Молдова е изправена пред криза в областта на сигурността, след като сепаратисткият анклав Приднестровие беше отрязан от доставките на руски газ, заяви премиерът на страната Дорин Речан, цитиран от Ройтерс.
Потоците от руски газ през Украйна към Централна и Източна Европа бяха спрени на Нова година, след като споразумението за транзит между воюващите страни изтече, а Киев отхвърли възможността отново да прави бизнес с Москва.
Речан заяви, че Молдова може да покрие собствените си нужди от енергия с местно производство и внос, но отбеляза, че сепаратистката област Приднестровие е понесла болезнен удар въпреки връзките си с Москва. Жителите на областта нямат топла вода и централно отопление и всички заводи с изключение на производителите на храни са били принудени да спрат работа.
„Застрашавайки бъдещето на протектората, който подкрепяше в продължение на три десетилетия в усилия да дестабилизира Молдова, Русия разкри неизбежния резултат за всичките си съюзници – предателство и изолация“, заяви Речан в комюнике.
„Ние разглеждаме това като криза в областта на сигурността, целяща да даде възможност за връщане на проруските сили на власт в Молдова, както и превръщане на нашата територия в оръжие срещу Украйна, с която имаме обща граница от 1200 км“, допълни той.
Русия отрича да използва газа като оръжие, за да упражнява принуда върху Молдова, но обвинява Киев, че е отказал да възобнови договора за транзит на газ.
На 28 декември руският газов гигант Газпром съобщи отделно, че ще спре износа за Молдова от 1 януари поради неплатен молдовски дълг от 709 млн. долара според Русия. Молдова оспорва това и заяви, че сумата е 8,6 млн. долара.
Страната в Югоизточна Европа с население от около 2,5 млн. души е в светлините на прожекторите след нашествието на Русия в съседна Украйна в момент на нарастващо напрежение между Москва и Запада.
Нейният проевропейски президент Мая Санду спечели втори мандат на изборите миналата година и обеща да ускори реформите и да консолизира демократизацията. Молдова планира да проведе парламентарни избори това лято.
Населената предимно с рускоговорещи област Приднестровие, която се отдели от Молдова през 90-те години на миналия век, получаваше руски газ през Украйна.
В замяна Молдова получаваше голямата част от електроенергията си от Приднестровието, но след като Киев даде ясно да се разбере, че ще спре транзита на газ от Русия, правителството в Кишинев подготви алтернативни доставки с комбинация от местно производство и внос на ток от Румъния, заяви Речан.
Той допълни, че молдовското правителство остава ангажирано да помогне на анклава.
„Алтернативни енергийни решения като системи за биомаса, генератори, хуманитарна помощ и медицински консумативи от основно значение са готови за доставка, ако сепаратисткото ръководство приеме подкрепата“, се казва в изявление на правителството.
Проруският ръководител на Приднестровието Вадим Красноселски заяви, че областта има газови запаси, достатъчни за 10 дни на ограничено потребление в северните части и за два пъти по-дълго време в южните.
преди 2 дни До: sssaaa, аз първо чакам да ми кажеш нивото на заплатите. големият проблем на държавата след 1989 беше, че не се оттървахме от комунистите, а те продължиха да ни управляват. Дори и сега. Каква файда на кое място сме били, като народа живееше в тоталитарна икономия и постоянен дефицит. Били сме на не знам кое си място по производство на компютри.Ама никой нямаше компютър в тях. Какво да кажем за колите и чаканетоПрестъпност имаше, само че не се обявяваше. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни А защо не се поинтересуваш ти малко на кое място сме били като на производители в Земеделието, Промишлеността, Селското стопанство, здравеопазване, социални помощи, работна заетост, строителство, престъпност и др? Искам да ми кажеш за 1 величествена сграда, паметник или културенндом, която е построена сега. Нима имаме нов НДК например или ние внушителен театър или величествен паметник по размери и предназнапение? Чакам отговор, но не се чувствах длъжен да отговориш, ясно е на всички! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни До: sssaaa, а защо ти не се позаинтересуваш какви са били заплатите в Швейцария и в България по това време. Защото този показател е много по-важен от цената на ресурсите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни До: sssaaa, на комунизма му трябваха още 5 години и щеше да занули България за трети път. Нима всички забравиха опашките, режима на тока, затворените граници, цената на долара, Кореком и тн. Дори бай Тошо си го призна накрая, че е недоносче. Да не говорим, че 30 години след падането на стената източна Германия все още не може да стигне западна. Аман от опорки. И КАКВО ОБЩО има с горкитеОрки в предднистровоето в Молдова. Или там са пример за пост комунизъм отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни На комунизма в БГ му трябваше още 20г и сега щяхме да сме като Швейцария. Може да се позаинтересуваш как са цените там на битовата нафта например и каква е била цената при нас и при тях по време на комунизма. Всяко управление си има хубави и лоши политики. Просто ние загърбиха всичко хубаво от комунизма и казахме че всички е лошо. Сега се навъдиха всякакви мафиотчета и мутри, а тогава повечето хора бяха една черга хора. Сега има голямо разделение. Нереални цени на стоки и услуги. Само кражби! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни Ще има да чакат помощ от блатото сепаратистите. Другаря П. не го вълнуват условията на живот на неговите граждани. Той за тях има други планове. Ще постига висшата си цел- руzzка империя. Добро отрезвяване ще се получи за проРуzzкото общество в Молдова. А някои копейки в България твърдят, че нашата държава пак трябва да поеме на изток. Забравят режима на ток и мизерията, която е била през комунизма отговор Сигнализирай за неуместен коментар