IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Над 30% от жилищата в София са необитавани

Бургас е лидер в страната по брой на санираните жилища

15:15 | 15.06.23 г. 16
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

30,3% от жилищата в София са необитавани, показват данни от преброяването на населението към началото на септември 2021 г., съобщава Националният статистически институт (НСИ). Макар че делът им е значителен, столицата е областта с най-малък дял на празните жилища у нас. На второ място се нарежда област Пловдив с дял от 31,1%.

На обратния полюс е Видин, където над половината от жилищата са празни (55,4%). Повече необитавани, отколкото обитавани жилища има и в Бургас (53,7%) и Перник (53,6%).

Източник: НСИ Източник: НСИ

Малко над 2,6 млн. жилища в страната, или 61,1 на сто са обитавани, като преобладаващата част от тях (74,4%) се намират в градовете. В същото време над 1,6 млн. жилища, или 38,9% от жилищния фонд в страната, са празни.

Бургас – лидер по санирани жилища

Данните от преброяването показват още, че Бургас е областта с най-висок дял на изцяло санираните жилища с 47%. Следват областите Варна (35,6%) и София (столица) с 34,8 на сто.

Най-нисък е показателят в областите Монтана (9,2%), Видин (10%) и Ловеч (10,3%).

Към началото на септември 2021 г. изцяло санирани са малко над 1 млн. жилища в страната, или 24,2%. Частична външна изолация имат 326 711 жилища, или 7,7 на сто, а без външна изолация са над 2,9 млн. жилища, или 68,2% от жилищния фонд.

Изцяло или частично санирани са почти 40% от жилищата в градовете и почти 15 на сто от жилищата в селата.

Енергоспестяваща дограма имат почти 39% от жилищата у нас, а в над 500 хил. жилища има поставена енергоспестяваща дограма на част от прозорците. В същото време над 2 млн. жилища са изцяло без енергоспестяваща дограма, равняващи се на 48,3% от жилищния фонд.

Над половината от жилищата в област Бургас имат енергоспестяваща дограма, както и почти половината в София и в Благоевград. На опашката по този показател са Видин, Ловеч и Монтана с приблизително една пета от жилищата.

Малко над една пета от жилищата у нас са изцяло санирани и оборудвани с енергоспестяваща дограма. В същото време 45,7 на сто от жилищата нито са санирани, нито имат енергоспестяваща дограма.

Огромното мнозинство от жилищата в страната (82,4%) са недостъпни за хора с увреждания.

Над 34 500 жилища у нас не са електрифицирани и нямат достъп до вода и канализация

Към началото на септември 2021 г. почти всички жилища у нас (98,9%) са електрифицирани, а 92,4 на сто разполагат с водопровод. 97% от жилищата в градовете имат водопровод, както и почти 83 на сто от тези в селата. Водопровод в сградата, но извън жилището имат 1,1% от домовете в градовете и 4,1 на сто от тези в селата.

В същото време 1,3 на сто от жилищата в градовете и 5,6% от жилищата в селата нямат достъп до водопроводната мрежа.

Почти 3 млн. жилища, или 70,2% от жилищния фонд в страната, са свързани с обществена канализация. В градовете този дял е 92,4%, докато в селата е значително по-нисък – 22,9%.

Източник: НСИ Източник: НСИ

С други съоръжения за отвеждане на отпадните води (изгребни, септични или попивни ями) разполагат 6,3 на сто от жилищата в градовете и 69,5% от жилищата в страната. Без канализация са 1,3 на сто от жилищата в градовете и 7,6% от жилищата в селата.

Жилищата, които едновременно не са електрифицирани, нямат достъп до водопроводната мрежа и нямат канализация са 34 590, или 0,8% от жилищния фонд в страната, като те се намират основно в селата. Най-висок е делът им в областите Кърджали (3,2%), Враца (2,2%) и Ямбол (2,1%).

Жилищата у нас са се увеличили с почти 400 хил. за 10 години

Към септември 2021 г. в страната са преброени малко над 4,2 млн. жилища, или с 374 305 повече спрямо 2011 г. 68,2 на сто от жилищния фонд у нас се намира в градовете, а 31,8 на сто – в селата. Увеличение на жилищния фонд през периода 2011-2021 г. е регистрирано както в градовете, така и в селата.

Почти 18% от жилищния фонд в страната е съсредоточен в София, или малко над 755 хил. жилища, следват областите Пловдив с дял от 8,4%, Бургас със 7,5% и Варна с 6,6%. Най-малко жилища са преброени в областите Разград и Силистра.

За десет години жилищата в София са се увеличили с 24,4 на сто, а в Бургас – с 21%. На обратния полюс са областите Търговище и София, където жилищният фонд е останал почти без промяна.

