорят пак цените и инфлацията ,у нас ще се лъжем по стар обичай -Колко оше мислите БГ банките ще чакат ?ЕЦБ вдига от средата на 2022 година сега сме 2024 година ?Раздадоха кредитите с ниски лихви които не са фиксирани а плаващи ,сега тепърва ще щавят населението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 10 месеца
До: БОНВИВАН1Коментара за лихвите по кредитите и паралела със тези за швейцарските франкове се отнася до това че и в двата случая имаме непокрит риск ,не е имало застраховка и при кредитите в швейцарски франкове които както обясни Манолов банките нарочно са предлагали като УЖ изгодни и сега в момента когато изкуствено банковия картел предлага ниски лихви в левове, но без застраховка срещу тяхното вдигане и самия риск от вдигане .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още