Руският президент Владимир Путин се извини на колегата си от Азебрайджан за „трагичния инцидент“ по думите на Кремъл, при който самолет на Азебрайджанските авиолинии се разби, след като руската противовъздушна отбрана беше активизирана срещу украински дронове, предава Ройтерс.
Изключително рядкото публично извинение на Путин означава, че Москва почти приема известна вина за катастрофата в сряда, въпреки че в съобщението на Кремъл не се посочва, че Русия е свалила самолета, а само се отбелязва, че е започнало наказателно разследване.
Полет J2-8243, пътуващ от Баку към чеченската столица Грозни, катастрофира при кацането в сряда близо до Актау в Казахстан, след като се отклони от Южна Русия, където според съобщенията украински дронове атакували няколко града. Най-малко 38 души загинаха при инцидента.
Четирима запознати с първоначалните данни от разследването в Азербайджан източници заявиха пред Ройтерс в четвъртък, че руската противовъздушна отбрана по погрешка е свалила пътническия самолет. Пътници заявиха, че са чули силен трясък извън самолета.
Путин се е обадил на азебрайджанския президент Илхам Алиев и се е извинил за трагичния ицидент, който стана в руското въздушно пространство. Той отново е изразил дълбоките си и искрени съболезнования на семействата на жертвите и е пожелал бързо възстановяване на пострадалите, съобщи Кремъл.
„По това време Грозни, Моздок и Владикавказ бяха атакувани от украински безпилотни самолети и руските противовъздушни системи отблъснаха тези нападения“, се казва още в съобщението.
Кремъл съобщи, че се разпитват цивилни и военни специалисти.
Путин е разговарял по телефона и с казахстанския си колега Касъм-Жомарт Токаев, за да изрази съболезнованията си за загубата на човешки животи в катастрофата, съобщи Кремъл.
В събота при излизането си от църква на американските Вирджински острови, където е на ваканция, президентът на САЩ Джо Байдън отговори на въпрос дали Путин трябва да поеме отговорност за катастрофата.
„Разбира се, че трябва, но аз не съм разговарял с него, нито екипът ми“, заяви Байдън.
В петък Белият дом съобщи, че има първоначални признаци, че самолетът вероятно е бил свален от руските противовъздушни системи и добави, че Вашингтон е предложил помощ за разследването на катастрофата.
В петък MSNBC цитира двама неназовани американски военни източници, които заявиха, че според американски разузнавателни данни Русия може по погрешка да е свалила самолета, след като неправилно го е идентифицирала като приближаващ дрон.
Украинският президент Володимир Зеленски също заяви, че е разговарял по телефона с Алиев, за да изрази съболезнования, а в публикация в платформата Х той поиска от Русия да предостави „ясни обяснения“.
Азербайджан заяви, от своя страна, че Алиев е уведомил Путин, че самолетът е бил „подложен на външна физическа и техническа намеса в руското въздушно пространство, което е довело до пълна загуба на контрол и пренасочване към казахстанския град Актау“.
До събота, последния работен ден в Русия преди дългите новогодишни празници, Кремъл твърдеше, че е неуместно да се коментира инцидентът преди да са приключили официалните разследвания.
Самолетът Embraer изпълняваше полет от азербайджанската столица Баку до Грозни, в южната руска област Чечения, където стана инцидентът, и след това прелетял, силно повреден, още 450 км над Каспийско море.
Баку посочи наранявания от предмети, които проникнали в корпуса на самолета отвън, и свидетелски разкази на оцелели като доказателство за „външна физическа и техническа намеса“.
Катастрофата показа рисковете пред гражданската авиация, дори когато самолетите летят на стотици километри от военната зона, особено когато Украйна използва масово дронове в опит да нанесе удари на Русия зад фронтовите линии.
Русия използва електронно заглушаване, за да обърка геолокационните и комуникационните системи на украинските дронове, които тя атакува и със системите си за противовъздушна отбрана.
преди 5 дни Човекомразците от блатата, най-мирната държава в галактиката, демонстрират тоталната си нефелщина сваляйки за пореден път цивилен пътнически самальот. Нефелщина в липсата на комуникация с гражданската авиация, неподготвени и некадърни кадри в ПВО, пълна безотговорност. Значи на екраните в командните кабини пътническите самальоти "светят" като големи немигащи "петна" с размер на нокът. Не можеш да ги сбъркаш! А бойните самальоти са с малък радарен профил и мигат постоянно с размер няколко пиксела отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 дни Що е в кавички, не е ли трагична отговор Сигнализирай за неуместен коментар