Източник: НСИ Източник: НСИ

В шест области броят на жилищата намалява спрямо 2011 г., включително в Разград и Ловеч. Спадът се дължи основно на намалелия жилищен фонд в селата в тези области.

В Кърджали живеят най-нашироко, най-тесни са жилищата във Враца

Общата застроена площ на жилищата в страната е почти 335 млн. кв. м, като средно на едно жилище се падат 80,3 кв. м. Най-висок е делът на жилищата с площ от 60 кв. м, а малко над половината от жилищата в страната са с площ до 75 кв. м. Средната площ на жилищата в градовете и селата е почти еднаква – съответно 80 кв. м и 81 кв. м, но в градовете най-често срещани са жилищата с площ от 60 кв. м, докато в селата обичайните жилища са с площ от 80 кв. м.

Най-нашироко живеят жителите на Кърджали (91,4 кв. м), следват Благоевград с 89,7 кв. м и Смолят с 86,9 кв. м. Най-тесни у нас са жилищата във Враца със 72,2 кв. м и Перник със 72,6 кв. м.

Повечето жилища у нас са с две и три стаи, съответно 30,5% и 34,5% от жилищния фонд. Жилищата в градовете са средно с 2,8 стаи, а в селата – с 3,5 стаи. С най-много стаи разполагат жителите на Кърджали (3,7) и на Благоевград, Пазарджик, Разград и Ловеч (по 3,4 стаи). С най-малко стаи са жилищата в София (столица) и Бургас – съответно 2,6 и 2,8.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:15 | 15.06.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

16
rate up comment 7 rate down comment 1
doba
преди 1 година
До: melon, Лимоне, в БГ данъците за неосновно жилище(т.е. второ, трето и т.н.) са двойни на основното :) АКО можеш да наречеш такова една боксониера/гарсониера/двустаен... Толкова сме зле, че.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 9
Sitting_Bull
преди 1 година
Иначе по темата, качествените имоти на добра локация няма да паднат, но талаша който масово се продаваше трудно занапред ако няма съществено намаление. Тези с по няколко имота обикновено се купуват с корупционни пари и тях лихвите не ги бъркат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 1
Sitting_Bull
преди 1 година
Така е съученик, който живее там каза, че за нормална къща плаща 8400 годишно данък, апартаментите били с по-нисък данък, но при тях такса подръжка е висока. Те затова вика къщата винаги е на правителството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 16 rate down comment 3
melon
преди 1 година
До: mechkaНе съм. Обратното е. Но погледни какви са данъците върху имотите в САЩ, примерно и ги сравни с това, което се плаща в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 23 rate down comment 5
nkavrakov1982
преди 1 година
До: mechkaЗащо да е комунист ?Имота хляб и вода не искал ,това лафа ,нали така ?Няма как да трупаш каквото и да е и да не плащаш данък към обществото ,иначе имаш избор,махни се от града,селото ,населеното място където ползваш ток,вода,инфраструктура ,всички благинки от урбанизацията и устройството на дадената територия и си изкопай една землянка в гората и живей там ,там никой няма да ти иска да плащаш за нищо .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 31
mechka
преди 1 година
До: melonШибан комунист ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 18 rate down comment 7
Ivan N.
преди 1 година
Аз съм съгласен с изложеното по-долу, но проблемът е друг всъщност. Процентът на необитаеми жилища реално е много по-малък, поради простата причина, че почти никой от собствениците не плаща данък за това, че ги отдава под наем и автоматично те излизат като празни в статистиката. Сменил съм 8 квартири в София за последните 15 години и никой от собствениците не плащаше данък за наема, който получаваше от мен освен може би 1.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 23 rate down comment 3
Gna
преди 1 година
До: nkavrakov1982 Банките тепърва ще дават по-високи лихви по депозити, тъй като нещата коренно се промениха през последната година. Вече няма евтино финансиране от ЕЦБ с тези лихвени повишения. Хората, които имат повече пари и не ги заробиха в ултра скъпите общежития в БГ ще започнат да изкарват пари от депозити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 36 rate down comment 5
melon
преди 1 година
Управниците трябва да се замислят как да раздвижат тези имоти. Да се направи данъчен стимул някакъв. Тоест по-висок данък за жилища, в които не се живее или нещо друго. Това са затворени пари в бетон. Ясно е, че се ползват имотите, като спестовна каса, но това е неизгодно за обществото. Проблемът е, че управниците са едни от основните "спестители" в имоти и трудно биха се организирали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 43 rate down comment 0
Gna
преди 1 година
Българите се сърдиме като ни излъжат с 5 лв в ресторанта, но като ни бутат имоти с 2-3 пъти надценка сме ок. Няма как да строят на 500 евро квадрата, а да обясняват, че е нормално да е 2000. Всички изтеглили кредити да се стягат за години с високи лихви, значително по-високи вноски по кридити и обезценка на активи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още